Na Jasnej Górze otwarta została dziś wystawa „Śladami Jezusa. Ziemia Święta”. Jej inicjatorem jest redakcja katolickiego pisma Galilea. Zdjęcia prezentują miejsca związane z Panem Jezusem, Jego życiem i nauczaniem. - Każda fotografia jest interaktywna, skanując kod QR, zostajemy przeniesieni do konkretnego artykułu w czasopiśmie Galilea – zauważył bp Piotr Przyborek, redaktor kwartalnika Galilea.
Zdjęcia pierwotnie były wykorzystane w kwartalniku biblijnym. Pokazują to, co jest w Ziemi Świętej, począwszy od zwiastowania, poprzez Boże Narodzenie, rzekę Jordan czy Jezioro Galilejskie, czyli miejsca związane z Panem Jezusem. – Wystawa jest także nawiązaniem do rozpoczynającego się Roku Jubileuszowego, 2025 lat od narodzin Chrystusa. To przypomnienie o Ziemi Świętej, gdzie obecnie jest ciężko, ze względu na wojnę – powiedział bp Przyborek. Dodał także, że chrześcijanie, szczególnie tam żyjący, odczuwają dotkliwie skutki wojny w Strefie Gazy, w Libanie. Ponieważ nie można pielgrzymować w rejony, gdzie toczy się wojna, twórcy czasopisma chcieli przypomnieć te miejsca i w ten sposób zwrócić uwagę na problemy i trudności chrześcijan z tamtego regionu świata.
Zapytany o swoje ulubione zdjęcie, biskup z uśmiechem przyznał, że choć podobają mu się wszystkie, to wskazałby powiązane z jego ulubionym miejscem, czyli Jeziorem Galilejskim. – Zawsze jak widzę to jezioro czy jego zdjęcie, to serce się porusza. Wyobraźnia podpowiada ciepłą i słodką wodę, ryby, słońce. Przecież tam nawet zimą można się kąpać. To coś niespotykanego, także na pewno ulubionym jest Jezioro Galilejskie – powiedział.
Bp Przyborek zapowiedział, że planowane jest, aby zdjęcia dostępne były do końca stycznia, a więc cały okres Bożego Narodzenia. To szczególny czas, kiedy śpiewane są kolędy, dlatego patrząc na plansze, oglądający przypomną sobie o miejscu narodzin Pana Jezusa. Poprzez zdjęcia i opisy będą mogli pielgrzymować do tych świętych miejsc.
Wystawa: „Śladami Jezusa. Ziemia Święta” znajduje się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Prace, stojące na metalowych stelażach prezentują plansze; każda ze zdjęciem miejsca z Ziemi Świętej, fragmentem Pisma Świętego nawiązującym do tej lokalizacji, oraz kodem QR. Po zeskanowaniu kodu, zwiedzający zostaje odesłany do odnośnego artykułu w kwartalniku. Przesłanie, jakie niesie nawiązująca do Roku Jubileuszowego 2025 wystawa, to uwrażliwienie na losy chrześcijan na świecie. Fotografie będzie można oglądać do końca stycznia.
Maria Kopacka-Fornal