Biuro Prasowe Jasnej Góry – Pawełkowe rozważanie – dzień III

Pawełkowe rozważanie – dzień III

W trzecim dniu nowenny do św. Pawła I Pustelnika (08.01.2026 r.) kazanie wygłosił o. Adrian Urbanek. Tematem była „Egipska Grota Nawiedzenia”. W tym roku rozważania nowennowe przygotował o. Dawid Piskorz z Anglii.

O. Urbanek przypominał, że gdy św. Paweł opuścił dolną Tebaidę i przemierzał Pustynię Arabską, natknął się na rozległą jaskinię na płaskowyżu Galala, a w jej wnętrzu jak przekazywał św. Hieronim ujrzał palmę o rozłożystych liściach oraz bijące źródło czystej wody i nie tylko zamieszkał w tej jaskini, ale zrozumiał, że może być w niej „sam na sam z Bogiem”.

Paulin podkreślił, że Patriarcha Zakonu Paulinów przez 90 lat, dzień za dniem, doświadczał trudności pustynnego życia: ekstremalne temperatury, piaszczyste burze, ograniczona roślinność czy rojące się skorpiony, a pomimo tego trwał na obranej drodze życia, starając się wiernie naśladować Chrystusa, pielęgnować mocną i żywą wiarę, umiłować samotność, trwać na modlitwie i pokucie. Kaznodzieja zauważył, że św. Paweł stał się pierwszą iskrą wielkiego ognia miłości, którym zapłonęła najpierw egipska pustynia, a dziesięć wieków później dalekie naddunajskie lasy. – „I ten ogień płonie aż po dziś dzień”.

Dodał, że w historii Kościoła św. Paweł uznawany jest za pierwszego pustelnika, który znalazł licznych naśladowców, nie tylko w Egipcie, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego w całym basenie Morza Śródziemnego, ale to właśnie W XIII wieku, tego świętego obrali na swego patrona pustelnicy tworząc na Węgrzech Zakon Braci Św. Pawła I Pustelnika.
O. Adrian Urbanek zachęcał współbraci, by na nowo odkrywali dziedzictwo świętego z Teb. Życzył, by Patriarcha Zakonu inspirował ich do głębszego umiłowania samotności, modlitwy i całkowitego oddania się Bogu, a także do ciągłego nawracania się.

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności 2026

35. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków
12 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: ##cukrzyca, ##diabetycy

Na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków. Wpisuje się ona w 45-lecie Polskiego …

Kapłańskie serca przy Sercu Jezusa - jasnogórskie prymicje i kapłańskie jubileusze
12 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: ##jubileusz, ##kapłani, ##modlitwa, ##neoprezbiterzy

- To ja jestem owocem modlitwy ludzi, tych znanych i tych nieznanych – mówi o …

O czym mówi nam dziś prawda o wniebowzięciu Maryi - na Sobotnim Spotkaniu Maryjnym 13 czerwca
10 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, tagi: ##JasnogórskiInstytutMaryjny, ##Maryja, ##SobotnieSpotkaniaMaryjne, ##konferencja

O Maryi wniebowziętej wzorze zjednoczenia z Bogiem mowa będzie podczas Sobotniego Spotkania Maryjnego, które odbędzie …

Pamięć o Radomskim Czerwcu ‘76 - w 50. rocznicę robotniczego zrywu
9 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: ##HistoriaPolski, ##RadomskiCzerwiec, ##wolność

Na Jasną Górę przybyli dziś przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ‘76. Modlili się za tych, którzy …