Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II zgromadzeni na dorocznej pielgrzymce na Jasnej Górze dają świadectwo jedności w służbie Ewangelii, wobec wojen i konfliktów - solidarności i pokoju. Zapewniają o modlitwie i trosce o księży w obchodzoną dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.
Zakon św. Jana Pawła II to katolickie stowarzyszenie zrzeszające mężczyzn, które powstało jako podziękowanie za pontyfikat papieża z Polski. Wśród zadań wyznaczyli sobie: troskę o rozwój patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, obronę wartości chrześcijańskich, w tym rodziny i życia od poczęcia do naturalnej śmierci, promocję idei wyznawanych przez św. Jana Pawła II, wspieranie kapłanów w ich codziennej posłudze.
W Polsce zrzesza ponad tysiąc rycerzy i ma też swoje prowincje zagraniczne np. w Hiszpanii, Francji i Kanadzie. Patronką prowincji polskiej Zakonu jest Matka Boża Jasnogórska.
Zakon rozszerza się także za wschodnią granicą. W związku z wojną Rycerze z Polski wspierają ukraińskich braci, gdzie na stu - osiemdziesięciu walczy na froncie, tam też od Polaków trafiły dwie specjalistyczne karetki, w których można przeprowadzać operacje. Jak wyjaśnia Jerzy Potakowski, legat generała zakonu na Litwę, Białoruś i Ukrainę w posłannictwo wpisane jest miłosierdzie.
Benon Wylegała, wielki prefekt apostolstwa Zakonu, zwraca uwagę na potrzebę współpracy z kapłanami. Jako świecki prowadzący w różnych miejscach rekolekcje czy spotkania promujące zakon widzi jak świeccy mężczyźni potrzebni są kapłanom. – Widzę, niestety, że często księża są osamotnieni ze swoimi problemami parafialnymi i nie tylko, stąd też nasza pomoc, obecność w parafiach jest wsparciem. Mówią: dobrze, że jesteście, dzięki wam umacnia się moja wiara, jesteście nam potrzebni – mówił rycerz św. Jana Pawła II.
Janusz Jagieło rycerzem jest od 4 lat, bardzo ceni sobie wspólnotę, w której może rozwijać się duchowo i w działaniu na rzecz innych. Z żoną jako rodzina zastępcza wychowali już osiemdziesięcioro sześcioro dzieci. Zwraca uwagę, że dziś szczególnie ważna jest promocja rodziny, troska o nią i świadectwo wiary mężczyzn.
Tadeusz Różycki fotoreporter, reżyser, aktor, polonijny działacz we Francji a także rycerz zakonu podkreśla, że tym, co dzisiejszy świat potrzebuje to żar miłości chrześcijan, która będzie go przemieniać, a św. Jan Paweł II jest wciąż tym, który ten żar potrafi rozpalać. Różycki towarzyszył papieżowi jako dziennikarz w 80. pielgrzymkach. - Był człowiekiem nie tylko czynu, ale głębia Jego życia wskazywała, że jest człowiekiem świętym. Jego nadzwyczajna ofiarność i modlitwa zrobiły na mnie ogromne wrażenie - opowiadał Różycki.
Zakon Rycerzy Jana Pawła II jest najmłodszym rycerskim zakonem na świecie. Powstał w 2011 r., a inspiracją do jego utworzenia była planowana wówczas beatyfikacja Jana Pawła II. Najmniejszą jednostką organizacyjną jest chorągiew, która działa na terenie parafii. Na czele zakonu stoi wielka rada rycerska, która wybiera generała.
Członkiem wspólnoty może być każdy pełnoletni mężczyzna katolik, zobowiązujący się przestrzegać określonych reguł. Musi jednak być polecony przez innego rycerza. Następnie przechodzi co najmniej sześciomiesięczny okres próbny, po którym następuje głosowanie nad przyjęciem kandydata. Po przyjęciu następuje ślubowanie. Strojem oficjalnym i używanym podczas różnych ceremonii jest czarna mantulla z żółtym obszyciem i herbem zakonu na piersi i plecach.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews