Sesja formacyjno-szkoleniowa dla kapelanów Służby zdrowia (1-3 X), Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (3-5 X), Pielgrzymka Prawników, XXVII Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi (5 X), Odpust Matki Bożej Różańcowej, Rozpoczęcie roku Harcerskiego, Straż Ochrony Kolei (6 X)
Różańcowy październik
Październik to miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej. Na Jasnej Górze Październikowe Nabożeństwo Różańcowe sprawowane będzie codziennie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30. O. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry przypomina, że cały czas w naszej modlitwie nie zapominamy o intencji pokoju, a w tych dniach, w sposób szczególny polecamy naszą Ojczyznę i wszystkich, których dotknęła klęska powodzi. Niech Maryja, nasza najlepsza Matka wyjedna im wszystkim wszelkie potrzebne łaski, umocni w zmaganiu z trudami codzienności i otworzy nasze serca na ich potrzeby. O. Marian Waligóra, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zachęca również, byśmy wobec ogromnych zmagań, toczących się w naszej Ojczyźnie, o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, wobec bardzo liberalnego podejścia do tajemnicy życia, a nieraz nawet szydzenia z jego świętości, pamiętali również o modlitwie o poszanowanie życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach.
Sesja Formacyjno-Szkoleniowa dla Kapelanów Służby Zdrowia
W dniach 1-3 października trwać będzie Sesja Formacyjno-Szkoleniowa dla Kapelanów Służby Zdrowia. Uczestnicy wezmą udział we wtorkowym Apelu, a w środę, 2 października modlić się będą w Kaplicy podczas Mszy św. o godz. 19.30. Kolejnego dnia Msza św. odprawiona ostanie także w Kaplicy o godz. 11.00. Spotkanie ma charakter formacyjny, a jego jasnogórski wymiar i modlitwa przed Obrazem Matki Bożej ma umocnić kapłanów w ich codziennej posłudze.
Rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej
Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (JRR) odbędą się w dniach 3-6 października. Organizowane są przed odpustem Matki Bożej Różańcowej przypadającym w niedzielę, 6 października. Rekolekcje poprowadzi paulin o. Marek Tomczyk a ich temat: „Maryja w wierze przewodzi” przypomina o roli Matki Chrystusa w naszym życiu duchowym. Uczestnicy rekolekcji modlić się będą szczególnie o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne i za wszystkich, którzy realizują powołanie kapłańskie i do życia konsekrowanego oraz o pokój dla świata. Za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona wspólnoty prosić będą też o opiekę dla Polski i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. W codziennym programie oprócz nauk rekolekcyjnych są: Msza św. o 9.00 w Bazylice, droga krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja różańcowa, a także Apel Jasnogórski. Zaplanowano także świadectwa o mocy modlitwy różańcowej w życiu powołanych – kleryków paulińskich, koncert pieśni maryjnych. Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zwieńczy ogólnopolska pielgrzymka w niedzielę, 6 października. Na Jasnej Górze w tym dniu przeżywana będzie uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uczestnicy rekolekcji, pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy spotkają się przed jasnogórskim Szczytem na nabożeństwie różańcowym o godz. 9.45, wysłuchają konferencji o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Rok 2025 będzie dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej czasem szczególnej modlitwy o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa. Eucharystii przewodniczyć ma i słowo Boże wygłosi abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec.
45. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników
Doroczne spotkanie rozpocznie się Drogą Krzyżową o godz. 9.30 na Wałach, następnie odprawiona zostanie Msza św. o godz. 11.00, której przewodniczyć ma i homilię wygłosić bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Prawników. Ważnym punktem pielgrzymki będzie także konferencja: „Współczesne wyzwania dla ochrony prawa do życia w Polsce”, którą wygłosić ma prof. dr hab. Krzysztof Wiak, sędzia Sądu Najwyższego, członek Papieskiej Akademii pro Vita. Temat jest aktualny w dzisiejszym świecie, i jak podkreślają organizatorzy, konferencja adresowana jest zarówno do prawników, ale też do wszystkich sympatyków i tych, którym bliska ochrona życia. Konferencja jest tez odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, który w marcu zwracając się do Polaków nawoływał, aby Polska była krajem, gdzie chroni się życie od momentu poczęcia, do naturalnej śmierci.
XXVII Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi
Kobiety po Chorobie Nowotworowej Piersi zwane także „Amazonkami” swoje spotkanie z Matką Bożą rozpoczną 5 października o godz. 8.00 w Auli o. Kordeckiego. O godz. 9.45 nastąpi przejście pod Szczyt, gdzie zostaną powitane przez ojców paulinów i gdzie o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. z Aktem Zawierzenia. Będzie to też czas przekazania Statuetki Przechodniej Anny Stefańczyk, inicjatorki pielgrzymki. Kolejnym punktem będzie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 12.30.
Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.
Inauguracja Roku Harcerskiego dla Hufca ZHP Częstochowa
Rok harcerski rozpoczyna się równo z nowym rokiem szkolnym. Grupa częstochowska zainauguruje go niedzielną Mszą św. na Jasnej Górze o godz. 9.30, pod przewodnictwem o. Jana Poteralskiego, kapelana Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Częstochowa. Jak podkreślił harcmistrz Przemysław Kowalski, zastępca komendanta Hufca ZHP Częstochowa, harcerze mieszkający w pobliżu Częstochowy i Jasnej Góry, ze względu na szacunek dla pielgrzymów, w miesiącach wakacyjnych „oddają” to miejsce pątnikom. W niedzielę natomiast zawierzać będą Matce Bożej wszystkie sprawy związane z Harcerstwem, ale także te prywatne.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. W 2023 r. należały do niego 142 692 osoby. Od ponad stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru poprzez tworzenie odpowiednich ku temu warunków i stawianie wyzwań.
II. Pielgrzymka Straży Ochrony Kolei
6 października na Jasną Górę przybędzie II. Pielgrzymka Straży Ochrony Kolei. Uczestnicy modlić się będą podczas Mszy św. w Kaplicy o godz. 20.00, a następnie wezmą też udział w Apelu Jasnogórskim. Pielgrzymi modlić się będą także za ofiary powodzi. Jak podkreśla ich kapelan, ks. Zbigniew Kępa, w tym roku ze względu na ofiary niszczycielskiego żywiołu i wielu potrzebujących, również Służby Ochrony Kolei włączają się fizycznie w pomoc powodzianom, dlatego na spotkanie z Matka Bożą przyjedzie mniejsza grupa. Towarzyszyć im będzie natomiast kompania honorowa i sztandar.
Maria Kopacka-Fornal