Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu na Jansej Górze (27.08 - 01.09)

W tym tygodniu na Jansej Górze (27.08 - 01.09)

W tym tygodniu na Jasna Góra: dotrą piesze pielgrzymki: Młodych Archidiecezji Katowickiej, Chorzowska 28 VIII, Żywiecka 29 VIII, a także Świata Osób Niepełnosprawnych, Chorych, ich Rodzin i Przyjaciół 31 VIII. W sanktuarium odbędzie się Pielgrzymka Rady Szkół Ewangelizacyjnych św. Andrzeja 31 VIII, Jasnogórskie Dożynki, połączone z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników i rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski 31 VIII - 1 IX

Jasnogórskie dożynki

Tegoroczne dziękczynienie za plony odbędzie się w dniach 31 sierpnia-1 września pod hasłem: „Do Maryi we wspólnocie Kościoła”. Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zainauguruje w sobotę, Msza św. o godz. 19.00 w Bazylice. Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników, rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wałach, a po niej czuwanie modlitewne i Msza św. o północy.
W niedzielę, 1 września, od godz. 8.00 będzie trwała modlitwa na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych. Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych odbędzie się o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi bp Jan Wątroba z Rzeszowa.
Corocznie z Jasnogórskimi Dożynkami połączona jest Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbędzie się jej 33. Edycja (usytuowana na 3. parkingu jasnogórskim). Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Będą znajdowały się tam stoiska targowe i wystawiennicze między innymi: targi pszczelarskie, wystawa przedsiębiorczości i maszyn rolniczych, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, wystawa zwierząt hodowlanych.

Uwaga – Akredytacje dla dziennikarzy
W niedzielę, 1 września, Ogólnopolskie Dziękczynienie za Plony, obsługa prasowa wydarzenia będzie możliwa wyłącznie dla osób akredytowanych.

Zgłoszenia prosimy przesyłać zgodnie z załączonym formularzem znajdującym się na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry:https://news.jasnagora.pl/dożynki-1-września-2024/ do czwartku, 29 sierpnia, do godz. 17.00. Na adres: biuro.prasowe@jasnagora.pl.
Wejście akredytowanych przedstawicieli mediów do sektora prasowego w godz. 9.30-10.30.
Informacji dotyczących akredytacji i obsługi prasowej udziela Biuro Prasowe Jasnej Góry, tel.: 34 377 74 88.

Nocne czuwanie „z bł. Prymasem w Domu Matki”
Dziś na Jasnej Górze odbędzie się nocne czuwanie „z bł. Prymasem w Domu Matki”. Modlitwę rozpocznie Apel Jasnogórski. Oprócz konferencji będzie różaniec z rozważaniami kard. Wyszyńskiego i adoracja Najświętszego Sakramentu. „Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło czuwań. Tegoroczne czuwania są także szczególnym czasem modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. To z racji setnej rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Wyszyńskiego i prymicji, które miały miejsce na Jasnej Górze.

Piesze pielgrzymowanie trwa:
„Jestem w Kościele Więc Idę” pod tym hasłem, w środę, 28 sierpnia dotrze 48. Chorzowska Piesza Pielgrzymka. Ich wejście zaplanowano na godz. 15.30. Do jasnogórskiego sanktuarium zmierza 150 pątników. U Mamy będą przeżywali „Dzień Chorzowski”, czyli dzień we wspólnocie. Do pieszych pątników dołączą pielgrzymi autokarami, by modlić się w intencji parafii i swoich bliskich.

„Do Mamy czas” w środę, 28 sierpnia na Jasną Górę dotrze 17. Piesza Pielgrzymka młodych Archidiecezji Katowickiej. Tworzy ją młodzież z różnych wspólnot i diecezji. Grupa wędruje trzy dni Szlakiem Orlich Gniazd. Modlić się będą m.in. w intencji pomyślnego roku akademickiego.

Jedna z najstarszych grup pątniczych na Jasną Górę - 413. Pielgrzymka Żywiecka przyjdzie do sanktuarium w czwartek, 29 sierpnia. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Słowo Daję”. Wejście grupy zaplanowano na godz. 12.15. Natomiast Eucharystia sprawowana będzie o 13.00 w Kaplicy Matki Bożej. Pierwsza kompania wyruszyła w 1611 roku, a zorganizowało ją Bractwo Różańca Świętego. To pielgrzymka dość nietypowa. Pierwszy człon, tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca. Druga dojeżdża autokarami do Myszkowa i stamtąd wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych, prowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi dojeżdżali koleją do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę. Tego dnia dotrze także kompania z Rogowa.

Piesza Pielgrzymka Świata Osób Niepełnosprawnych, Chorych, ich Rodzin i Przyjaciół
Po raz 29., w sobotę, 31 sierpnia, z Olsztyna koło Częstochowy przyjdzie Pielgrzymka Świata Osób Słabych organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne „Betel”. Wśród pątników są nie tylko członkowie Ruchu Betel z różnych stron Polski, ale i m.in. bezdomni z Fundacji św. Barnaby czy podopieczni Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”. Naznaczeni stygmatem cierpienia w szczególny sposób pragną pokłonić się Matce Boga i złożyć na ręce Jej Syna wszystkie niedomagania i ułomności. Wejście odbędzie się o godz. 16.00. Msza św. sprawowana będzie w Bazylice o godz. 17.00. Przewodniczyć jej ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski
„Wiara a Religijność” pod tym hasłem na Jasnej Górze, 30 sierpnia-1 września odbędą się rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Na trzydniowe spotkanie składają się m.in. Eucharystie, różaniec, a także konferencje. W tym roku poprowadzi je bp senior diecezji legnickiej Zbigniew Kiernikowski.
Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, które powołał do istnienia papież Klemens XI breve apostolskim „Cum sicut accepimus” z dnia 4 kwietnia 1718 r. Do jego zadań należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.

Pielgrzymka Rady Szkół Ewangelizacyjnych św. Andrzeja
W sobotę, 31 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się pierwsza pielgrzymka Rady Szkół Ewangelizacyjnych św. Andrzeja (SESA). W programie m.in.: Eucharystia o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej, modlitwa i konferencja: prof. Aleksandra Bańki. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski. Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja to ogół szkół ewangelizacji na świecie, które mają wspólną wizję, metodologię i program formacyjny. Dzieło powstało z inicjatywy José H. Prado Floresa i nieprzerwanie pod jego przewodnictwem przez 40 lat rozwinęło się w wielu krajach. Szkoły nie stanowią ruchu, ale proponują ruchom, wspólnotom, parafiom drogę formacji przez teoretyczno-praktyczne kursy ewangelizacyjne oraz formujące ewangelizatorów.

Maria Bareła-Gawenda

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …

Przygotuj swoje serce Pan przyjdzie – ADWENT
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie, …

„Świat wojen i prześladowań potrzebuje nadziei” – trwa sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej
30 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i …

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich
30 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także …