
Przed nami tzw. pierwszy pielgrzymkowy wakacyjny szczyt. Tradycyjnie na przypadający 16 lipca odpust Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę dotrą duże piesze pielgrzymki diecezjalne: z arch. przemyskiej i poznańskiej (w wigilię święta 15.07) i kilka mniejszych. Przybędą też piesze pielgrzymki: z Wadowic (19.07), diecezji bydgoskiej, paulińska z krakowskiej Skałki. Odbędzie się m.in. 32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (18-19.07) oraz dziękczynienie za 25 lat Dzieła Nowego Tysiąclecia (19.07).
Na Szkaplerzną spieszą pielgrzymi…
Na największy lipcowy odpust maryjny dotrą pierwsze w tym roku duże diecezjalne pielgrzymki piesze; to pątnicy z arch. przemyskiej i poznańskiej. To na obchodzone 16 lipca święto Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną. 45. Przemyską Pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy 10 grup. Nawiązując do encykliki „Dilexit Nos” papieża Franciszka, metropolita przemyski abp Adam Szal przypomniał, że współczesny świat potrzebuje nowego zapału do wynagradzania Bożemu Sercu, adoracji Eucharystii i wierności przykazaniom. - To nie sentymenty, ale konkretna postawa życiowa: wierność niedzielnej Eucharystii, szacunek dla życia, uczciwość, troska o rodzinę, obrona prawdy – wskazywał abp Szal, który tradycyjnie także idzie w pielgrzymce z wiernymi swojej archidiecezji.
Także 15 lipca wejdzie 91. Poznańska Piesza Pielgrzymka. Odbywa się pod hasłem „W górę serca!”.
Nowym kierownikiem jest ks. Rafał Walid, który uczestniczyć w niej będzie już 17 raz. Podobnie jak to było w ubiegłych latach w pielgrzymce są grupy tematyczne, m.in. pokutna, ekstremalna, miłosierdzia, biblijna czy wyciszenia. Największą popularnością cieszy się grupa młodzieżowa.
Na odpust NMP z Góry Karmel przybędą też mniejsze grupy, już dziś dotrze 156. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają na Jasnej Górze dłużej.
Na uroczystości przybędą też pielgrzymi piesi z parafii arch. częstochowskiej; m.in. Gorzkowic oraz z Trzebuni i Trzemeśni w arch. krakowskiej.
Msza św. odpustowa we wspomnienie NMP z Góry Karmel, 16 lipca odprawiona zostanie o godz.11.00 na Szczycie.
Pieszo z Wadowic, krakowskiej Skałki, z Kujaw i rowerem z Tarnowa
19 lipca dotrze 39. Pielgrzymka Wadowicka w duchu Roku Jubileuszowego – „Pielgrzymi Nadziei”. Natomiast dzień później w niedzielę 20 lipca swój cel osiągnie paulińska pielgrzymka ze Skałki, czyli „Pielgrzymi Nadziei na szlaku łaski”. Po raz kolejny grupę przyprowadzi paulin o. Grzegorz Zakrzewski. Z powodu Jubileuszowego Spotkania Młodych w Rzymie, które odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, został przesunięty termin Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Pątnicy z Kujaw na Jasną Górę przyjdą teraz 20 lipca.
Każdego dnia do sanktuarium przybywają teraz kolejne grupy w pielgrzymkach rowerowych. Największą będzie III Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Tarnowskiej 920.07). W ubiegłym roku w drugiej edycji wzięło udział 800 osób. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą z 12 miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Także w niedziele, 20 lipca, dotrze II Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej
32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbędzie się w dniach 18-19 lipca. W piątek 18 lipca rozpocznie ja Apel Jasnogórski, następnie zaplanowano nocne modlitewne czuwanie. W sobotę, 19 Mszy św. przewodniczyć ma bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Spotkanie przebiegać będzie w atmosferze jubileuszu 800 – lecia powstania „ Pieśni słonecznej” , której autorem jest Święty Franciszek z Asyżu. „Pieśń słoneczna” inaczej „ Pochwała stworzenia”znana również jako „Cantico di Frate Sole”, to jeden z najstarszych utworów literackich w języku włoskim. Powstała w 1224 roku i jest hymnem pochwalnym na cześć Boga oraz Jego stworzenia. Święty Franciszek wyraża w niej swoją głęboką miłość i szacunek do natury, dostrzegając w niej odbicie Bożej chwały. Ma kluczowe znaczenie dla franciszkanów i całego ruchu franciszkańskiego. Jest ona nie tylko modlitwą, ale także manifestem duchowości franciszkańskiej, która kładzie nacisk na prostotę, pokorę i głęboki szacunek dla stworzenia. Ponadto, „Pieśń Słoneczna” jest symbolem nadziei i radości, nawet w obliczu cierpienia i śmierci. Święty Franciszek napisał ją pod koniec swojego życia, kiedy zmagał się z chorobą i cierpieniem, co dodaje jej głębszego znaczenia jako aktu uwielbienia i dziękczynienia. To także przypomnienie o konieczności życia w harmonii z naturą i dziękczynienia za wszystkie dary Boże, niezależnie od okoliczności. Innymi słowy, to rodzaj testamentu Założyciela całego ruchu franciszkańskiego.
Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) powstał ok. 1221 r. z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragnęli realizować ideały Świętego z Asyżu. Reguła i duchowość, którą żyją zwraca uwagę na apostolat przykładu, pełnienie dzieł miłosierdzia oraz budowanie świata bardziej braterskiego i ewangelicznego. Tak jak św. Franciszek, jego świeccy naśladowcy żyją w łączności z Kościołem w posłuszeństwie papieżowi i biskupom. Jako jedno ze swoich zadań wymieniają troskę o Kościół, budowanie jego wspólnoty.
25-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
W sobotę, 19 lipca, na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości z okazji 25-lecia
działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Idea utworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodziła się po podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski w dniach 5-17 czerwca 1999 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest dziełem Kościoła w Polsce. Oferuje program stypendialny i formacyjny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. W ciągu 25 lat na te stypendia przeznaczono 250 mln zł.
Najmłodsi stypendyści przyjechali do Częstochowy już 11 lipca, 14 lipca dołączą do nich studenci a 17 lipca – maturzyści. 19 lipca, Mszy św. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Obecni też będą księża biskupi, którzy współpracowali i współpracują z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na Jasną Górę przybędą również absolwenci programu stypendialnego i wszyscy przyjaciele. Po Mszy św. w ogrodach seminaryjnych niedaleko Jasnej Góry odbędzie się piknik i festyn rodzinny. Będzie to czas wspomnień, świadectw i koncertu zespołu „Tylko Ty” tworzonego przez absolwentów Dzieła.
O godz. 19. 30 w Bazylice na Jasnej Górze odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
Mirosława Szymusik