Na Jasnej Górze ten tydzień to czas tzw. drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego, związanego z obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Przybędą na niego piesi pielgrzymi głównie z - arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, choć nie zabraknie też pątników z daleka, bo podążających np. z Tarnowa, Warszawy, czy z paulińskiej parafii w Trnavie na Słowacji.
W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia) główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Tego dnia modlitwa rozpocznie się na Szczycie już o godz. 10.00. Natomiast o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, której Matka Boża Jasnogórska jest patronką. Jest to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas dziewięciodniowych duchowych przygotowań. Codziennie, aż do 25 sierpnia o godz. 18.30 przed jasnogórskim Szczytem sprawowane są Msze św. ze specjalnymi rozważaniami, w których, w sposób szczególny, uczestniczą wierni częstochowskich parafii. Kazania nowennowe głosi ks. Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej zaprasza wszystkich do „Szkoły Jasnogórskiej Matki i Królowej” i zachęca, aby w tym czasie szczególnie modlić się w intencjach Kościoła w Polsce, aby nie odchodził od Boga, żeby życie nienarodzonych było chronione i by lekcje religii nie zniknęły ze szkół.
W piątek, 25 sierpnia, w wigilię uroczystości odprawione będą nieszpory w Bazylice Archikatedralnej o godz. 17.15, a po nich wierni przejdą w diecezjalnej procesji maryjnej na Jasną Górę, gdzie o godz. 19.00 zjednoczą się z pozostałymi pielgrzymami na Mszy św.
Na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przybędą kolejne tysiące pielgrzymów. Najwięcej grup wejdzie w sobotę i niedzielę - 24 i 25 sierpnia. To głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej i częstochowskiej, ale będą też diecezjalne: łódzka czy tarnowska.
„W jednym Duchu Jedno Ciało” pod tym hasłem na Jasną Górę dotrze 99. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Jej wejście zaplanowano w sobotę, na godz. 14.30. Pątnicy mają do pokonania 135 km w cztery dni. Kompania liczy dziewięć grup jest m.in. rodzinna, zakonna, młodzieżowa, miłosierdzia, franciszkańska czy rowerowa. Łódzka pielgrzymka ma swoją długoletnią historię. Prawdopodobnie już w XIX w. łodzianie podjęli pielgrzymi trud. Pierwsza zorganizowana kompania wyruszyła w sierpniu 1926 r., w sześć lat po erygowaniu diecezji łódzkiej. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie.
W niedzielę, o godz. 14.00 przybędzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Dzieli się na 25 grup, które formują się przy wyznaczonych parafiach diecezji. Na szlak wyruszyli pątnicy w grupach np.: Najświętszej Maryi Panny, św. Franciszka, św. Wincentego a Paulo czy św. Józefa i bł. Karoliny Kózkówny. Pielgrzymi wędrują ze skrzynką intencji, które złożą Jasnogórskiej Mamie. W tym roku towarzyszy im hasło „Żyję w Kościele”. Każdego dnia podczas rekolekcji w drodze proszą nie tylko w swoich prywatnych intencjach, ale też przypisanych na dany dzień m.in. „aby rodziny były autentycznie Kościołami domowymi karmiąc się na Euchrystii i wsłuchując się w głos Ducha Świętego czy „abyśmy jako uczniowie misjonarze aktywnie włączali się w misyjne dzieło Kościoła”. Msza św. celebrowana będzie o godz. 17.00 przed Szczytem.
556. Pieszej Pabianickiej Pielgrzymce do sanktuarium tak, jak wszystkim grupom z arch. łódzkiej towarzyszy hasło „W jednym Duchu Jedno Ciało”. Wejście zaplanowano w piątek, o godz. 17.00. Natomiast Eucharystia sprawowana będzie w sobotę, o godz. 8.00 w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczyć jej ma kardynał Grzegorz Ryś. Zapis o pierwszej pabianickiej pielgrzymce znajduje się w kronikach parafii św. Mateusza. Widnieje przy nim rok 1468.
„Umacniać w rodzinach królowanie Jezusa” to hasło pątników 41. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła. Pątnicy dotrą w niedzielę, ok. godz. 9.00. Podczas rekolekcji w drodze codziennie rozważają inny temat, będzie mowa np. o nierozerwalności małżeństwa czy o pielgrzymce jako rodzinie. Tradycyjnie modlą się o kanonizację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, swojego patrona.
Z miłości do Matki Bożej rolkują z Warszawskiego Bemowa na Jasną Górę, pokonując 270 km w 5 dni. W drodze uczestniczą w codziennej Eucharystii, modlą się tekstami z Pisma Świętego i mają czas na indywidualną modlitwę. Pielgrzymka rolkowa organizowana jest przez Zgromadzenie Księży Michalitów. Grupa wjedzie w niedzielę, około godz. 14.55.
W tym tygodniu na Jasnej Górze także:
Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej
W czwartek, 22 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się 12. Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej. W programie m.in. spotkanie uczestników w Bastionie św. Barbary, złożenie kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodu, Eucharystia o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej, koncert, czas na indywidualną modlitwę i Apel Jasnogórski.
Do Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej należy ponad 7 tys. osób, działających nie tylko w kraju, ale także m.in. w Wiedniu czy Buenos Aires. Związek jest spadkobiercą ruchu piłsudczykowskiego i Związków Strzeleckich II Rzeczypospolitej. Powstał z inicjatywy działaczy niepodległościowych, ludzi kultury, kombatantów i żołnierzy. Jego celem jest m.in. propagowanie czynu i myśli Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotyczne wychowanie młodzieży.
Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich
O sytuacji polskiej szkoły w Europejskim Obszarze Edukacji, nieocenionej wartość lekcji religii w szkole, a także jak rodzice i nauczyciele mogą radzić sobie z nowymi zagrożeniami związanymi z obowiązkową edukacją seksualną oraz brakiem akceptacji własnej płci będzie mowa podczas Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich, w czwartek, 22 sierpnia na Jasnej Górze. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w Sali Papieskiej. Zakończy je Eucharystia o godz. 14.00 w Bazylice.
Maria Bareła-Gawenda