Biuro Prasowe Jasnej Góry – 29. Pielgrzymka Świata Osób Słabych i Ubogich. Z mocną wiarą, nadzieją i miłością.

29. Pielgrzymka Świata Osób Słabych i Ubogich. Z mocną wiarą, nadzieją i miłością.

31 sierpnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Pielgrzymki Piesze, Kościół w Polsce

Wyruszyli z Olsztyna pod Częstochową, by pokonać 20 kilometrów i dotrzeć na Jasną Górę. Ponad 500 osób przybyło w Pielgrzymce Świata Osób Słabych i Ubogich. Została zorganizowana po raz dwudziesty dziewiąty, przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Wielu pątników mogło dotrzeć na wózkach inwalidzkich, dzięki pomocy opiekunów i wolontariuszy.

– To jest radość spotkania, radość, że człowiek nie jest sam ze swoim krzyżem, że widzi obok siebie ludzi, którzy mimo trudności życiowych idą. Nie pozostają w tym miejscu, by gdzieś rozpaczać nad swoim losem, ale idą. Bóg daje siłę i jest z nami w tym wszystkim co przeżywamy. Pozwala nam zaczerpnąć siłę do wszystkich zmagań w codzienności, gdzie doświadczamy swoich ograniczeń, niepełnosprawności i problemów – powiedział ks. Jacek Marciniec, diecezjalny duszpasterz Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel w arch. częstochowskiej.

- Chcemy współodczuwać z Kościołem, w którym dzieją się wielkie rzeczy. Po to też idziemy na Jasną Górę do Maryi, by bardziej się z Nią związać. Jesteśmy ludźmi słabymi, i bardzo potrzebujemy Tej, która jest nam bliska przez poranione Oblicze. Idziemy nie po to, by coś wykrzyczeć, ale zaznaczyć, że nikt nie jest tak słaby, by nie mógł kochać i nikt nie jest tak silny, by nie potrzebował tego słabego, który też otwiera serce – podkreślił ks. Marciniec.

Duszpasterz dodał, że wielką radością jest to, że wśród pątników są nie tylko członkowie Betel, ale od lat w wydarzeniu biorą udział podopieczni z wielu ośrodków Częstochowy i okolic. Tradycyjnie na pielgrzymce nie zabrakło osób z Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania” z Mstowa, czy osób w kryzysie bezdomności z Fundacji św. Barnaby.

Razem z nimi wędrowała s. Milena ze zgromadzenia sióstr św. Józefa.

- Bardzo się cieszę, że jest taka pielgrzymka. Tak dużo się mówi o wyrównywaniu szans, tak dużo się mówi, że trzeba tych ludzi zauważyć i właśnie ta pielgrzymka daje taką możliwość. Tutaj wszyscy stajemy się równi i dla wszystkich jest miejsce na Jasnej Górze. - W naszej grupie są ludzie bezdomni, uzależnieni, ludzie ubodzy, którzy na co dzień potrzebują wsparcia, ale chcą je też dać innym. Jako fundacja, w tym roku pielgrzymowaliśmy z przesłaniem „Życie na tak” – dodał siostra. - Wyrażamy tym hasłem to, że wspieramy wszystkie dzieła pro-life. Wspieramy też dzieło duchowej adopcji. Pielgrzymujemy, by swoją modlitwą pomóc tym, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Dlatego też podopieczni Fundacji św. Barnaby wnieśli serce, a w tym sercu znalazły się intencje, które polecali nam ludzie z różnych parafii, środowisk. Przynieśliśmy je i złożyliśmy u Maryi.

Pielgrzymi w drodze podejmowali też temat, który towarzyszy całej archidiecezji podczas tegorocznej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu: „Maryjo ocal życie i miłość naszych Rodzin”.

– Potrzebujemy siebie nawzajem. Potrzebujemy, by każdego roku wyruszyć, przybyć tutaj. To wynika z wewnętrznej woli złożenia Maryi tych wszystkich bagaży, z jakimi przez cały rok wędrujemy – powiedział założyciel i prezes Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel, Andrzej Kalinowski.

-To jest duże święto dla mieszkańców naszych domów, zarówno osoby niepełnosprawne, które czują się czasem naznaczone, ale też ich rodzice i opiekunowie potrzebują raz w roku zobaczyć się w tak dużym gronie i nabierać sił do codzienności. To też element integracyjny, który pomaga wszystkim rodzinom, które mają dzieci, czy bliskich niepełnosprawnych. Obecność w takiej wspólnocie, to jedno z większych spotkań w roku i bardzo ono wzmacnia. – dodał Kalinowski.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Tradycyjnie na zakończenie wręczono statuetki Ecce Homo. Za świadectwo służby osobom słabym i ubogim otrzymali je: Małgorzata i Damian Romik, Barbara Sambor, Wiktoria Tkaczyk oraz Teresa i Witold Jadczykowie za wieloletnią działalność dobroczynną na rzecz osób słabych i ubogich.

W 29. Pielgrzymce Świata Osób Słabych uczestniczyli pątnicy z: Krakowa, Krzeszowic, ze Skrzynna, z Lindowa, Radomska, Morska, Białej, Wielunia, Zabrza, Bobrownik, Działoszyna, Rybarzowic, Janowa, Powroźnika i Częstochowy

Anna Przewoźnik

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

Sobotnie Spotkanie Maryjne - zapowiedź
12 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Sympozja , tagi: #MatkaBoża, #Wykłady, #cykl, #edycja, #maryjność, #sobota

O „Duchowości Maryjnej bł. Honorata Koźmińskiego” będzie mowa podczas kolejnego Sobotniego Spotkania Maryjnego, 14 grudnia, …

Rekolekcje adwentowe na tzw. „Halach” – zapowiedź
11 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Rekolekcje , tagi: #adwent, #rekolekcje, #sanktuarium

W najbliższą niedzielę, Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy św. Józefa, na tzw."Halach", rozpoczną …

Spotkanie kustoszów polskich sanktuariów
10 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra , tagi: #Jasna Góra, #Sanktuarium

Spotkanie kustoszów polskich sanktuariów trwa na Jasnej Górze. Zainaugurowała je Msza św. w Kaplicy Matki …

W tym tygodniu (9-15 grudnia 2024)
9 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra , tagi: #Jasna Góra

W tym tygodniu na Jasnej Górze: Spotkanie Kustoszy Sanktuariów 10 XII, Rocznica stanu wojennego, Modlitwa …