
W tym tygodniu na Jasnej Górze: pielgrzymki maturzystów – arch. gnieźnieńskiej 24.03, arch. łódzkiej 28.03, diec. sosnowieckiej 27.03, 30-lecie Radia Jasna Góra 25.03, Msza św. z racji jubileuszu – 24.03, uroczystość Zwiastowania Pańskiego - śluby wieczyste paulińskich kleryków 25.03, spotkanie prowincjałów i wiceprowincjałów Zakonu Paulinów 26-27.03, Koncert "Jubileusze 2025” 27.03, Czuwanie „z bł. Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” 27/28.03, Ogólnopolskie czuwanie Ruchu Szensztackiego 29/30.03, Jasnogórskie Dni Skupienia, Rekolekcje o Mszy św. 28-30.03.
Jubileusze: Radia Jasna Góra i Jasnogórskiego Centrum Informacji
W poniedziałek, 24 marca, w przededniu rocznicy powstania jasnogórskiej rozgłośni o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Przeora Jasnej Góry. Będzie to także dziękczynienie za 30 lat istnienia Jasnogórskiego Centrum Informacji. Wciąż rozwijające się Centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów. 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum na parterze „Pokoi Królewskich”.
„Nadaje z serca Polski” już 30 lat, od 25 marca 1995 r. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze 2 grudnia 1994 roku otrzymał koncesję na nadawanie programu radiowego „Radio Jasna Góra”. Pierwszy sygnał został wyemitowany w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1995 r., jako odpowiedź Zakonu Paulinów na potrzebę nowej ewangelizacji. W eterze rozgłośnia pojawiła się na częstotliwości 100,6 MHz. Początkowo emisja odbywała się z mocą ERP 1 kW ze 106-metrowej Wieży Jasnogórskiej. To za pośrednictwem jasnogórskiej rozgłośni przeprowadzono po raz pierwszy transmisję wieczornego Apelu.
„Zdobyci przez Maryję” – śluby wieczyste paulińskich kleryków – 25 III
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 III, siedmiu paulińskich braci kleryków, w tym Kameruńczyk, Białorusin i Słowak, złożą profesję wieczystą, czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na całe życie. Śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości nazywane są radami ewangelicznymi, dlatego że wypływają z Ewangelii, chodzi o to, aby jak najwierniej naśladować Chrystusa, oddać Mu się sercem niepodzielnym.
Spotkanie przełożonych prowincji i wiceprowincji Zakonu Paulinów – 26-27 III
Dwudniowe spotkanie przełożonych prowincji i wiceprowincji, ale też delegatów Generała Zakonu Paulinów na poszczególne kraje odbędzie się na Jasnej Górze 26-27 marca. Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika liczy prawie pół tysiąca mnichów, którzy posługują w 17 krajach świata na 4 kontynentach. „Biali zakonnicy” mają trzy prowincje, czyli części Zakonu, które posiadają pewną autonomię: niemiecką, australijską i amerykańską, trzy jednostki przyrównane do prowincji, czyli wiceprowincje (nie mają pełnych praw): węgierską, słowacką i chorwacką. Obok prowincji i wiceprowincji, są też mniejsze obszary - tzw. delegatury: we Włoszech, Ukrainie i Kamerunie.
Koncert "Jubileusze 2025" – 27.03
W czwartek, 27 marca, w jasnogórskiej Bazylice o godz.18.00 odbędzie się koncert zatytułowany „Jubileusze 2025" w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusz Siadlaka. Ideą koncertu jest wspomnienie kompozytorów, którzy znaczącą część swojej twórczości poświęcili muzyce sakralnej. W tym roku przypadają następujące rocznice: 500-rocznica urodzin Giovanniego Perluigiego Palestriny, 90-rocznica urodzin Arvo Pärta, 15-rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego, 5-rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego oraz 5-rocznica śmierci Andrzeja Koszewskiego i Juliusza Łuciuka. Podczas koncertu zabrzmią utwory Mistrzów: m.in. Parce mihi Domine Palestriny, O gloriosa virginum Pendereckiego czy pieśni maryjne Góreckiego.
Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum” jest zawodowym chórem mieszanym który rozpoczął działalność we wrześniu 2012 roku. Chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Orderem Honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej". Zespół powstał na bazie “Collegium Cantorum” jako autorski pomysł jego założyciela Janusza Siadlaka. Zespół dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich - A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa, E. Bogusławskiego, M. Borkowskiego, M. Jasińskiego, St. Moryty. Za sprawą „Collegium Cantorum” po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została „Misa por la paz y la Justicia” Ariela Ramireza, partyturę której dyrygent chóru otrzymał od kompozytora podczas tournée chóru w Argentynie.
Chór “Collegium Cantorum” koncertował w wielu miastach Polski i na całym świecie. Poza wieloma programami a cappella Chór realizuje samodzielnie bądź w poszerzonym składzie formy wokalno-instrumentalne. Chór dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich, a od 2018 r. wraz z Instytutem Rozwoju Sztuki i czołową polską wytwórnią DUX Recording Producers realizuje obszerne wydawnictwo płytowe „Antologia Polskiej Twórczości a cappella”. W ramach wydawnictwa ukazało się już 10 płyt.
