W najbliższą sobotę, 30 listopada, w przeddzień I. Niedzieli Adwentu na Jasnej Górze odbędzie się pierwszy z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Organowych. To już 22. edycja muzycznych adwentowych spotkań. Idea koncertów jest niezmienna: muzyka sakralna pomaga docierać do Boga, to sposobność głębszego przeżywania czasu adwentu - mówi pomysłodawca i koordynator muzycznego projektu ojciec Sebastian Matecki.
- To jest porcja duchowej strawy, która może nam pomoc, może nas otworzyć na Pana Boga. Od pierwszej edycji wieczorów, ich zamysłem było, by właśnie przez muzykę docierać do naszego wnętrza. Piękna muzyka organowa może przyczynić się do wyciszenia, odnajdywania Boga. Jego przyjście wymaga zmiękczenia serca, a muzyka bardzo nam w tym pomaga. Bo w muzyce, tak jak św. Jan Paweł II powiedział – wyraża się też nasza wiara – zauważa o. Matecki.
Koncerty wykonywane będą w Bazylice, gdzie znajdują się jedne z największych w Polsce organów. Jasnogórski instrument jest obecnie drugim pod względem wielkości, po organach we wrocławskiej katedrze. Podczas trzech sobotnich wieczorów: 30 listopada, 7 i 14 grudnia zabrzmią utwory różnych kompozytorów o tematyce adwentowej. Do udziału w Jasnogórskich Wieczorach Organowych zapraszani są zawsze najlepsi artyści, zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.
Ojciec Matecki podkreśla, że dobór muzyki jest różnorodny. - Dominować będzie muzyka barokowa, chorały o tematyce adwentowej. Każda edycja jest inna, nie tylko ze względu na wykonawców, ale na różnorodność interpretacji utworów.
Podczas pierwszego z koncertów, w sobotę 30 listopada, przy organach zasiądzie Maciej Zakrzewski – organista, kompozytor, improwizator. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Adiunkt na Wydziale instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja).
7 grudnia wystąpi Maciej Semla, organista, dyrygent chóralny, pianista i pedagog. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 15 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Bierze udział w koncertach i wydarzeniach związanych z muzyką sakralną.
14 grudnia, Jasnogórskie Wieczory Organowe zakończy koncert pod patronatem Stanisława Maryjewskiego organisty archikatedry lubelskiej. Artysta ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, klawesynu i organów. W klasie organów u tego samego pedagoga, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie i w Kielcach.
Na adwentowe wieczory organowe zapraszają ojcowie paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Początek koncertów o godzinie 17.00. Wstęp na wszystkie muzyczne spotkania jest wolny.
Anna Przewoźnik