Biuro Prasowe Jasnej Góry – Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca - zapowiedź

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca - zapowiedź

Na rolkach, rowerze, w siodle, biegiem, czy na pieszo, spieszą na Jasną Górę, aby tutaj zawierzyć swoje troski, intencje, serca i rodziny. Chociaż zmienia się forma pielgrzymowania i pątnicy wykorzystują „nowsze” środki lokomocji, to cel i czas jest ten sam – Jasna Góra - 16 lipca – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - odpust Matki Bożej Szkaplerznej.

Mimo, że już coraz mniej pamiętamy o jednym z najstarszych odpustów jasnogórskich, tym ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, to jednak niezmiennie, przybywają na niego pielgrzymi zarówno pieszo, biegiem, jak i na rowerach, czy nawet na rolkach i konno – przypomniał rzecznik Jasnej Góry, o. Michał Bortnik.

Dodał, że jasnogórscy mnisi, już od początku wakacji, z wytęsknieniem wypatrują przybywających pielgrzymów. - Najpierw, może trochę nieśmiało przybywają pieszo mniejsze i większe grupy parafialne ze Śląska, za nimi, a czasem i razem z nimi, przyjeżdżają, z roku na rok liczniejsze, grupy rowerowe, biegowe a i nie można zapomnieć o tych najbardziej charakterystycznych: rolkowej i konnej – z uśmiechem zauważył rzecznik.

16 lipca we wspomnienie NMP z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, suma odpustowa z udziałem pieszych pątników, głównie z Piotrkowa i Poznania, odprawiona zostanie na Szczycie, o godz. 11.00. Ponieważ to święto jest nierozłącznie związane ze szkaplerzem karmelitańskim, tegorocznej eucharystii przewodniczyć ma przedstawiciel tego zakonu. Będzie można uroczyście przywdziać szkaplerz i wysłuchać konferencji na temat łask związanych z jego noszeniem.

Chociaż sezon pielgrzymkowy dopiero się rozpoczyna to na Jasną Górę dotarło już ponad 5 tys. pieszych pątników, ponad 2 tys. rowerzystów, ok. 100 biegaczy, 40 osób na rolkach i 24 konno.

W najbliższych dniach przybędą m. in.: 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej (12 lipca), XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa (13 lipca), 155. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka (14 lipca), 44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Przemyskiej oraz 90. Piesza Pielgrzymka Poznańska (15 lipca)

Z racji odpustu Matki Bożej Szkaplerznej, w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawione zostaną o godz. 16.15 nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. „Klęczek”, które są śpiewaną po łacinie litanią do Najświętszej Maryi Panny na melodię jasnogórską, połączoną z modlitwą uwielbienia i przebłagania Boga, pielęgnowaną przez paulinów.

Tradycyjnie już w tym dniu Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach o godz. 17.00 poprowadzą pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki.

Wspólne świętowanie zakończy Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00 i nocne czuwanie pątników z Poznania

Maria Kopacka-Fornal, o. Michał Bortnik

Najnowsze wpisy z Aktualności

41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
12 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Rekolekcje, Pielgrzymki Piesze, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #modlitwa, #rolnicy, #trud, #kompania

Na Jasną Górę dotarła 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ich hasło głoszące: „Maryja …

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Ratunkiem Dla Świata
10 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Świat, Ojczyzna, Jasna Góra , tagi: #modlitwa, #troska, #obrona, #życie

By dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego rozprzestrzeniło się na Polskę i świat. Na Jasnej Górze …

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca - zapowiedź
9 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Pielgrzymki Piesze, Pielgrzymki Rowerowe, Pielgrzymki Biegowe, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #rowerowe, #pielgrzymka, #PieszaPielgrzymka, #odpust

Na rolkach, rowerze, w siodle, biegiem, czy na pieszo, spieszą na Jasną Górę, aby tutaj …

8. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska
9 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #rolki, #pielgrzymka

Na Jasną Górę dotarła 8. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. Przemierzają (bez)cenne kilometry na rolkach, łącząc miłość …