Czuwanie z modlitwą o kanonizację bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego – 27/28 III
Modlitwa za Ojczyznę oraz o kanonizację bł. Stefana kard. Wyszyńskiego zanoszona jest w nocy z 27 na 28 dzień każdego miesiąca. Najbliższe czuwanie - 27/28 marca - poprowadzą członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz przedstawiciele częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Dla członków „Civitas Christiana” jest to tez czas przygotowania do obchodzonego w tym roku po raz pierwszy święta patronalnego. Prymas Tysiąclecia od 2013 r. jest Patronem tego środowiska. 28 maja, w dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego, który jest także dniem śmierci błogosławionego, „Civitas Christiana” obchodzić będzie po raz pierwszy swoje święto patronalne. Marcowe czuwanie poświęcone też będzie tematowi peregrynacji Obrazu Nawiedzenia, która trwa w arch. częstochowskiej. Konferencję na ten temat wygłosi Teresa Janczewska, przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Każde nocne „czuwanie z bł. Prymasem Wyszyńskim” inauguruje Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana jest specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie zakończy Msza św. o północy.
By poznać i pokochać Mszę św. – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne 28-30 III
- Wydaje się nam czasem, że wiele lat chodzimy do kościoła i uczestniczymy w niedzielnej Mszy św., a tu się okazuje, że niewiele się wie na ten temat – przyznaje większość uczestników rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”. Kolejna trzydniowa tura odbędzie się 28-30 marca na Jasnej Górze. Następne spotkanie pod koniec kwietnia. Za każdym razem w spotkaniach w ostatnie tzw. przyświęcie, czyli piątek, sobotę i niedzielę miesiąca biorą udział osoby pragnące zrozumieć istotę Mszy św. Trzydniowe skupienie prowadzi o. Zbigniew Ptak. Rekolekcje zaczynają się w piątek, 28 marca Mszą św. o 18.30 w Kaplicy matki Bożej i kończą też Eucharystią w niedzielę o godz. 13.00. Główny dzień konferencji to sobota. Rekolekcje są bezpłatne, nie trzeba się zapisywać i można dołączyć w dowolnym momencie.
Uczeń czy klient?”, czyli jasnogórskie rekolekcji o Kościele – 28-30 III
By Kościół nie był znany tylko z opinii czy komentarzy w mediach społecznościowych, by właściwie rozumieć, czym jest nauczanie papieża – dlatego w centrum kolejnej edycji Jasnogórskich Dni Skupienia znalazł się właśnie Kościół. Kolejne z cyklu rekolekcji zatytułowanych „Uczeń czy klient” odbędą się w dniach 28-30 marca na Jasnej Górze.
Jasnogórskie Dni Skupienia prowadzi o. Marcin Ciechanowski. Rekolekcje są uniwersalne, może w nich uczestniczyć każdy. Spotkania trwają od piątku, od godz. 18.30 (Msza św. w kaplicy Matki Bożej) do niedzieli do godzin południowych.
Trwa pielgrzymowanie maturzystów
Pielgrzymkę maturzystów arch. gnieźnieńskiej w poniedziałek, 24 marca, rozpocznie droga krzyżowa na Wałach o godz. 11.00, o godz. 13.30 zaplanowana jest Msza św.. której przewodniczyć ma bp Radosław Orchowicz.
Tegoroczne spotkanie poprowadzi ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży z Gliwic.
W czwartek, 27 marca, odbędzie się pielgrzymka maturzystów diec. sosnowieckiej. O godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie sprawowana Msza św. z ich udziałem. W piątek 28 marca, przyjadą maturzyści arch. łódzkiej. W programie pielgrzymki zaplanowano m.in. warsztaty o dojrzałości i wchodzeniu w dorosłość. Msza św. o godz. 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Ogólnopolskie czuwanie Rodziny Szensztackiej - 29 III
W sobotę, 29 marca, odbędzie się doroczne czuwanie Rodziny Szensztackiej. To ruch, którego misją jest łączenie wiary z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Jako ruch odnowy Szensztat działa, aby pomóc odnowić Kościół i społeczeństwo w duchu Ewangelii. Jego celem jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich. Nawiązana w przymierzu relacja z Bogiem i Maryją ułatwia tworzenie prawidłowych więzi z bliźnimi. To wspólnota międzynarodowa obecna na wszystkich kontynentach, w której skład wchodzą zarówno osoby duchowne, jak i świeckie.Został założony w 1914 r. w Schönstatt w Niemczech. Duchowym domem i centrum członków tego ruchu jest Sanktuarium Szensztackie poświęcone Maryi Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu.
W programie jasnogórskiego czuwania znajdują się m.in. Msza św. o 13.30, droga krzyżowa o 15.00, konferencje i świadectwa. Nocne czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Hasłem spotkania jest: „Zakorzenieni w Przymierzu Miłości niesiemy nadzieję”.
Mirosława Szymusik