
W tym Tygodniu na Jasnej Górze: Niedziela Palmowa i rozpoczęcie Jasnogórskich Rekolekcji Wielkopostnych 13 IV, Zjazd Młodych Ojców Paulinów 8-10 IV, Etap diecezjalny konkursu biblijnego i rocznica Katastrofy Smoleńskiej 10 IV, Czuwanie konfratrów Zakonu Paulinów 11/12 IV, Pielgrzymka Członków i Przyjaciół Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Sobotnie Spotkanie Maryjne 12 IV, Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą 12-13 IV, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty 13 IV. Pielgrzymki maturzystów: diec. sandomierskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, arch. szczecińsko-kamieńskiej 11 IV i diec. łowickiej 12 IV.
Niedziela Palmowa – Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne
Niedziela Palmowa - 13 kwietnia, rozpocznie Wielki Tydzień. Uroczysta procesja i obrzęd poświęcenia palm rozpocznie się o godz. 10.50. na jasnogórskim dziedzińcu. Po procesyjnym przejściu do Bazyliki sprawowana będzie Msza św. Niedziela Palmowa nazywana też niedzielą Męki Pańskiej przypomina wjazd Jezusa jako Mesjasza wśród wiwatujących tłumów do Jerozolimy, ale i głosi orędzie Jego Męki. W czasie liturgii odczytywany jest opis Męki Chrystusa. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku.
Niedziela Palmowa, na Jasnej Górze rozpocznie rekolekcje wielkopostne w Kaplicy św. Józefa na tzw. „Halach”. Msza św. sprawowana będzie, o godz. 11.00. W tym roku nauki głosił będzie o. Zbigniew Kluska, paulin. W Wielki Poniedziałek (14 IV) i Wielki Wtorek (15 IV) Eucharystia z nauką celebrowana będzie o godz. 19.00, a w Wielką Środę (16 IV) zaplanowano konferencję i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
Zjazd Młodych Ojców Paulinów
We wtorek, 8 kwietnia rozpocznie się trzydniowy zjazd młodych Ojców Paulinów. Biorą w nim udział zakonnicy, którzy mają nie więcej niż 5 lat kapłaństwa. W środę prelekcję dla nich wygłosi ks. Marcin Ciunel, biblista i rektor Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Saletynów w Krakowie. W tym dniu zaplanowano także spotkanie online z o. Tymoteuszem Tarnackim z Amerykańskiej Częstochowy. Zjazdy odbywają się dwa razy w roku i mają charakter formacyjno-warsztatowy. Spotkania są organizowane po to, by paulini mogli coraz lepiej służyć drugiemu człowiekowi, ale pomagają im także w osobistym rozwoju i pracy nad sobą. Zjazd zakończy się w czwartek.
Etap diecezjalny konkursu biblijnego
Etap diecezjalny 29.edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbędzie się w czwartek, 10 kwietnia. Rozpocznie go Msza św. sprawowana o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po niej zmagania odbywać się będą w Sali Papieskiej. Ten etap to diecezjalne święto Biblii. To okazja do wspólnej modlitwy i spotkania młodych we wspólnocie Kościoła. Zakres tematyczny tegorocznej edycji konkursu biblijnego dotyczy: Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła - Listy do Tymoteusza i List do Tytusa.
Rocznica Katastrofy Smoleńskiej
W czwartek, 10 kwietnia przypada 15. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r. w drodze do Katynia. Zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na Jasnej Górze pamięć o nich wyraża się w modlitwie, ale też w pamiątkach, które ofiarowały tutaj rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie.
Czuwanie konfratrów Zakonu Paulinów
Nocne czuwanie modlitewne konfratrów i przyjaciół Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz osób w różny sposób związanych z jego dziełem odbędzie się z 11/12 kwietnia. Rozpocznie się o godz. 19.45 w Kaplicy Różańcowej. Tam „o posłudze na Ukrainie” opowie o. Justyn Miszczenko, paulin. Następnie modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczyć będzie przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. O godz. 22.00 w Kaplicy Matki Bożej zaplanowano konferencję o. Krzysztofa Wendlika, przeora warszawskiego klasztoru i kierownika Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Głównym punktem czuwania będzie Eucharystia o północy sprawowana przez Generała Zakonu, o. Arnolda Chrapkowskiego. W programie także: Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, indywidualna modlitwa.
Czuwanie jest także okazją do podziękowania wszystkim, którzy wspierają paulińską misję w świecie. Konfraternia jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu sięga swymi początkami połowy XIV w. Przyjmowane są osoby różnych stanów i zawodów. Są w niej także częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Antoni Długosz i bp Andrzej Przybylski.
O nadziei na jasnogórskich Rekolekcjach Maryjnych
O tym czym, jest nadzieja, i jak w niej wzrastać, jak indywidualnie i wspólnotowo nieść ją światu to m.in. będzie tematem Rekolekcji Maryjnych, które rozpoczną się już w najbliższy piątek o godz. 15.00 a zakończą w niedzielę o godz. 10.00. Rekolekcje odbędą się w Ośrodku Duszpasterskim – Domu Pątnika przy Jasnej Górze. Ćwiczenia duchowe poprowadzi o. Marcin Minczyński, opiekun jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Rekolekcje mają charakter otwarty dla każdego, zatytułowane są w „Szkole Maryi - Matki Nadziei”.
