W tym tygodniu na Jasnej Górze: Kaplica św. Relikwii otwarta dla pielgrzymów tylko 1 XI, modlitwa za zmarłych: uroczyste Nieszpory z wypominkami 1 XI, paulińska modlitwa wspólnotowa za zmarłych: ojców i braci, rodziców i krewnych, przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry od 3 do 5 XI. Przez cały listopad można nawiedzać krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej.
Modlitwa za zmarłych
Na Jasnej Górze można składać intencje na tzw. wypominki. Msze św. za zmarłych odprawiane będą przez cały listopad o godz. 7.00 w Bazylice od poniedziałku do soboty a w niedzielę w Kaplicy Matki Bożej. Wyjątkową formą pomocy tym, którzy już odeszli, są odpusty, które można ofiarować w ich intencji w dniach od 1 do 8 listopada. Wierni, którzy są w stanie łaski uświęcającej, przyjmą Komunię Świętą, pomodlą się w intencjach Ojca Świętego nabożnie odwiedzając cmentarz mogą zyskać odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących.
W uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada, o godz. 16.15 zostaną odprawione Nieszpory, połączone z procesją z wypominkami za zmarłych po Bazylice i Kaplicy. W czasie nabożeństwa przywoływane są imiona i nazwiska zmarłych paulinów, organistów i muzyków jasnogórskich, konfratrów i dobrodziejów sanktuarium oraz Zakonu Paulinów, zwłaszcza tych, którzy spoczywają na Jasnej Górze.
1 listopada, Msze św. sprawowane będą tak, jak w niedzielę i święta. Natomiast, 2 listopada, w Dzień Zaduszny jak w każdą sobotę.
W Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, 3 listopada obchodzone jest wspomnienie Wszystkich Zmarłych Ojców i Braci Paulinów, 4 listopada mnisi modlą się za zmarłych rodziców i krewnych, a 5 listopada za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry. 7 listopada paulini obchodzą liturgiczne wspomnienie Wszystkich Świętych Zakonu, mimo iż nie mają praktyki wynoszenia współbraci na ołtarze. Paulini modlitwę za zmarłych mają wpisaną w zakonne konstytucje, czyli przepisy, które każdy mnich musi wypełniać. Tzw. nekrolog sięgający 300 lat wstecz z przywoływaniem nazwisk zakonników i konfratrów, odczytywany jest we wszystkich klasztorach, każdego dnia.
Kaplica Relikwii otwarta tylko raz w roku - 1 listopada
Około 130 świętych i błogosławionych pielgrzymowało za życia na Jasną Górę. Wyjątkowym miejscem ich „obecności” jest jasnogórska Kaplica Relikwii, która otwarta jest dla pielgrzymów tylko raz w roku, 1 listopada. Są tam relikwiarze zarówno sprzed wieków np. św. Walentego, patrona zakochanych, jak i te współczesne np. bł. Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, bł. Carlo Acutisa, 15-letniego Włocha, który wykorzystał Internet do ewangelizacji, a także św. Jana Pawła II papieża Polaka. Dla wielu Maryja była szczególną Przewodniczką w osobistych zmaganiach, w niełatwej nieraz służbie dla bliźnich i Ojczyzny, zwłaszcza w czasach niewoli.
Na Jasnej Górze relikwie gromadzone były od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie Bazyliki), gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy. Znajduje się ona pod kaplicą znaną obecnie jako Kaplica Serca Jezusowego.
XVII- wieczne krypty udostępnione zwiedzającym przez cały miesiąc
Listopad to jedyny miesiąc w roku, kiedy pielgrzymi i turyści mogą nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium, XVII- wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tam, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli ojcowie i bracia paulini. - Otwarcie jasnogórskich krypt jest wyjątkowym zaproszeniem dla wiernych przybywających na Jasną Górę, żeby weszli do tego historycznego miejsca i zobaczyli, jak wyglądają pochówki białych mnichów, ale również jest to zaproszenie do modlitwy za wszystkich, którzy w jasnogórskim Sanktuarium posługiwali. To im zawdzięczamy to, że możemy modlić się w tak wyjątkowym miejscu - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. W krypcie, na wprost wejścia znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada. Jasnogórskie katakumby w Kaplicy Matki Bożej pozostaną otwarte aż do końca listopada. Krypty znajdują się także w innych miejscach sanktuarium np. pod jasnogórską Bazyliką jest miejsce spoczynku osób świeckich z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. Z kolei pod posadzką części chórowej Bazyliki natrafiono na pochówki ziemne - najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz. Do tzw. dużego kościoła przylegają dwie prywatne kaplice grobowe. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w połowie XVIII w. na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego. Natomiast Kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów.
Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego konwentu chowani są poza obrębem sanktuarium, na miejskim cmentarzu św. Rocha, gdzie znajdują się dwa paulińskie grobowce. Starszy ozdobiony jest wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej, nad nowszym (z 1990 r.) góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Zawierzenie Matce Bożej - zmiana
W tym miesiącu pierwsza sobota przypada 2 listopada, we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W związku z tym nie będzie comiesięcznej modlitwy połączonej z zawierzeniem na Jasnej Górze. Najbliższe zawierzenie odbędzie się w sobotę, 7 grudnia.
Maria Bareła-Gawenda