Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jasnej Gorze 14-20.10.2024

W tym tygodniu na Jasnej Gorze 14-20.10.2024

14 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
tagi: ##taxi, ##JanPawełII, ##DzieńPamięci, ##emigracja, ##ratownictwomedyczne

W tym tygodniu na Jasną Górę przybędą pielgrzymki: Słuchaczy Uniwersytetów III-wieku (16 X), Państwowego Ratownictwa Medycznego (17 X), Ruchu Komunia i Wyzwolenie, Myśliwych, Taksówkarzy, maturzystów diec kieleckiej – w 2 grupach (15-16 X), diec. łomżyńskiej (18 X). Odbędą się: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii (18/19 X), Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań (19 X), rekolekcje „Opus Angelorum” (18-20 X). Nie zabraknie modlitwy dziękczynnej za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II jasnogórskiego pielgrzyma (16.10) a także za bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (Apel Jasnogórski -17.10 i w jego wspomnienie 19.10).

16 października - 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” - powiedział Jan Paweł II zaraz na początku swojego pontyfikatu. Karol Wojtyła nawiedzał Sanktuarium wielokrotnie: jako student, kapłan, biskup i kardynał. Jako papież podczas pielgrzymek do Ojczyzny był na Jasnej Górze aż sześć razy, a w 1991 r. spotkał się z młodymi na VI Światowym Dniu Młodzieży, na który przybyło ponad półtora miliona pielgrzymów. Oprócz wielkiego duchowego dziedzictwa św. Jan Paweł II pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak czarne BMW E34. Samochód wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha. Od 12 lat z 16 października swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę związali Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego. W tym roku towarzyszyć im będzie przesłanie: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. O godz. 11.00 uczestniczyć będą we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, po niej konferencja i nabożeństwo drogi krzyżowej. Celem działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest aktywizacja ludzi starszych, mająca służyć rozwojowi gospodarczemu i społecznemu kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce funkcjonuje ponad 600 tego typu placówek.

Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła do pomnika św. Jana Pawła II na Wałach. Tam zgromadzeni częstochowianie i pielgrzymi pod przewodnictwem abp Wacława Depo modlić się będą w duchu wdzięczności za pontyfikat, dzieło Świętego Papieża.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

W przededniu 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki już w czwartek, 17 października, Apel Jasnogórski w ramach obchodów poprowadzi biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. To we Włocławku, w nurtach Wisły przy tamie, zakończyła się męczeńska droga ks. Jerzego, tu wyłowiono skrępowane ciało kapelana „Solidarności”.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zamordowany przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa był jasnogórskim pielgrzymem. Wielokrotnie modlił się przed jasnogórskim Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, prowadził do Niej robotników, inicjując pielgrzymki Ludzi Pracy. W Skarbcu znajduje się kielich mszalny, w którym bł. ks. Jerzy Popiełuszko celebrował Mszę św. na Jasnej Górze.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzony jest w dzień porwania i śmierci ks. Popiełuszki, 19 października. Jasna Góra wpisała się w życie i działalność wielu kapłanów niezłomnych. Bł. kard. Stefan Wyszyński sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim, bo całe jego życie upływało w łączności z Jasnogórską Maryją. Na Jasnej Górze wypracowywał projekty, plany, akcje duszpasterskie. Współautorami i współrealizatorami swojego programu duszpasterskiego uczynił paulinów. Wśród jasnogórskich pielgrzymów jest też m.in. ks. Roman Kotlarz, męczennik robotniczego protestu z 1976r. To na Jasną Górę prowadził z Radomia piesze pielgrzymki, które także inwigilowała SB, do obserwacji pątników używano nawet helikoptera. Przed wojną na Jasną Górę pielgrzymował również ks. Józef Stanek ps.„Rudy” kapelan powstańców warszawskich, torturowany i powieszony przez hitlerowców na kapłańskiej stule. Prześladowań ze strony reżimu komunistycznego doświadczało też wielu kandydatów do kapłaństwa.
Na Jasnej Górze rokrocznie odbywają się spotkanie kapłanów, którzy odbywali przymusową służbę wojskową w Ludowym Wojsku Polskim. Najbardziej znanym wśród nich był właśnie bł. ks. Jerzy Popiełuszko z jednostki w Bartoszycach. Ich pielgrzymki zainicjował Prymas Wyszyński jako podziękowanie za szczęśliwy powrót do seminariów. Sejm w 2018r. uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, obchodzony 19 października jako święto państwowe w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

4. Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego – 17 X

17 października odbędzie się 4. Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego. Rozpocznie ją uroczysty przemarsz ok. godz. 13.00 z Placu Biegańskiego na Jasną Górę. Przedstawiciele ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia uczestniczyć będą we Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii zaplanowano spotkanie w Bastionie św. Barbary. Spotkanie zorganizowane jest także z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego obchodzonego 13 października.

39. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy – 18/19 X
W intencji polskich emigrantów, ich duszpasterzy, a także całej Polonii świata modlić się będą w Sanktuarium uczestnicy 39. Jasnogórskiej Nocy Czuwania. Tegoroczne hasło to: „Emigracja jako powołanie”. Czuwanie odbywa się zawsze w trzeci piątek października w okolicy urodzin założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej kard. Augusta Hlonda, którego też słowa wybrano i w tym roku na przesłanie: „Nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną". Czuwanie rozpocznie się w piątek, 18 października, o godz. 18.30 w Auli o. Augustyna Kordeckiego. Zaplanowano miedzy innymi: "Wieczór pielgrzymów" podczas którego jasnogórscy pielgrzymi połączą się na żywo z uczestnikami Spotkania Formacyjnego Młodych Kana w La Ferte-sous-Jouarre we Francji a także z największą parafią Chrystusowców w Brazylii. Swoją pracę zaprezentuje ks. Leszek Kryża, chrystusowiec, dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, modlitwę różańcową w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, który poprowadzi Nowicjat Towarzystwa Chrystusowego.

Pielgrzymkę organizują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którzy głoszą Ewangelię wśród rodaków na całym świecie.

Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań - 19 października

Tradycyjnie, w trzecią sobotę października (18 X) odbędzie się Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Jej tematem będzie rola edukacji religijnej w odkrywaniu powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Centralnym punktem spotkania będzie Msza św. w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań. Do W kongregacji uczestniczyć będą diecezjalni i zakonni duszpasterze i referenci powołań oraz wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem w Kościele w Polsce środowiska troski o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, a także osoby towarzyszące powołanym. O tym, jak podejmować temat powołania na katechezie szkolnej i parafialnej, będą mówić m.in. prof. Aneta Rayzacher-Majewska i ks. prof. Paweł Mąkosa. Wykłady będą otwarte również dla katechetów i osób zainteresowanych tą tematyką.

Pielgrzymka Ruchu Komunia i Wyzwolenie - 19 X

Przedstawiciele Ruchu Komunia i Wyzwolenie Pielgrzymkę rozpoczną Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Następnie w Sali Papieskiej i Auli o. A. Kordeckiego odbędzie się spotkanie inaugurujące ich roczną pracę. Celem istnienia Ruchu jest ukazywanie Chrystusa jako jedynej prawdziwej odpowiedzi na najgłębsze wymogi i pragnienia ludzkiego serca w każdym czasie. "W człowieku, który spotyka Chrystusa i przylgnie do Niego rodzi się ruch nawrócenia i świadectwa, który dąży do wywarcia wpływu na środowisko, w którym ta osoba żyje - w rodzinie, pracy, szkole, dzielnicy, społeczeństwie" – podkreślał założyciel włoski kapłan ks. Luigi Giussani. Propozycja CL skierowana jest do każdego człowieka bez względu na wiek, zawód, czy sytuację społeczną. Ruch prowadzi działalność charytatywną. Każdy członek CL systematycznie i dobrowolnie przeznacza na ten cel określoną przez siebie część zarobionych pieniędzy.

4. Ogólnopolska Pielgrzymki Myśliwych – 19 X

W sobotę, 19 października odbędzie się 4. Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych. Pielgrzymkę rozpocznie o godz.10.00 przemarsz Alejami NMP w asyście orkiestry myśliwskiej. Mszy św. o godz. 11.00 w Bazylice przewodniczyć ma Kapelan Krajowy ks. Sylwester Dziedzic. Organizatorem jest Polski Związek Łowiecki. Jest to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie. Jego geneza sięga XIX wieku i działalności pierwszych na ziemiach polskich towarzystw łowieckich. Zajmuje się także prowadzeniem gospodarki łowieckiej, jej monitoringiem, wspieraniem i prowadzeniem badań z zakresu łowiectwa, a także krzewieniem kultury wśród myśliwych i społeczeństwa.

Ogólnopolska Pielgrzymka Taksówkarzy – 19 X

Już po raz 21. 19 października przybędą taksówkarze z całej Polski. Ich spotkania są okazją do wspólnej modlitwy o szczęśliwe powroty do domów, za rodziny i o opiekę Matki Bożej na kolejny rok. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Spotkania organizuje Samorządny Związek Zawodowy Taksówkarzy RP, którego głównym celem jest obrona praw, godności i interesów pracowniczych, a w szczególności przeciwdziałanie bezrobociu oraz podejmowanie działań w tworzeniu nowych miejsc pracy i szerzenia aktywnej postawy dla dobra Ojczyzny.

Rekolekcje „Opus Angelorum” – 18-20 X

W dniach 18-20 października odbędą się rekolekcje przedstawicieli stowarzyszenia „Opus Angelorum” tzw. Dzieła Świętych Aniołów. Celem rekolekcji jest rozpowszechnianie nabożeństwa do świętych aniołów i zachęcanie do zawarcia przymierza z nimi. Duchowość Dzieła Świętych Aniołów jest skoncentrowana wokół tajemnicy Męki i Śmierci Jezusa, adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy za kapłanów.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - zapowiedź
3 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra , tagi: #Maryja, #dziękczynienie, #sanktuarium, #uroczystość, #zawierznie

„Maryjo Niepokalanie Poczęta zawierzamy Ci Ojczyznę, rodziny i nas samych”. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej …

Wystawa „Śladami Jezusa. Ziemia Święta”
2 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat , tagi: ##RokJubileuszowy, ##ZiemiaŚwięta, ##wystawa

Na Jasnej Górze otwarta została dziś wystawa „Śladami Jezusa. Ziemia Święta”. Jej inicjatorem jest redakcja …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (2-8.12.2024)
2 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

W tym tygodniu na Jasnej Górze: czuwanie „Powołani dla Powołanych” (5 XII), Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy …

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …