Biuro Prasowe Jasnej Góry – Wielki Tydzień i Triduum Paschalne na Jasnej Górze

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne na Jasnej Górze

13 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra

Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Paulini zachęcają, aby czas Triduum Paschalnego stał się prawdziwym odnowieniem wiary, nadziei i miłości z Tym, który pokonał śmierć. Na Jasnej Górze uroczystości mają wyjątkową oprawę i gromadzą wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy.

Dziś, w Niedzielę Palmową, uroczysta procesja i obrzęd poświęcenia palm rozpocznie się o godz. 10.50. na jasnogórskim dziedzińcu. Po procesyjnym przejściu do Bazyliki sprawowana będzie Msza św. o g. 11.00. Niedziela Męki Pańskiej przypomina wjazd Jezusa jako Mesjasza wśród wiwatujących tłumów do Jerozolimy, ale i głosi orędzie Jego Męki. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku.

Msza św. o godz. 11.00 rozpocznie Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne w Kaplicy św. Józefa na tzw. „Halach”. W tym roku nauki głosi o. Zbigniew Kluska, paulin. W Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek Eucharystia z konferencją celebrowana będzie o godz. 19.00. Natomiast w Wielką Środę ostatnia nauka i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Jak podkreślił o. Zbigniew Kluska, paulin podczas czterodniowych spotkań będzie mowa m.in. o tym jak zaufać Bogu i mimo trudnych doświadczeń naszego życia odpowiadać Mu „tak”, w jaki sposób dążyć do świętości i jakie narzędzia do tego daje nam Kościół. Paulini zapraszają wszystkich, aby przygotowali swoje serca na przyjście Pana.

Na Jasnej Górze w czasie Triduum Paschalnego paulini celebrują o godz. 9.00 w Bazylice Liturgię Godzin. Jest to modlitwa kapłańska podczas której rozważana jest męka i śmierć Jezusa. Mnisi w ten sposób nawiązują do tradycji Ciemnych Jutrzni (matutinum tenebrarum). W pierwszych wiekach były one sprawowane w późnych godzinach wieczornych, a kończyły się zazwyczaj nad ranem. To wyraz czuwania z Chrystusem.

Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.

O godz. 17.00 w Bazylice Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg przewodniczyć będzie o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów. Transmisja w TVP 3 i na jasnogórskim kanale YouTube oraz w Radiu Jasna Góra. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament przeniesiony zostanie do Ołtarza Wystawienia, czyli tzw. „ciemnicy”, znajdującej się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Adoracja potrwa tam do godz. 22.00. Także do 22.00 będzie można skorzystać z sakramentu pokuty w Bazylice.

W Wielki Piątek liturgia koncentruje się na adoracji Krzyża, wydarzeniach związanych z męką i śmiercią Chrystusa. Drogę Krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na jasnogórskich Wałach abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na jej zakończenie odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo Gorzkich Żali odprawione zostanie o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.17.00 w Bazylice. Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc. Całą noc trwać będzie tam także spowiedź. Transmisja Liturgii w TVP 3, na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

Wielka Sobota-Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.17.20. Składa się z czterech części: Światła, Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Eucharystii. To jedyna w roku liturgia słowa, która ma aż 9 czytań. Podczas Wigilii Paschalnej święci się ogień i wodę, a także odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne. Transmisja w TVP Polonia i na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbywać się będzie przed wejściem do Bazyliki, co 15 minut, od godz. 9.00 do 16.00.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6.00 tradycyjnie rozpocznie procesja rezurekcyjna jasnogórskimi Wałami szlakiem, o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego obrońcy sanktuarium z czasów Potopu Szwedzkiego. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania Pańskiego celebrować będzie bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Natomiast Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00, w Bazylice pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube.

Spowiedź w Wielkim Tygodniu odbywać się będzie od godz. 6.15 do 19.30 w Kaplicy Pokuty. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę potrwa krócej, do godz. 16.30. Ze spowiedzi będzie można skorzystać także w Wielki Czwartek do 22.00 w Bazylice i w Wielki Piątek przez całą noc w Kaplicy Matki Bożej.

Maria Bareła-Gawenda

Najnowsze wpisy z Aktualności

Stan Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej - dobry
15 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Ojczyzna , tagi: ##ObrazMatkiBożej, ##kondserwacjaObrazu

„Stan jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej - dobry” - brzmi diagnoza po oględzinach. Zakończył się przegląd …

W tym tygodniu - Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego
14 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Uroczystości, Jasna Góra , tagi: ##TriduumPaschalne, ##WielkaSobota, ##Wielkanoc, ##WielkiCzwartek, ##WielkiPiątek, ##Zmartwychwstanie, ##liturgia

Twarde kamienie na drodze do Jerozolimy były gotowe wychwalać Jezusa jako Króla Chwały. Nawet twarde …

7. pielgrzymka chorych na mukowiscydozę na Jasną Górę
13 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki

"MukoRodzina", czyli rodziny chorych na mukowiscydozę oraz osoby związane z tą chorobą po raz 7. …

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy po raz trzynasty
13 kwietnia 2025, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki

Jeden zaczął na komarku po dziadku, inny na junaku po ojcu. Przyznają, że „z motoru …