Biuro Prasowe Jasnej Góry – Wieniec dożynkowy - ukoronowanie całorocznego trudu

Wieniec dożynkowy - ukoronowanie całorocznego trudu

Na Jasnej Górze dobiegło końca Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony. Tegoroczne dożynki odbywały się pod hasłem: „Do Maryi we wspólnocie Kościoła”. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymowali z wieńcami i owocami ziemi, by dziękować Bogu za zbiory.

Szymon Witek, dyrektor Centrum Kultury z Rzepiennika Strzyżewskiego podkreślił, że dla rolników to podziękowanie za plony zawsze ma bardzo duży wymiar. - Przyjeżdżamy podziękować Matce Boskiej za dar plonów, za to, że przez następny rok będziemy mieć tyle przysłowiowego zboża, żeby nam chleba nie zabrakło. Przynieśliśmy oprócz darów ołtarza, oprócz chleba własnoręcznie wypleciony wieniec z tegorocznych zbóż i ziół – powiedział. Wieniec składany w ofierze przez pielgrzymów z Rzepiennika Strzyżewskiego miał kształt korony.

Przedstawiciele KGW w Skale koło Ojcowa także przygotowali wieniec. Przy tworzeniu swojego dzieła korzystali ze wszystkich zbóż, które zebrali w czerwcu. Wiążą plony w odpowiedni sposób, by mogły wyschnąć. Ich wieniec stworzony był na kształt kuli z napisem: „Jezus IHS”, a obok posadowiony był krzyż. - Każdy dobry i uczciwy rolnik swój początek dnia rozpoczyna znakiem krzyża – zapewniali.

Jacek Groń, sołtys wsi Słowikowa podkreślił, że obecność rolników na Jasnej Grze to przede wszystkim podziękowanie Panu Bogu i Matce Bożej za żniwa. - Symbolem tego jest właśnie ten wieniec dożynkowy. W naszym wieńcu jest figurka Matki Boskiej i myślę, że to jest zwieńczenie całych żniw tego roku. Z roku na rok nie są one łatwe, tylko coraz bardziej trudniejsze. Ale my rolnicy staramy się pracować jak najlepiej i później podziękować za zbiory właśnie podczas takich dożynek – powiedział. Jako najmłodsze dziecko, przejął rodzinną tradycję uprawy roli i zajmuje się uprawą. Przyznał też, że dużym problemem jest niska cena np. zboża, niska cena płodów rolnych. - Duży wpływ też ma na to niekontrolowany napływ produktów spoza Polski, np. z Ukrainy. Moim zdaniem wpływa to bardzo niekorzystnie na nasze rolnictwo polskie. Dzisiaj być rolnikiem to jest wielkie wyzwanie i bardzo duży trud – dodał.

Pielgrzymi z Mikluszowic, którzy przybyli reprezentować swoją miejscowość podkreślili, że rolnik jest „żywicielem”. – Matka ziemia go żywi, a on żywi resztę społeczeństwa, bo gdyby nie on, byłoby źle – mówili dodając jednocześnie, że praca rolnika wymaga wiele wytrwałości i uczy pokory w życiu.

Wśród pielgrzymów oprócz rolników nie zabrakło też przedstawicieli kół łowieckich. - My również przynosimy dary, ale to są dary lasu. Te, które pozyskaliśmy i przetworzyliśmy – Damian Graczyk z Koła Łowieckiego „Sokół 46” w Inowrocławiu.

Zauważył, że przedstawiciele tej grupy zawodowej są odbierani w różny sposób przez ludzi, ale właśnie dlatego tu przybyli. - Jesteśmy, żeby pokazać ludziom, że łowiectwo to także kultura łowiecka, w której się wychowaliśmy. Szacunek w stosunku do środowiska. Dawniej łowiectwo zapewniałam ludziom dostęp do pożywienia, w tej chwili bardziej chodzi właśnie o tę otoczkę, kultywowanie tego, czym zajmowali się tak naprawdę nasi przodkowie – dodał.

Do pielgrzymów dołączyli także harcerze drużyny „Inki” z Brańska w diecezji drohiczyńskiej. Także oni przygotowali swój wieniec dla Matki Bożej. Już od dwóch lat planowali, że stworzą go na kształt harcerskiego krzyża. Ich wieniec wykonany jest tradycyjnie z czterech rodzajów zbóż i lnu. Swoją obecność na Jasnej Górze rozpoczęli od modlitwy podczas odsłonięcia obrazu Matki Bożej. Pragną podziękować Maryi i prosić Ją od dalsze błogosławieństwo.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Corocznie z Jasnogórskimi Dożynkami połączona jest Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbyła się jej 33. Edycja. Zorganizował ją Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe prezentowało ponad 400 firm i instytucji rolniczych z całego kraju. W ramach Krajowej Wystawy Rolniczej odbyły się m.in. targi pszczelarskie, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, prezentacje na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich czy festiwal produktów lokalnych połączony z degustacją. Nie zabrakło również występów zespołów folklorystycznych.

Maria Kopacka-Fornal

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

40. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin – zapowiedź
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: #modlitwa, #zawierzenie, #rodzina, #malzeństwo

„Rodziny z serca wzięte” to hasło 40. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Dwudniowe …

22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Rekolekcje, Sympozja , tagi: #troska, #wiara, #młodzi, #uczniowie, #szkołykatolickie

O tym, że „Prawda czyni nas wolnymi” jak przekonywał św. Jan Paweł II i „Jak …

17 września - Pamiętamy
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Ojczyzna

Dziś, 17 września, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (16.09 – 22.09)
16 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #wydarzenia, #sanktuarium, #wTygodniu

W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. Forum Młodzieży Szkół Katolickich (17 IX), …