Biuro Prasowe Jasnej Góry – 17. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej

17. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej

28 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Świat, Jasna Góra, Pielgrzymki | tagi: #zawierzenie, #Sanepid, #modlitwa, #pielgrzymka

„Szacunek i życzliwość spoiwem wspólnoty” pod tym hasłem na Jasnej Górze trwa 17. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Biorą w niej udział pracownicy i dyrektorzy Sanepidów z całej Polski. Dla uczestników to czas modlitwy, wymiany doświadczeń i poznawania historii sanktuarium.

- Każda instytucja jest tyle warta, ile warci są ludzie. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest tworzona nie przez przepisy czy budynki, ale przez pracowników to oni są największą wartością. Chciałbym im przekazać, że doceniam ich zaangażowanie - powiedział Paweł Grzesiowski Główny Inspektor Sanitarny. Dodał, że zatrudniają w całej Polsce ponad 17 tys. pracowników z czego ok. 80 % to kobiety. Zapewnił, że instytucja jest po to, aby ludziom żyło się bezpieczniej i zdrowiej.

Powódź, która w ostatnim czasie dotknęła polskie miasta to nie tylko wielka tragedia, ale i ryzyko epidemiologiczne. Działania Sanepidu koncentrowały się na monitorowaniu zabezpieczenia dostępności wody do spożycia o właściwej jakości i niedopuszczeniu do obrotu żywności, która uległa zalaniu.
- Woda powodziowa, która ludziom odebrała dobytek całego życia niestety niesie ze sobą duże ryzyko zagrożeń zdrowotnych, bo wszystkie wypłukane przez wodę bakterie, wirusy i czynniki biologiczne mogą nam zagrażać. Staramy się pomagać, mówić w jaki sposób należy wracać do normalności, przygotować studnie przydomową, jak z niej pić wodę czy zabezpieczyć mieszkańców w odpowiednią ilość żywności. Można wymieniać wiele aspektów - podkreślił Grzegorz Chudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach. Dodał, że ważna w dzisiejszych czasach jest jedność, żeby „człowiek, człowiekowi nie był wilkiem tylko bratem”.

Państwowa Inspekcja Sanitarna to instytucja wykonująca zadania z zakresu zdrowia publicznego, poprzez sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Inspekcja gromadzi również dane epidemiologiczne dotyczące niektórych chorób oraz wydaje decyzje w zakresie chorób zawodowych.

Edyta Kapelka, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie zauważyła, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wachlarz bardzo szerokich działań nadzorujących wiele aspektów naszego życia. - Zajmujemy się higieną pracy, czyli firmami, które zatrudniają pracowników, aby mieli odpowiednie warunki. Sprawdzamy, czy żywność nadaje się do spożycia, kontrolujemy także placówki oświatowo-wychowawcze czy są właściwie przygotowywane do nauczania młodzieży. To także dział epidemiologii, promocji zdrowia, prewencyjny w każdym aspekcie – wymieniała rzeczniczka.

Sanepid prowadzi także swego rodzaju działalność oświatową, która ma na celu popularyzowanie zasad prawidłowej higieny, a także zdrowego odżywiania, sposobów zapobiegania chorobom i udzielania pierwszej pomocy.

O tym, że Bój jest sprawiedliwością, mądrością, miłością, ale przede wszystkim Życiem mówił uczestnikom pielgrzymki w Bastionie św. Barbary o. Marcin Ciechanowski. Podprzeor Jasnej Góry podkreślał, że człowiek przybywa do Kościoła, ponieważ szuka życia, dlatego też uczestniczy w Eucharystii i przychodzi do Jezusa, bo to On jest życiem. To jest to, dlaczego ludzie pielgrzymują na Jasną Górę ze swoimi problemami, udrękami, ale i radością, ponieważ tutaj odnajdują Boga, czyli Życie.

Z uczestnikami pielgrzymki modlił się ks. Arkadiusz Zawistowski. Krajowy duszpasterz Służby Zdrowia wyraził wdzięczność, że przez 17 lat pracownicy z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę. - Pierwszy element to ten ludzki, integracyjny, potrzeba porozmawiania, a drugi to otwarcie się na obecność Boga – mówił duszpasterz. Zauważył, że uczestnicy potrzebują nadziei, życzliwości i bycia we wspólnocie.

Powstanie służb epidemiologicznych w Polsce sięga czasów po I wojnie światowej. Jej zakończenie przywróciło istnienie niepodległej Rzeczypospolitej oraz jej struktur organizacyjnych i administracyjnych. Wraz z konstytuowaniem się władz państwowych, rozpoczęto tworzenie struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i życie ludzi, ważnych z uwagi na szalejące w powojennej Europie epidemie i zarazy oraz katastrofalną sytuację sanitarną na terenie nowo powstałego państwa polskiego.
Już w styczniu 1919 r. zostaje powołane Ministerstwo Zdrowia Publicznego, do którego zadań należało między innymi zwalczanie chorób przewlekłych i zakaźnych. Instytucją, która w zamierzeniu swych twórców miała wspierać władze państwowe w realizacji celów sanitarno-epidemiologicznych był powstały w listopadzie 1918 r. Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny (PCZE) jako zakład badawczy i laboratorium zajmujące się metodami zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u ludzi.

Maria Bareła-Gawenda

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …

Przygotuj swoje serce Pan przyjdzie – ADWENT
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie, …

„Świat wojen i prześladowań potrzebuje nadziei” – trwa sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej
30 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję przypominają na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i …

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich
30 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także …