- Różaniec jest ratunkiem dla świata - podkreślali uczestnicy 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbyła się na Jasnej Górze. Kilkanaście tysięcy wiernych modliło się w intencjach Ojczyzny, za rodziny i o pokój na świecie. Towarzyszyło im hasło i zadanie: „Ewangelizacja z różańcem w ręku”. Modlił się z nimi bp Szymon Stułkowski z diecezji płockiej.
Agnieszka Chudzik, zelatorka z diec. siedleckiej przypomniała, że założycielka Żywego Różańca bł. Paulina Jaricot zostawiła im testament, aby wspierali misje, dlatego czynią to przede wszystkim przez modlitwę, ale także podczas każdej pielgrzymki zbierają dary finansowe. W tym roku jest to zbiórka na budowę kościoła w Papui-Nowej Gwinei. Dodała również, że z niepokojem obserwują to, co dzieje się w Ojczyźnie, dlatego w diecezji siedleckiej, co niedzielę odmawiają dziesiątek różańca w intencji „ocalenia Polski”.
Urszula z paulińskiej parafii we Włodawie opowiadała, że odkąd zaczęła razem z mężem modlić się na różańcu ich relacja się zmieniła, jest silniejsza niż kiedyś. Zachęcała, że warto w małżeństwie zacząć choć od jednego „Zdrowaś Maryjo”. Jej mąż, Marek podkreślił, że siła męskiej modlitwy różańcowej jest bardzo duża, a spotkania pozwalają także na wspólną wymianę doświadczeń i świadectw.
Ponadosiemdziesięcioletnia pani Janina jest pieszym pielgrzymem na Jasną Górę, od 40 lat przychodzi tutaj z grupą z Włodawy, a dziś przyjechała, żeby podziękować Matce Bożej za wsparcie, opiekę i siłę, że udało jej się „udźwignąć wszystkie krzyże”, których doświadczyła. – Mój mąż zmarł, straciłam też córkę, ale nie poddałam się dzięki modlitwie różańcowej i wspólnocie pielgrzymkowej – mówiła kobieta.
Ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca zauważył, że hasło tegorocznej pielgrzymki: „Ewangelizacja z różańcem w ręku” jest jednocześnie hasłem siódmego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowaniem do 200-lecia powstania Żywego Różańca. - Bł. Paulina Jaricot założyła dwa wielkie dzieła w Kościele: Dzieło rozkrzewiania wiary, które dwa lata temu miało swój jubileusz i Żywego Różańca, który za dwa lata będzie przeżywał 200 lat istnienia. Pielgrzymka inauguruje siódmy rok Wielkiej Nowenny pod hasłem: „Ewangelizacja z różańcem w ręku” - wyjaśniał moderator.
Ks. Gancarek zwrócił uwagę, że pielgrzymki do sanktuarium są wielkim wołaniem o pokój dla świata i za rodziny. - W dzisiejszych czasach, kiedy wiara jest wyśmiewana, rodziny są niszczone i trwa wojna na Ukrainie i w Ziemi Świętej, to przypominamy sobie obietnicę Matki Bożej, która w swoich objawieniach mówiła, że ocalenie przyjdzie przez różaniec. Jest on wyjątkowym narzędziem wypraszania pokoju, łask w rodzinach, a także źródłem miłości i zgody - powiedział kapłan.
- Chciejmy odkrywać ten wielki skarb modlitwy różańcowej tak, jak robił to św. Jan Paweł II, który mówił, że jest to jego „codzienna i umiłowana modlitwa”, a także róbmy wszystko, aby była ona nasza drogą do zbawienia – zachęcał.
Bp Szymon Stułkowski z diecezji płockiej w kazaniu podkreślił, że modlitwa różańcowa jest dachem, który Bóg dał każdemu z nas, by łączyć się z Maryją i rozważać tajemnicę zbawienia. Jak wyjaśniał, doświadczając wstawiennictwa Maryi, odkryjemy, że Bóg stworzył piękny świat i nas w nim. - Pierwszym terenem misyjnym jest nasze serce. Musimy się otworzyć na Boga, sadzając Go na tronie swojego życia i to nie jest egoizm, ale troska o nasze zbawienie - powiedział bp Stułkowski. Kaznodzieja prosił, aby wzorem św. Jana Pawła II w modlitwie różańcowej szukać ratunku i modlić się o pokój na świecie, w rodzinach i za rodziny, bo jak zauważył zamach, który trwa na rodziny będzie nieskuteczny, jeżeli będą one trzymały się źródła życia, jakim jest Bóg.
Bp Stułkowski zwrócił uwagę, że różaniec jest też modlitwą w obronie życia, i nie wystarczy tylko krytykować ustaw aborcyjnych, manifestować swoich poglądów na ulicach, ale trzeba się modlić. Zaznaczył, że pięknym symbolem troski o życie jest duchowa adopcja dziecka poczętego, w którą wpisana jest modlitwa różańcowa.
Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Codzienny dziesiątek członkowie odmawiają w intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc. Jest to odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. W Polsce do wspólnoty należy ponad 2 mln wiernych.
Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews