41. Pielgrzymka Braci Zakonnych
Na Jasnej Górze zakończyła się 41. Pielgrzymka Braci Zakonnych. Spotkanie miało charakter modlitewno - formacyjny. Zebrani brali udział w konferencjach dotykających swoją tematyką, spraw mających realny wpływ na życie zakonników, między innymi ukazanie: zakonnika jako człowieka „modlitwy i nadziei”, oraz dobrodziejstwa i zagrożenia płynące z korzystania z mediów elektronicznych za klauzurą.
W rozmowie z @JasnaGóraNews brat Andrzej Paliwoda, przewodniczący Komisji ds. Braci Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, powiedział, że pielgrzymka, która organizowana jest przez podkomisję, którą reprezentuje, ma dla zakonników dwa wymiary: indywidualny oraz wspólnotowy.
- Gromadzimy się dla wspólnej modlitwy oraz rozmów i dzielenia się doświadczeniami – powiedział, dodając, że jest to świetny czas na indywidualną modlitwę i spotkanie z Maryją w miejscu tak szczególnym, jakim jest Jasna Góra.
Wspomniał również, że uczestnicy pielgrzymki wysłuchali dwóch konferencji. Pierwsza dotyczyła sfery ducha, związanych z modlitwą, druga natomiast kwestii nowych technologii w życiu zakonnika.
Wśród prelegentów była prof. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Temat jej wystąpienia to: „Szanse i zagrożenia związane z używaniem mediów elektronicznych przez osoby konsekrowane (smartfon za klauzurą)”. Prelegentka w rozmowie z @JasnaGóraNews przyznała, że już samo urządzenie staje się problematyczne, ponieważ skonstruowane jest tak, by korzystanie z niego uzależniało użytkownika powodując wzrost dopaminy (hormonu szczęścia). Ponadto twórcy aplikacji pracują nad tym, by prezentowane treści przyciągały uwagę powodując jak najdłuższe przebywanie w tej przestrzeni i jednoczesne zubożenie intelektualne; człowiek zaczyna czytać jedynie tytuły, nie całe artykuły, co daje pole do popisu kreatorom fałszywych informacji. Prof. Przybysz zauważyła, że osoby życia konsekrowanego z racji tego, że dużo czasu spędzają w odosobnieniu, są bardziej narażone na te współczesne pułapki mediów elektronicznych. Z drugiej strony, Internet daje także możliwości ewangelizacji, należy jednak pamiętać, że zasadnicza jej część odbywa się w świecie rzeczywistym. Sieć jest przestrzenią gdzie można zasiać ziarno i wskazać właściwy kierunek.
Br. Wacław, kamilianin, od 36 lat posługuje w Berlinie, ale na pielgrzymkę przyjeżdża co roku. Zauważył, że dzisiejszy świat jest „szalony” i potrzeba znaków takich jak prostota i pokora brata zakonnego, a najlepiej czerpać ich wzorce tu na Jasnej Górze. – Potrzeba swoim życiem świadczyć, że istnieją uniwersalne wartości – powiedział. Przypomniał też, że do pielgrzymki należy się przygotować, co on sam czyni za każdym razem, chociażby zapoznając się z postacią jej patrona.
Br. Andrzej Langowski, franciszkanin, opowiedział o „cichej obecności” polegającej między innymi na wspieraniu ojców i kapłanów, których głównym zadaniem jest praca duszpasterska. – To też czas spędzony na kolanach w kaplicy i trwanie w modlitwie – wyjaśnił. Podkreślił, że sami wierni dają świadectwo owoców tej „cichej obecności” zakonników.
Br. Antoni Procek z Opactwa Cystersów w Wąchocku zauważył, że ponieważ w pielgrzymce biorą udział bracia z różnych zgromadzeń, jest to też szansa do wymiany doświadczeń w zakresie formacji i życia codziennego.
Organizatorem Pielgrzymki jest Komisja ds. Braci przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, jest ona także odpowiedzialna za wybór prelegentów oraz patrona. Daje to każdego roku okazję do poznania postaci jednego ze świętych czy błogosławionych. W tym roku był to bł. br. Michał Giedroyć.
Maria Kopacka-Fornal, Jakub Wróbel