Biuro Prasowe Jasnej Góry – Triduum Paschalne. Trzy dni jedynego Wielkiego Misterium.

Triduum Paschalne. Trzy dni jedynego Wielkiego Misterium.

17 kwietnia 2025, Michał Bortnik

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na Jasnej Górze uroczystości Triduum mają wyjątkową oprawę i gromadzą wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. -Te trzy dni są wielkim misterium, ważne by w nich uczestniczyć w całości, by odpowiedzieć na zaproszenie Kościoła i uczestniczyć w liturgii – przypomina przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- To nie historyczna pamięć o tym, że był Wieczernik, Wielki Czwartek, że była Męka Pańska, że było Zmartwychwstanie. My sobie o tym nie tyle przypominamy, co urzeczywistniamy. Jesteśmy w tych wydarzeniach, to nam właśnie umożliwia liturgia. U progu Triduum Paschalnego warto zwracać uwagę na symbolikę liturgii, by uświadomić sobie w jakiej drodze paschalnej uczestniczymy. Jeżeli skupimy się tylko na Zmartwychwstaniu, to patrzymy tylko na kogoś kto powstał z martwych, ale pojawia się naturalne pytanie, dlaczego powstał, jak umarł, kim On jest i co się stało, że wyszedł z grobu. Bo to jedyny taki przypadek, o którym słyszał Świat – przypomina przeor Jasnej Góry i zwraca uwagę, że aby w pełni świętować Zmartwychwstanie trzeba najpierw usłyszeć, że On odszedł.

- Jeżeli w te trzy dni wpiszemy liturgię, to na pewno nic istotnego nam nie umknie - mówi o. Samuel - Potrzebujemy napełniać nasze stągwie tymi darami miłości, które Chrystus daje. On daje nam siłę, żeby kochać. Bo możemy powiedzieć, Jezus to wspaniały wzór, ale go nie naśladować. Tymczasem wejście w liturgię, wejście w życie Kościoła, mimo naszej kruchości i słabości daje na siłę do tego, by realnie przez życie iść po śladach Jezusa z własnym krzyżem. To co przeżywamy podczas Triduum Sacrum to jest streszczenie tak naprawdę naszej wiary – podkreśla Przeor.

Tajemnica Paschy - przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, zaczyna się od Wielkiego Czwartku

Wielki Czwartek - inauguracja Triduum Paschalnego. W Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia tzw. Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych oraz konsekracji kościołów i ołtarzy.

Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem odprawiana jest Msza święta zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Na Jasnej Górze Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg rozpocznie się o godz.17.00 w Bazylice. Przewodniczyć jej będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Modlitwa trwać będzie do godz. 22.00.

W polskiej tradycji w kościołach budujemy specjalne ołtarze Adoracji. Ciemnica, która mówi o pobycie Jezusa w uwięzieniu przed procesem Piłata i skazaniem go na śmierć.

Wielki Piątek - męka naszego Pana. Chrystus oddał swoje życie. Zbawia Jego miłość, nie samo cierpienie. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Następnie odczytane lub odśpiewany zostaje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Centralnym punktem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.

Liturgia Wielkiego Piątku na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 17.00 w Bazylice. Przewodniczyć ma jej o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Po liturgii Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Wielka Sobota - misterium grobu. Dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Ta cisza jest potrzebna do pochylenia się nad Tajemnicą miłości Boga do każdego człowieka. W trzeci dzień Triduum, trwa szczególna adoracja Jezusa w Grobie Pańskim. Wigilia Paschalna składa się z czterech części: Światła, Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Eucharystii. To jedyna w roku liturgia słowa, która ma aż dziewięć czytań. Podczas Wigilii Paschalnej święci się ogień i wodę, a także odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 17.20.

Na Jasnej Górze w Wielką Sobotę, jak we wszystkich kościołach, aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej, można nawiedzać Grób Pański.

-Triduum Sacrum, to czas odnowienia wiary. Ona polega na zaufaniu, że Bóg przeprowadzi swój plan w sposób niezawodny, a ten plan to jest plan miłości. W Jezusie Chrystusie Bóg pokazuje, że kocha człowieka. W całej dramatycznej prawdzie o nas samych – przypomina o. Samuel Pacholski.

- Człowiek jest chwiejny, kruchy, zakłamany - ale Bóg w tym wszystkim mówi do nas tak jak mówił w dialogu do Piotra: „Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz…” czyli oznacza to, że nadejdzie taki moment w życiu, że będziesz wiedział, że śmierci nie ma, śmierć jest przejściem”.

Przeor podkreślił, że tegoroczne obchody Triduum Paschalnego na Jasnej Górze upływać będą także w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem.

- Jubileusz trwający w Kościele przypomina, że jesteśmy pielgrzymami nadziei. Tym który dla nas przetarł szlaki nadziei jest Jezus Chrystus. I właśnie tajemnica jego męki, śmierci i zmartwychwstania jest tym wołaniem, jednocześnie zaproszeniem, że warto wyruszyć, ponieważ na końcu spotykamy życie i to życie w całej pełni - przypomniał ojciec Pacholski.

O. Samuel Pacholski zwrócił uwagę, że Triduum, święta Paschalne, sprawiają, że myślimy szczególnie, o tych którzy dźwigają swój codzienny krzyż. - Będziemy myśleć o Ojcu Świętym, o wszystkich naszych rodakach rozsianych po całym świecie, o tych, którzy cierpią z powodu braku dachu nad głową. O wszystkich, których dotknął jakiś kataklizm i skutki wojny, myślimy także o emigrantach, którzy są w drodze. By ta droga była nie tylko poszukiwaniem nowej ziemskiej ojczyzny, ale też tej ojczyzny niebieskiej.

Tegoroczne nabożeństwa z Jasnej Góry, transmitowane będą przez Telewizję Polską program 3, Kanał YouTube i Radio Jasna Góra. Liturgie Wielkiego Czwartku i Piątku rozpoczynać się będą o godz. 17.00 w Bazylice. Sobotnia liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 17.20 – transmisja TVP Polonia.

Na Jasnej Górze w czasie Triduum można skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Spowiedź odbywać się będzie od godz. 6.15 do 16.30. W piątek całonocna spowiedź będzie miała miejsce w Kaplicy Matki Bożej.

Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum ( Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

Anna Przewoźnik

Najnowsze wpisy z Aktualności

O Miłości, która nie zna miary na Jasnogórskich Rekolekcjach Eucharystycznych (25-27 kwietnia)
24 kwietnia 2025, Michał Bortnik

O Miłości, która nie zna miary będzie w kolejnej edycji Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych. Rozpoczną się …

„Wstańcie z kanapy i idźcie zmieniać świat”: maturzyści diec. bielsko-żywieckiej i arch. katowickiej
24 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Maturzyści, Paulini, Kościół w Polsce, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #matury, #maturzyści, #młodzi, #pielgrzymka, #uczniowie

„Wstańcie z kanapy i idźcie zmieniać świat” - te słowa Papieża Franciszka stały się zadaniem …

Czuwanie "Z błogosławionym Prymasem w Domu Matki” (27/28 IV)- zapowiedź
23 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Czuwania

Nocne czuwanie "Z błogosławionym Prymasem w Domu Matki” odbędzie się na Jasnej Górze w Niedzielę …

Maturzyści: Papież Franciszek - Nasz Nauczyciel
23 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Maturzyści, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: ##RokJubileuszowy, ##matura, ##maturzyści, ##nadzieja, ##papieżFranciszek

Wielu z dzisiejszych maturzystów to „dzieci Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”, na które zabrali je …