Pielgrzymka Członków i Przyjaciół Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Przypominają, że Kresy to przede wszystkim pamięć. W sobotę, 12 kwietnia na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Członków i Przyjaciół Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w Sali Papieskiej. Msza św. sprawowana będzie o godz. 13.00 w Bazylice w intencji pomordowanych i poległych na Kresach, następnie zaplanowano złożenie kwiatów przy pamiątkowych tablicach. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich to organizacja społeczno-kulturalna, której celem jest głównie zbieranie i propagowanie wiedzy o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.
Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą
W Polsce choruje na nią około 2000 osób, a rocznie diagnozowana jest u ok. 80 dzieci - mukowiscydoza. Na Jasnej Górze odbędzie się dwudniowa pielgrzymka osób walczących z tą nieuleczalną chorobą. Rozpocznie ją w sobotę, Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, o godz. 17.00. Tradycyjnie zjednoczy nie tylko chorych, ale ich rodziny i bliskich. Coroczne spotkanie zakończy się w niedzielę Mszą św. o 9.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Sobotnie Spotkanie Maryjne
„Serce Maryi Sercem Sercanki” to tytuł prelekcji, którą będzie można wysłuchać w sobotę, 12 kwietnia na Jasnej Górze. Wykład w ramach Sobotniego Spotkania Maryjnego zaprezentuje s. Teresa Nowacka. Początek o godz. 10.00 w Kaplicy Św. Jana Pawła II. Wstęp jest wolny. Wydarzenie transmitowane jest na kanale YouTube. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Duchowość Maryjna w Kościele”.
Weekend - czas maturzystów
W piątek, 11 kwietnia:
„Najpierw Jasna Góra później matura” to hasło pielgrzymki maturzystów diec. sandomierskiej na Jasną Górę. Uczniowie rozpoczną ją o godz. 11.00 Drogą Krzyżową na Wałach. Po nabożeństwie zaplanowano spotkanie w Sali O. Kordeckiego z Dawidem Cmokiem. Mężczyzna podzieli się z uczestnikami swoją historią życia. Miał być dzieckiem abortowanym, a teraz zaświadcza o wielkiej miłości Boga. Głównym punktem pielgrzymki będzie Msza św. sprawowana o godz. 14.00 pod przewodnictwem diecezjalnego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Pielgrzymka maturzystów diec. koszalińsko-kołobrzeskiej rozpocznie się o godz. 9.30, spotkaniem w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. O powołaniu, małżeństwie i rodzinie opowiedzą młodym Monika i Marcin Gomułkowie. Małżeństwo prowadzi kanał w mediach społecznościowych pt. „Początek Wieczności”. Msza św. sprawowana będzie o godz. 11.30 w Bazylice. Po niej zawierzenie maturzystów w Kaplicy Cudownego Obrazu i Droga Krzyżowa na Wałach.
Piątkowe pielgrzymowanie zakończą uczniowie z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W programie: o godz. 20.00 spotkanie w Kaplicy Sakramentu Pokuty, modlitwa maturzystów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, Apel Jasnogórski i nabożeństwo pokutne, a o 23.00 Eucharystia.
W sobotę, 12 kwietnia:
Droga Krzyżowa o godz. 9.45, w Bazylice rozpocznie pielgrzymkę maturzystów diec. łowickiej. Po nabożeństwie młodzi będą mieli możliwość skorzystania z sakramentu-pokuty i pojednania. Głównym punktem pielgrzymki będzie Msza św. o godz. 12.15 w Kaplicy Matki Bożej.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
„Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy” apelował św. Jan Paweł II. W niedzielę, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na Jasnej Górze modlitwa za Ojczyznę i wszystkich, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce zanoszona jest codziennie podczas Eucharystii o godz. 15.30. Tutaj, w Kaplicy Pamięci Narodu znajduje się urna z ziemią z Katynia. Wyniósł ją z narażeniem życia naoczny świadek ludobójstwa o nazwisku Rak. W 1939 r. był ogniomistrzem Wojska Polskiego. Zwieńcza ją symboliczny krzyż i napis „Katyń 1940”. Pamięć o ludobójstwie pielęgnowana jest od dziesięcioleci, nawet gdy wokół tej karty polskiej martyrologii panowała zmowa milczenia. W tym roku mija 85 lat od tej zbrodni.
Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, na Jasnej Górze zgromadzą się uczestnicy Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego do Częstochowy. Eucharystia z poświęceniem motocykli sprawowana będzie o 12.00 na jasnogórskim Szczycie. Pielgrzymkę organizuje „Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy”. Stowarzyszenie powstało, żeby pielęgnować tradycję historyczną, która w latach trzydziestych XX w. (1932) stała się początkiem Motocyklowych Zjazdów Gwiaździstych do Częstochowy.
Maria Bareła – Gawenda