Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jasnej Górze (16.09 – 22.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze (16.09 – 22.09)

W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. Forum Młodzieży Szkół Katolickich (17 IX), inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (19 IX), pielgrzymki: duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej (20 IX), Leśników, Sodalicji Mariańskich, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (21 IX), Ludzi Morza (20-21 IX), Małżeństw i Rodzin (21-22 IX)


22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

O tym, że „Prawda czyni nas wolnymi” mowa będzie podczas 22. Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które odbędzie się we wtorek, 17 września. W programie m.in. konferencja pt. „Jak rozpoznać plan Boga dla mojego życia” salezjaniana ks. Dominika Chmielewskiego oraz świadectwo Piotra Szwędrowskiego pomysłodawcy programów profilaktycznych i ewangelizacyjnych dla młodzieży. Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. Wrześniowe spotkanie młodzieży ze szkół katolickich odbywa się od 2000 r.

33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
Koncert inauguracyjny 33. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się na Jasnej Górze w czwartek, 19 września o godz. 18.00. Zabrzmią utwory kompozytora uważanego za jednego z największych geniuszy muzycznych wszech czasów – J. S Bacha. W sobotę, 21 września, odbędzie się Inauguracja Liturgiczna Festiwalu o godz. 13.00 w Bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP. Zostanie wykonana Msza św. o Matce Bożej Bolesnej – Stabat Mater przez Scholę Gregoriana Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II st. w Częstochowie pod dyrekcją dyr. Bartłomieja Majkrzaka. „Muzycznie” świętowane będą także jubileusze: Zespołu Naukowo–Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów oraz Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. W niedzielę, 22 września o godz. 15.45 odbędzie się specjalny koncert w jasnogórskiej Bazylice wykonaniu Zespołu „Starck Compagnay", który kontynuuje 400- letnią tradycję Jasnogórskiego Korpusu Trębaczy, najstarszego tego rodzaju zespołu znanego w ówczesnej Rzeczypospolitej. Nazwa zespołu wywodzi się od nazwiska twórcy XVII - wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze; Hieronymusa Starcka (1640 – 1693). Ideą zespołu jest wykonywanie na instrumentach historycznych muzyki dawnej, szczególnie muzyki reprezentacyjnej, dworskiej i sakralnej, z szczególną dbałością o umiejscowienie jej w kontekście historycznym i liturgicznym. O godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. w intencji Stowarzyszenia kapela Jasnogórska i Zespołu Naukowo – Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, a także wszystkich dyrygentów i zespołów, biorących udział w projekcie Musica Claromontana. Mszy św. przewodniczyć ma Generał Zakonu Paulinów O. Arnold Chrapkowski.

25-lecie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego
W piątek, 20 września, o godz. 7.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo z okazji 25-lecie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, którego celem jest służba na rzecz mariologii i maryjności w Polsce.


Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej
W piątek, 20 września na Jasną Górę przybędzie Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. W programie: o godz. 16.45 Droga Krzyżowa na Wałach, Eucharystia o godz. 18.30 w Bazylice, podczas której zostanie odnowiony akt oddania Królowej Polski, Apel Jasnogórski, nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej i Msza św. o północy. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Pielgrzymka Ludzi Morza
Na Jasnej Górze 20-21 września odbędzie się 42. Pielgrzymka Ludzi Morza. Dwudniowe spotkanie rozpocznie w piątek Apel Jasnogórski. W sobotę zaplanowano Mszę św. o godz. 9.30, której przewodniczyć ma bp Ryszard Kasyn, po niej odbędzie się konferencja „Sacrum i Morze Bałtyckie”, a także Droga Krzyżowa na Wałach. Na pielgrzymki przyjeżdżają reprezentanci różnych zawodów związanych z morzem. To przede wszystkim marynarze i rybacy oraz ich rodziny. Organizatorem jest Centrum „Stella Maris” w Gdyni, które na różne sposoby, przede wszystkim oferując gościnność, pomoc socjalną oraz posługę duchową, służy pracującym w wyjątkowo trudnych warunkach, w długotrwałej rozłące z rodziną, z dala od domu i lokalnego Kościoła.


Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

„Rodziny z serca wzięte” to hasło 40. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Dwudniowe spotkanie odbędzie się 21-22 września. W tym roku uczestnicy szczególną modlitwą otoczą rodziny adopcyjne. W sobotę o godz. 15.30 sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć ma bp Wiesław Śmigiel przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Następnie odbędzie się Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski. W niedzielę o godz. 9.00 w Sali Papieskiej konferencję pt. „Obdarzanie miłością” wygłosi Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego diecezji warszawsko-praskiej. Jej dopełnieniem będzie świadectwo jednej z rodzin adopcyjnych. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie Eucharystia, o godz. 11.00 przed Szczytem, pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka z diec. bydgoskiej. Podczas Mszy św. nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia małżeńskiego oraz zawierzenie polskich rodzin opiece Matki Bożej Jasnogórskiej. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.


Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
W sobotę, 21 września na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie powstało w 1990 r. jako kontynuacja działającego w okresie przedwojennym Związku Ziemian (założonym w 1916 roku). W swoich szeregach skupia byłych właścicieli ziemskich ich potomków i rodziny. Powstanie stowarzyszenia stało się możliwe dopiero po zmianach jakie dokonały się w Polsce po 1989 r. Dopiero wtedy, po latach prześladowań, byli ziemianie, pozbawieni swoich majątków i siedzib rodowych uzyskali możliwość zrzeszania się. PTZ jest organizacją o charakterze ogólnopolskim, ma 11 oddziałów terenowych, współpracuje ze Związkiem Ziemian w Londynie i Paryżu.

28. Pielgrzymka Leśników
Także w sobotę, 21 września, 28. Pielgrzymka Leśników zgromadzi na Jasnej Górze pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Leśnik pielgrzymem nadziei przez stulecia”. Mszy św. o godz. 11.00 w jasnogórskiej bazylice przewodniczyć ma bp Tadeusz Lityński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Pielgrzymka odbędzie się w stulecie powstania Lasów Państwowych. 28 VI 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Już w styczniu 1920 r. powstały cztery dyrekcje LP: poznańska, toruńska, bydgoska i gdańska, a w listopadzie: warszawska, radomska, siedlecka i lwowska. Na powstanie przedsiębiorstwa zarządzającego polskimi lasami trzeba było poczekać do 1924 r. – Nasza wspólna praca na rzecz lasów to nie tylko obowiązek, ale również misja, służba. Poprzez swoje codzienne zaangażowanie, chronimy nasze dziedzictwo, które przekazujemy kolejnym pokoleniom. W czasie pielgrzymki chcemy wyrazić wdzięczność za ten trud i poświęcenie. To również okazja do refleksji nad przyszłością lasów i wspólnego spotkania w intencji zdrowia, pomyślności i siły dla wszystkich pracowników Lasów Państwowych oraz ich rodzin – napisał w zaproszeniu bp T. Lityński.

43. Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich
43. Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, 21 września, przebiegać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej. O godz. 14.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Sodalicja mariańska jest jednym z najstarszych stowarzyszeń realizujących duchowość maryjną i duchowość ignacjańską. Pierwszą Sodalicję Mariańską założył O. Jan Leunis w jezuickim Kolegium Rzymskim w 1563 roku. W Polsce Ruch zainicjował swą działalność w roku 1574 w kolegium jezuickim w Poznaniu. Szczególnym zadaniem członków sodalicji w Polsce jest troska o wypełnianie Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 r. Sodalicje stały się miejscem formacji inteligencji katolickiej, wychowały wielu wybitnych, zaangażowanych w życie Kościoła ludzi.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Modlitwa daje życie” - Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
12 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: ##rodzina, ##paulini, ##życie, ##dziecko, ##wdzięczność

O odpowiedzialności za kolejne pokolenia, wdzięczności za dar własnego życia i o tym, że „życie …

„Miłość przynagla do czynu” - Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
12 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: ##wiara, ##pomoc, ##wojna, ##zakon, ##powódź

Ich ręce i serca są wszędzie tam, gdzie dzieje się ludzka krzywda. Pomocą i modlitwą …

By parafia była miejscem nadziei - spotkanie przedstawicieli rad parafialnych arch. częstochowskiej
12 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

- Zależy nam na dobru parafii i Kościoła - podkreślają. Na Jasnej Górze odbywa się …

27. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Więziennej
12 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki

Po raz 27. na Jasną Górę przybyli funkcjonariusze i pracownicy służby więziennej: kadra kierownicza, strażnicy …