Podsumowanie Synodu o synodalności, zbiórki Caritas Polska dla powodzian, metodologia pracy organów KEP i nowy program roku duszpasterskiego w Polsce - to główne tematy 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada na Jasnej Górze.
Po zakończeniu obrad odbył się briefieng prasowy, w którym wzięli udział abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, bp Sławomir Oder, delegat KEP na Synod oraz ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.
Przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda, omówił zmiany w systemie funkcjonowania zebrania plenarnego i innych gremiów Episkopatu, które mogłyby być wprowadzone w związku z konstytucją papieża Franciszka „Praedicate Evangelium”. - 19 marca 2022 Ojciec Święty ogłosił nową konstytucje, która zwraca uwagę, że Kościół i wszystkie Instytucje mu podległe muszą być w służbie ludzi, Ewangelii i budowania wspólnoty wierzącej. Przewodniczący zaznaczył, że papież Franciszek tym dokumentem zmienia rolę kurii rzymskiej, w odniesieniu do Kościołów czy Konferencji Episkopatów na całym świecie.
Pracując w małych grupach, omawiano różne sposoby modyfikacji funkcjonowania gremiów KEP.
Abp Wojda podziękował, w imieniu Caritas Polska, za ogromną pomoc jaka spłynęła z całego kraju dla powodzian. W sumie zebrano 71 mln złotych. Fundusze pozwoliły na natychmiastowe przekazanie poszkodowanym żywności, wody pitnej, odzieży i środków czystości. Najbardziej pokrzywdzeni otrzymali także doraźne wsparcie finansowe. Biskupi wyrażają ogromną wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom oraz Caritas diecezjalnym za wszelkie podjęte działania i solidarną pomoc dla poszkodowanych, wskutek tego kataklizmu.
Jednym z głównych tematów spotkania był zakończony w październiku Synod biskupów o synodalności. Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia. Dlatego synod się nie kończy, ale dopiero teraz tak naprawdę się zaczyna - powiedział bp Sławomir Oder, jeden z delegatów na Synod.
Biskup Oder, zwrócił uwagę na nowe wymiary synodalności, które przejawiają się także w budowaniu relacji w Kościele:
- Synodalności jako styl budowania relacji, więzi, patrzenia wspólnie w przyszłość, budowania teraźniejszości. To jest dialog, w Duchu Świętym, otwarcie się na Jego działanie. Odczytywanie znaków czasu i szukanie odpowiedzi, która jest odpowiedzią całego Kościoła na to wyzwanie. To też spotkanie i budowanie relacji w zmieniających się miejscach obecności Kościoła- podkreślił.
W czasie obrad synodalnych bardzo jasno stwierdzano, że nie ma potrzeby stwarzania nowych instytucji w ramach Kościoła - poinformował bp Oder.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, bp Andrzej Czaja przypomniał, że w niedzielę, 1 grudnia, Kościół w Polsce rozpoczyna realizację nowego programu duszpasterskiego „Pielgrzymi nadziei”. – Program duszpasterski ma nam pomóc przeżyć Rok Święty, który jest szansą, czasem łaski i odnowienia przymierza z Bogiem – mówił bp Czaja. Zauważył, że papież zachęca, abyśmy w tym roku spojrzeli na krzyż, który wyraża, jak bardzo Bóg nas kocha.
Dodał, aby w czasie Adwentu jubileuszowe pielgrzymowanie, pojednanie z Bogiem, pokuta oraz zyskiwanie odpustów obudziło w każdym wiernym moc nadziei, ducha otwartości, przebaczenia, służby i braterstwa.
Podczas Zebrania Plenarnego biskupi wysłuchali sprawozdania z prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego w Kościele w Polsce oraz dokonali wyborów do różnych gremiów KEP. Po obradach Episkopatu rozpoczęło się spotkanie biskupów z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele.
Po południu biskupi rozpoczęli doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP, teolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zespół Biura Prasowego