Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jasnej Górze (9.09 – 15.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze (9.09 – 15.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się pielgrzymki: Legionu Maryi (13-14 IX), Osób Niesłyszących (14 IX) i Ludzi Pracy (14 -15 IX). Czuwanie podejmą wspólnoty i osoby związane z duchowością św. Karola de Foucauld (14/15 IX). Jasna Góra włączy się w święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Juromanię (14 IX)


Pielgrzymka Ludzi Pracy
„Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami” to hasło 42. Pielgrzymki Ludzi Pracy, która odbędzie się w dniach 14-15 września. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Region Podlaski NSZZ „Solidarność”, Region Częstochowski NSZZ ,,Solidarność”, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Krajowe Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Odbywa się ona w roku, w którym przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tradycyjnie też rozpocznie się modlitwą przy pomniku kapelana Solidarności w sobotę 14 września o godz. 17.00. Następnie uczestnicy przejdą do Sali Rycerskiej, gdzie około godziny 18.15 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”. Ekspozycję przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności. Autorką jest dr Ewa Rogalewska. Składa się ona z kilkunastu plansz, na których przedstawiono życiorys błogosławionego męczennika. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z biografią kapelana Solidarności, w tym jego służbą wojskową, a także działalnością duszpasterską po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Tą ekspozycją Instytut Dziedzictwa Solidarności pragnie zwrócić uwagę na dorobek i spuściznę bł. księdza Jerzego. O godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św. na Szczycie, po Apelu Jasnogórskim o 21.30 odprawiona zostanie droga krzyżowa. W niedzielę, 15 września, główna Msza św. sprawowana będzie na Szczycie o godz. 11.00. Ma jej przewodniczyć abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Pielgrzymki świata ludzi pracy na Jasną Górę zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W maju 1982 r. poprowadził tutaj drogę krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy został zamęczony przez oprawców komunistycznych ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował. Na pielgrzymkę licznie przybywają przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. W pielgrzymce udział biorą przedstawiciele rodziny błogosławionego, przez wiele lat z robotnikami modliła się tutaj mama ks. Jerzego - Marianna Popiełuszko.

30. Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi
W dniach 13-14 września odbędzie się 30. już Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi pod hasłem: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. W tym roku przypada 45 lat w Polsce tego apostolskiego ruchu katolików świeckich. Legion Maryi to ruch ewangelizacyjny. Jak mówią członkowie Ruchu, ich zadaniem jest "niesienie Chrystusa do ludzi, przybliżanie osoby Matki Bożej, uświęcanie własne i prowadzenie innych do świętości". Dwie godziny w tygodniu przeznaczają na pracę w parafii, zwłaszcza na apostolat wśród osób zagubionych duchowo, osób, które potrzebują katechizacji, wśród chorych, samotnych, których odwiedzają i towarzyszą im duchowo, przygotowując często do sakramentu pokuty.
Pielgrzymkę rozpocznie w piątek, 13 września, Apel Jasnogórski, po nim odbędzie się nocne czuwanie z Mszą św. o północy, a zakończy się ok. 3.30. W sobotę, 14 września, zaplanowano o 9.00 drogę krzyżową na wałach, po niej modlitwę różańcową. O godz. 11.00 na Szczycie sprawowana będzie Msza św.

Modlitewne czuwanie duchowej Rodziny św. Karola de Foucauld
„Brat Karol de Foucauld – święty na dzisiejsze czasy” to główny temat i przesłanie nocnego czuwania osób żyjących duchowością tego francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze – 14-15 września. Rozpocznie je Apel Jasnogórski w sobotę 14 września. Św. Karol, francuski wicehrabia, żołnierz, etnograf i podróżnik, kawaler złotego medalu Francuskiego Towarzystwa Geograficznego po nawróceniu wybrał Chrystusa i samotność. Ofiarował Bogu swe życie za nawrócenie ludów zamieszkujących Saharę. Niósł świadectwo o chrześcijaństwie jako religii miłości i braterstwa wobec każdego człowieka, bez względu na rasę czy kolor skóry. Przez długie godziny pracował i adorował Najświętszy Sakrament. Został zastrzelony podczas walk plemiennych 1 grudnia 1016r. Uważany jest za jednego z duchowych przewodników XX wieku. Podjął on próbę radykalnego naśladowania Jezusa z Nazaretu, pociągając do Niego innych swoim życiem w duchu ewangelicznego ubóstwa. Rodzina duchowa Karola de Foucauld obejmuje ponad 20 wspólnot, instytutów świeckich i stowarzyszeń kościelnych. Żyją w nowoczesnych aglomeracjach, które są dla nich - jak pisał mały brat Jezusa Carlo Caretto - „pustyniami w mieście".

Juromania na Jasnej Górze
Jasna Góra po raz czwarty włączy się w JUROMANIĘ, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W sobotę, 14 września, zwiedzający wyruszą w cztery trasy tematyczne: „Jasna Góra bez tajemnic - historia martyrologii Polaków na Wschodzie oraz legendarnych miejsc, owianych tajemnicą klasztoru jasnogórskiego”, „Perły i skarby – czyli prezentacja mało znanych i historycznie cennych pamiątek.”, „Tajemnice „Fortalicium Marianum” – zwiedzanie fortyfikacji i założeń obronnych twierdzy jasnogórskiej” czy „Perły Starej Biblioteki na Jasnej Górze”.
Juromania w sanktuarium realizowana będzie przez przewodników z Jasnogórskiego Centrum Informacji. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie między 10.00-16.00 (co dwie godziny). Początek spotkania w Bastionie św. Barbary. Przewodnicy zachęcają, aby razem z nimi poznać „piękno sanktuarium, które będzie połączone z historyczną prawdą”. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „W Krainie Baśni i Legend”. Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu. Szlak, na który będą zapraszani turyści, ma być uniwersalny pod względem dostępności - dostosowany zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych czy rowerzystów. To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę. W województwie śląskim na paulińskim szlaku - obok Jasnej Góry jest także klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem św. Barbary w Częstochowie.

Ogólnopolska Pielgrzymka Niesłyszących
W sobotę 14 września
, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Niesłyszących. Rozpocznie się ona o godz. 10.30 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego, następnie zaplanowano wspólną modlitwę drogą światła i Mszę św. o godz. 12.00 w jasnogórskiej Bazylice. W spotkaniu będzie przewodniczyć Duszpasterstwo Niesłyszących i Słabosłyszących Diecezji Płockiej.

Mirosława Szymusik, Maria Bareła-Gawenda

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …

Przygotuj swoje serce Pan przyjdzie – ADWENT
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie, …

„Świat wojen i prześladowań potrzebuje nadziei” – trwa sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej
30 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i …

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich
30 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także …