W tym tygodniu na Jasnej Górze: przybędzie 228. Piesza Pielgrzymka Jaworznicka, która stanowi ukoronowanie tegorocznego "sezonu" pątniczego (6 IX), rozpoczęcie roku szkolnego regionu częstochowskiego, czuwanie „Powołani dla Powołanych” (5 IX), pielgrzymki: ZHR, Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" (6-8 IX).
Inauguracja roku szkolnego
Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny zostanie odprawiona na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej 5 września (czwartek) o godz. 13.30, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, delegacje pocztów sztandarowych, rodziców i wszystkich zaangażowanych w kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia Polaków.
Powołani dla Powołanych
5 września (czwartek) odbędzie się pierwsze po wakacyjnej przerwie czuwanie „Powołani dla powołanych”. Inicjatywa ta podejmowana w pierwsze czwartki miesiąca jest przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności za dar kapłanów, wszystkich osób konsekrowanych, ale także prośbą o nowe powołania do szczególnej służby Kościołowi. Rozpoczyna je Apel Jasnogórski, a kończy Msza św. o północy. Do modlitwy zaproszeni są: kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska. Czuwania odbywają się zawsze w każdy pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem Eucharystii, a w związku z tym jest przede wszystkim czasem dziękczynienia za ten największy dar.
Jaworznicka Piesza Pielgrzymka
6 września (piątek) dotrze 228. Jaworznicka Piesza Pielgrzymka (ok. godz. 17.00). Pątnicy w niedzielę, 8 września, uczestniczyć będą w Eucharystii o godz. 9.30. To już zwyczaj, że jaworznianie zamykają sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. W tym roku towarzyszy im pytanie Jezusa skierowane do uczniów po jego mowie eucharystycznej w ewangelii Janowej „Czy i wy też chcecie odejść?”. Pielgrzymką od 1977 r. opiekuje się ks. Stanisław Janicki.
Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie
68. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” odbędą się w dniach 6-8 września. Tradycyjnie pierwszy dzień, piątek, będzie miał charakter rekolekcyjny. Główny temat to „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W części konferencyjnej zostanie przypomniany książę, żołnierz, wychowawca, społecznik, dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, męczennik bł. Michał Czartoryski. Mowa też będzie m.in. o „katoliku zaangażowanym według Jacka Woronieckiego” dominikanina uważanego za jednego z najwybitniejszych moralistów i tomistów o renomie międzynarodowej, prekursora odnowy życia religijnego w Polsce, jednego z przywódców inteligencji katolickiej w okresie międzywojennym. Temat: „Wierzę Kościołowi” podejmie prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski, pedagog.
„Odrodzenie” to ruch, który kontynuuje dziedzictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed wojną był w szeregach „odrodzeńców”, a po latach powojennej przerwy reaktywował stowarzyszenie. Członkowie realizują jego cele i zadania przez świadome i odpowiedzialne stosowanie Dekalogu w życiu indywidualnym i społecznym, wspólne modlitwy, dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki, a także poprzez pogłębianie i szerzenie wiedzy religijnej i nauki społecznej Kościoła.
Pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
42. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odbędzie się 6-8 września na Jasnej Górze. W tym roku uczestnikom towarzyszy hasło „I nie wódź nas na pokuszenie”. Spotkanie rozpocznie się w piątek, Drogą Krzyżową na Wałach, a zakończy w niedzielę o godz. 10.30 Eucharystią. W programie także: gry terenowe, czuwania, zawierzanie Matce Bożej i Apel Jasnogórski. Spotkanie jest zawsze okazją do modlitwy o odnowę ducha całej harcerskiej społeczności, podziękowaniem za życie i pracę tych druhen i druhów, którzy tworzyli harcerstwo „niepokorne” w trudnych latach 80-tych. Tradycyjnie podczas wieńczącej pielgrzymkę Mszy św. harcerze spotkają się z kombatantami Armii Krajowej i tymi, którzy pielęgnują historię Państwa Podziemnego. To od nich uczą się, by w każdej sytuacji umieć „zachować się jak trzeba”, dając świadectwo wierności Bogu, ewangelicznym wartościom i Ojczyźnie.
Pierwszosobotnie zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi
„Maryjo zawierzam się Tobie” - ten akt zawsze w pierwszą sobotę miesiąca wypowiadają wierni z całej Polski. Oddanie i wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi animowane jest przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Modlitwa Zawierzenia rozpoczyna się w sobotę, 7 sierpnia o godz. 16.00 w Auli o. Kordeckiego i będzie transmitowana także na jasnogórskim kanale YouTube. Do oddania Maryi dokonanego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 18.30 wierni przygotowują się poprzez różaniec wynagradzający i konferencje.
Biuro Prasowe @JasnaGóraNews