Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jasnej Górze (4-10.11.2024)

W tym tygodniu na Jasnej Górze (4-10.11.2024)

Zaduszki Katyńskie (4 XI), Sobotnie Spotkanie Maryjne, Pielgrzymka Muzyków Kościelnych (9 XI), Pielgrzymka Kolejarzy (9-10 XI), rekolekcje zakonne paulinów to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze. 7 XI paulini obchodzą liturgiczne wspomnienie Wszystkich Świętych Zakonu. Zgodnie ze swą tradycją członkowie paulińskiej wspólnoty nie starają się o oficjalną kanonizację swoich współbraci zmarłych w opinii świętości.

Zaduszki Katyńskie - 4 listopada

Zaduszki Katyńskie odbędą się w poniedziałek, 4 listopada na Jasnej Górze. Organizowana z inicjatywy poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej uroczystość wpisuje się w proces zachowania pamięci o zbrodni katyńskiej. Katyń to symbol zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach wczesną wiosną 1940 r. Zaduszki Katyńskie rozpoczną się o godz. 10.00 w Bastionie św. Barbary, w miejscu upamiętniającym „Golgotę Wschodu” czyli miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Uroczystość połączona będzie z promocją publikacji „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zawierającą prace laureatów i finalistów tegorocznej edycji konkursu o tym samym tytule. Organizowany po raz 15. konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich. Odbędzie się koncert: „Katyń – historia mówi pokolenia”.

„…przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!”/1 Kor 1,26/ - rekolekcje zakonników

4 listopada rozpoczną się paulińskie rekolekcje. Potrwają one do soboty (9 XI), uczestniczyć w nich będą ojcowie i bracia paulini posługujący w różnych placówkach w kraju i poza jego granicami. W Zakonie Paulinów są one obowiązkowe i odbywają się raz w roku. Nauki rekolekcyjne poprowadzi ks. dr Marek Jarosz dr psychologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Od 2022 r. jest sekretarzem zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Powołani dla Powołanych – 7 listopada

W pierwszy czwartek miesiąca (7XI), który jest dla katolików czasem dziękczynienia za dar Obecności Boga w Eucharystii i prośby o nowych kapłanów, odbędzie się kolejne czuwanie „Powołani dla Powołanych”. Rozpocznie je Apel Jasnogórski. Na czuwanie zaproszeni są szczególnie: kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska. - To spotkanie przy Maryi ma dla nas duchownych i osób konsekrowanych jeden podstawowy cel: odnowę naszego powołania, naszej relacji z Chrystusem – wyjaśnia współorganizator czuwania paulin o. Jakub Szymczycha.

Sobotnie Spotkania Maryjne – 9 listopada

Sobotnie Spotkania Maryjne to cykl wykładów i rozmów o duchowości maryjnej odbywających się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II (obok tzw. Wieczernika). Podczas najbliższego spotkania – 9 listopada – mowa będzie o duchowości bł. Edmunda Bojanowskiego czciciela Matki Bożej Częstochowskiej i duchowego jasnogórskiego pielgrzyma. Bł. Edmund Bojanowski długo przed Soborem Watykańskim II realizował w praktyce soborową naukę o apostolstwie laikatu. Punktem przełomowym w jego życiu była epidemia cholery w 1849 r., która doprowadziła zubożałą ludność wiejską do nędzy i osierociła wielką liczbę dzieci. Wówczas bł. Edmund z narażeniem życia pielęgnował chorych, za własne oszczędności kupował ubogim żywność i lekarstwa oraz sprowadzał do chorych lekarza i kapłana z posługą sakramentalną. Troską wychowawczą objął także dzieci wiejskie, organizując dla nich tzw. ochronki. Do pracy opiekuńczo-wychowawczej w ochronkach postanowił powołać dziewczęta wiejskie. Tak zrodziło się zgromadzenie zakonne o charakterze apostolskim. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej jest jednym z najliczniejszych polskich zgromadzeń żeńskich, które założyła osoba świecka. Bł. Bojanowski był wielkim czcicielem Maryi, Królowej Polski. Jego pragnieniem i poleceniem było, żeby w każdym domu, przed wejściem, gdzie siostry żyją i pracują, był obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Temat przybliży s. Daniela Veselivska, służebniczka śląska.

Organizatorem cyklu jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych – 9 listopada

XV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych odbędzie się na Jasnej Górze 9 listopada pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Sanktuarium jako wielowiekowy ważny ośrodek muzyki liturgicznej od lat podejmuje troskę integracji muzyków kościelnych i tych, którzy zajmują się formacją i edukacją w zakresie muzyki liturgicznej w Polsce.

Uczestniczyć w niej będą duszpasterze muzyków kościelnych, dyrygenci, organiści, przedstawiciele chórów, scholi liturgicznych, kantorzy, zespoły wokalno-instrumentalne.

W tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy kościelni archidiecezji łódzkiej.

W części konferencyjnej mowa będzie o „Muzyku w Kościele. Liturgii, codzienności, misji”. Wykład przedstawi ks. dr Piotr Przybysz, duszpasterz Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego, dyr. Szkoły Katechistów Archidiecezji Łódzkiej, wykładowca Studium Muzyki Kościelnej AŁ.

O godz. 13.30 w Bazylice Mszy św. przewodniczyć ma kard Grzegorz Ryś, koncelebrować będą bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz duszpasterze muzyków kościelnych. O godz. 14.45 odbędzie się w Bazylice uroczysty koncert w wykonaniu Rafała Maciejewskiego i Scholi Gregoriańskiej przy Studium Muzyki Kościelnej AŁ pod dyr. Bogny Bohdanowicz i Anny Kamerys; przy organach zasiądzie Dawid Długosz. Zabrzmią wybrane pieśni z cyklu Pieśni Biblijne op. 99 Antonina Dvoraka wraz z Psalmami (chorał gregoriański).

Pielgrzymka Kolejarzy 9 -10 listopada

Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy odbędzie się 9-10 XI. Towarzyszyć jej będzie przesłanie: Wierni Bogu i Kościołowi”. Spotkanie będzie też okazją przypomnienia 30-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 45. jej rocznicę.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 9 listopada, o godz. 18.00 konferencją w Bazylice.

O „Matce Bożej - przewodniczce na drogach naszej nadziei” o. prof. Andrzej Derdziuk z KUL-u. Następnie, o godz. 19.15 rozpocznie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.30 rozpocznie się Pasterka Maryjna. Odbędzie się koncert Orkiestry Kolejowej z Siedlec „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno Moja”. Od godz. 23.30 do ok. 3.00 odbędzie się nocne czuwanie

Zwieńczeniem pielgrzymki będzie Suma na jasnogórskim Szczycie w niedzielę 10 listopada o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Na koniec aktu zawierzenia Matce Bożej rodzin kolejarskich dokona ks. prał. Eugeniusz Zarębiński, Krajowy Duszpasterz Kolejarzy.
Pielgrzymkę organizuje Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Utworzone ono zostało w 1984 r. i ma za zadanie koordynację działań duszpasterskich w kilkudziesięciu większych ośrodkach kolejowych w Polsce.
Święto patronalne kolejarze obchodzić będą tradycyjnie 25 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …

Przygotuj swoje serce Pan przyjdzie – ADWENT
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie, …

„Świat wojen i prześladowań potrzebuje nadziei” – trwa sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej
30 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i …

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich
30 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także …