Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jasnej Górze (23.09 – 29.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze (23.09 – 29.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze: Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 26-27 IX, Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” 27-29 IX, Pielgrzymki: Migrantów i Uchodźców, Klubu Inteligencji Katolickiej, Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” 28 IX, Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio 28/29 IX, Ogólnopolskie Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego 29 IX. Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów przybędą młodzi z diec. lubelskiej 24-25 IX, diec. rzeszowskiej 25-26 IX, diecezji toruńskiej i arch. białostockiej 27 IX.


Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”
Od września na Jasnej Górze powraca comiesięczna edycja rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia Eucharystii. Odbywają się w „przyświęcie”, czyli od ostatniego piątku do ostatniej niedzieli miesiąca, teraz 27-29 września. Rozpoczynają się w piątek, Mszą św. o godz. 18.30 sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej. W sobotę, w Sali Papieskiej zaplanowano czas wykładów i modlitwy, które prowadzi o. Zbigniew Ptak, paulin. Rekolekcje zakończy w niedzielę czas świadectw i Eucharystia o godz. 13:00 w Bazylice z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

W najbliższą niedzielę, 29 września podczas Mszy św. o godz. 17.00 w Bazylice sprawowana będzie Eucharystia w intencji małżeństw i rodzin. Podczas Mszy św. pary ponawiają przysięgę małżeńską i otrzymają specjalne błogosławieństwo. To comiesięczna inicjatywa jednocząca rodziny.
Pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej
Apel Jasnogórski rozpocznie w piątek, 27 września, dwudniową pielgrzymkę wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W programie nocne czuwanie i Msza św. o północy w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymka zakończy się w sobotę, Drogą Krzyżową na Wałach. Pielgrzymka wpisuje się w obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego Otton z Bambergu przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125. Liczba ochrzczonych w dziewięciu miejscowościach stanowiła 20 procent tamtejszych mieszkańców. Otton z Bambergu odwiedził: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard.

Pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej
W sobotę, 28 września, na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy z arch. warszawskiej sprawowana będzie o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. W programie także spotkanie w Bastionie św. Barbary i Droga Krzyżowa. Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej
Po raz 43. na pielgrzymce zgromadzą się księża z archidiecezji częstochowskiej. W sobotę, 28 września o godz. 10.00 modlitwę rozpoczną Drogą Krzyżową na Wałach. Głównym punktem ich pielgrzymki będzie Eucharystia sprawowana o godz. 11.00 w Bazylice pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W tym roku kapłanom towarzyszą intencje dziękczynne za nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w archidiecezji, prośba o piękne owoce peregrynacji i o nowe powołania kapłańskie.

Druga część pielgrzymki odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym. Tam uczestnicy wysłuchają konferencji pt. „Posłuszeństwo wiary na wzór Maryi nawiedzającej nasze parafie”.
Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej
W sobotę, 28 września na Jasnej Górze odbędzie się 17. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W programie m.in. spotkanie w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00 i Eucharystia o godz. 14.30. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Sprawuje ona m.in. nadzór nad warunkami higieny: środowiska, pracy, procesów nauczania czy wypoczynku i rekreacji. Zajmuje się także edukacją prozdrowotną i prewencyjną z zakresu epidemiologii.

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”
„Mężczyzna modlitwy w oczekiwaniu na Jubileusz 2025” pod tym hasłem w sobotę, 28 września odbędzie się „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”. Mężczyźni różnych stanów i zawodów, spotykają się na modlitwie i warsztatach, by odkryć i umocnić się w swym męskim powołaniu. Jest to projekt wzmacniający mężczyzn w rolach ojców, obrońców, żywicieli, liderów. W programie m.in. Godzina z Męskim Różańcem, Męskie Uwielbienie, świadectwami podzielić się mają m.in. Przemysław Babiarz, Piotr Szwędrowski, Sebastian Stelmach czy Rycerze Kolumba. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski i ponowienie Jasnogórskich Ślubów Mężczyzn. Do „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” uczestnicy przygotowują się poprzez tygodniowe warsztaty, codziennie o 19.30. Tam zgłębiają tajemnicę modlitwy.

Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio
Z 28 na 29 września przedstawiciele grup św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu, podejmą też inicjatywę „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Nocną modlitwę zainauguruje Apel Jasnogórski. Ma ona podkreślić m.in. związek świętego z Maryją, bo to także miłość Ojca Pio do Matki Chrystusowej naznaczyła jego duchowość. O. Pio św. charyzmatyczny spowiednik, kierownik duchowy i stygmatyk nieustannie inspirują nas do modlitwy i pogłębiania relacji z Bogiem, uczy jak każdego dnia wybierać Chrystusa, podkreślają jego czciciele.

Pielgrzymka Migrantów i Uchodźców
W sobotę, 28 września w jasnogórskim sanktuarium odbędzie się Pielgrzymka Migrantów i Uchodźców. Odbędzie się ona w przededniu 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Bóg idzie ze swoim ludem”. W spotkaniu na Jasnej Górze wezmą udział osoby w kryzysie uchodźczym z całej Polski, którym różnorakiego wsparcia udzielają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W ramach pielgrzymki planowane są Msze Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 12.30 w języku polskim dla migrantów z Ukrainy oraz o godz. 14.30 dla Obcokrajowców i Migrantów posługujących się językiem angielskim. O godz. 13.00 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa na Wałach. Z uczestnikami modlić się będzie bp Krzysztof Zadarko Przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców, Delegat KEP ds. Imigracji.

Ogólnopolskie Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego
23. Ogólnopolskie Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego oraz 3. Pomorska Policyjna Pielgrzymka Motocyklowa odbędą się w niedzielę, 29 września na Jasnej Górze. To już zwyczaj, że przedstawiciele służb mundurowych przybędą we wspomnienie św. Michała Archanioła, patrona policji. W programie: o godz. 13.15 celebrowana będzie Msza Święta na Szczycie w intencji środowiska policyjnego pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji, o godz. 14.30 odbędzie się modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w intencji ponad 12 tysięcy policjantów pomordowanych na Wschodzie, o 14.40 zawierzenie policji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Zwyczaj pielgrzymowania środowisk policyjnych sięga 1990 roku, kiedy to 11 sierpnia po raz pierwszy odbyła się pielgrzymka policjantów z gdańskich oddziałów prewencji na Jasną Górę. Dała ona początek ogólnopolskim spotkaniom środowisk policyjnych, które nieprzerwanie od 2001 roku organizowane są w ostatnią niedzielę września.

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów:
We wtorek i środę, 24-25 września swoją przyszłość Matce Bożej oddadzą młodzi z archidiecezji lubelskiej. Przybędą w dwóch grupach podzielonych na dekanaty. W programie m.in. o godz. 12.00 Droga Krzyżowa na Wałach, o godz. 15.00 godzina ewangelizacji i o 16.00 Eucharystia z zawierzeniem.
Uczniowie z diecezji rzeszowskiej modlić się będą w sanktuarium od środy do piątek 25-27 września. Podzieleni są na trzy grupy. Plan każdej jest taki sam: o godz. 10.30 zaplanowana jest konferencja, następnie adoracja, Najświętszego Sakramentu, różaniec i spowiedź. Centralnym punktem będzie Eucharystia o 13.00 pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji rzeszowskiej Edwarda Białogłowskiego.
Maturzyści z diecezji toruńskiej przybędą w piątek, 27 września. W programie: godz. 13.30 różaniec, od godz. 14.30 spotkanie w Sali o. Kordeckiego, o 17.00 Msza św. w Bazylice i o 19.00 Droga Krzyżowa na Wałach. Z młodymi modlić się będzie bp Józef Szamocki z Torunia.
Pielgrzymka Maturzystów archidiecezji białostockiej odbędzie się w piątek. Rozpocznie się ona spotkaniem o godz. 15.00 w Bastionie św. Barbary, następnie o godz. 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej, o 17.00 Msza św., o godz. 19.30 Droga Krzyżowa na Wałach i Apel Jasnogórski.

Maria Bareła-Gawenda

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …

Przygotuj swoje serce Pan przyjdzie – ADWENT
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie, …

„Świat wojen i prześladowań potrzebuje nadziei” – trwa sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej
30 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i …

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich
30 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także …