
Św. Józef jest czczony jako opiekun Kościoła świętego, a także patron rodzin, osób poświęconych Bogu, uchodźców i konających, nie dziwi więc, że na Jasnej Górze znaleźć można kilka wizerunków św. Józefa. Oprócz kaplicy na tzw. Halach, w której czczona jest figura Świętego, najbardziej znany jest obraz w Bazylice. To XVII-wieczny wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus jasnogórskiego malarza, na którym postacie zdobią srebrne sukienki.
Choć pewnie niełatwo byłoby określić, w którym z tych miejsc Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny odbiera więcej czci, to historycznie, licząc latami, właśnie boczny ołtarz w Bazylice będzie tym pierwszym. Tutaj, w marcu każdego roku odprawiane są codziennie Msze św. o godz. 7.00, które przez 9 kolejnych dni, przed Uroczystością Świętego Józefa (19 marca), są okazją i zaproszeniem do modlitwy o powołania nie tylko do zgromadzeń zakonnych, które obrały go sobie za Patrona, ale i do służby w całym Kościele, którego przecież św. Józef jest Opiekunem.
Kaplica św. Józefa na tzw. Halach to nie tylko miejsce, gdzie na niedzielnej Mszy św., o godz. 11.00, licznie gromadzą się z rodzinami wychowankowie działającego tutaj od 1971 r. duszpasterstwa młodzieży. W każdą niedzielę, po Mszy św. kolejne rodziny przyjmują figurę wraz z przygotowanym modlitewnikiem na cały tydzień. W pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. odbywa się nowenna ku czci św. Józefa.
Tutaj również odbywają się spotkania różnych wspólnot, działających przy jasnogórskim Sanktuarium, m. in. Odnowy w Duchu Świętym, „Sodalicji Mariańskiej” czy „Niespokojnych Nadzieją”. Tutaj przybywają grupy pielgrzymkowe, by obejrzeć film o jasnogórskich cudach czy historii Sanktuarium.
Na Jasnogórskim wizerunku Maryja wskazuje na Jezusa i powtarza nam niezmiennie: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, nie inaczej św. Józef. Od Niego możemy uczyć się umiejętności zwracania się do Boga w modlitwie, słuchania Jego głosu i posłuszeństwa w wierze.
o. Michał Bortnik