W tym tygodniu na Jasnej Górze przybędą pielgrzymki: Szkół im. św. Jana Pawła II (10 X), Rycerzy Kolumba (11-12 X), Diecezji bydgoskiej (11-12 X), Zakonu Maltańskiego (12 X), Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce (12 X), Służby Więziennej (12 X), Esperantystów (13 X), Drifterów (13 X). Odbędą się: Sobotnie Spotkanie Maryjne (12 X), Rekolekcje Duchowej Adopcji (12-13 X), Rekolekcje Jasnogórskiej Wspólnoty „Z Maryją uratuj człowieka” (11-13 X) a także pielgrzymki maturzystów: archidiecezji warszawskiej (7-8 X), diecezji radomskiej (9 X) i ełckiej (11 X)
Pielgrzymka Szkół im. św. Jana Pawła II
„Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” to hasło 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Szkół im. św. Jana Pawła II. Do udziału zaproszeni są Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Kapłani, Uczniowie, Rodzice oraz Pracownicy. Pielgrzymkę rozpocznie 9 października Apel Jasnogórski. Centralnym jej punktem będzie Msza św. sprawowana w czwartek, 10 października o godz. 11.00, której przewodniczyć ma bp Marek Solarczyk z Radomia.
Podobnie jak w poprzednich latach, jako Rodzina Szkół, współorganizują oni 24. Dzień Papieski, który odbędzie się 13 października pod hasłem Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia. To najważniejsze w roku wydarzenie związane z Patronem jest świadectwem wiary, ale też materialnym wsparciem podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Pielgrzymka Rycerzy Kolumba
Odbędzie się ona pod hasłem: „Bóg jedynym Panem Życia”. Rozpocznie się Mszą św. w piątek o godz. 19.30 w Bazylice. Uczestnicy wezmą następnie udział w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim. W sobotę pielgrzymi wysłuchać będą mogli konferencji w auli o. Kordeckiego o godz. 9.00. Centralnym wydarzeniem dnia będzie Msza św. o godz. 12.30 w Bazylice, a następnie Droga Krzyżowa o godz. 14.00.
Rycerze Kolumba podejmują działania na rzecz wspólnot parafialnych, promują nauczanie św. Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspierają osoby chore i niepełnosprawne, a także biorą udział w „Marszach dla Życia i Rodziny” oraz podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej
Uczestnicy przybywają do częstochowskiego Sanktuarium jako do duchowej Stolicy Naszego Narodu. Ich hasło to: „Z Maryją wołamy: Któż, jak Bóg!”. Pielgrzymi powitani zostaną o godz. 16.00 w piątek. Modlić się będą podczas Mszy św. o godz. 19.45 w Kaplicy Matki Bożej. Następnie wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. Msza św. z „Modlitwą za diecezję i o powołania” rozpocznie się o północy.
Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego
Członkowie Polskiego Zakonu Maltańskiego swoją doroczną pielgrzymkę na Jasnej Górze rozpoczną konferencją o godz. 10.00. Temat prelekcji zawsze stanowi niespodziankę, nawiązuje jednak do spraw uniwersalnych. Następnie uczestnicy pielgrzymki w tradycyjnych strojach (dla dam to peleryna, dla kawalerów – culla), wezmą udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Msza św. w Kaplicy matki Bożej rozpocznie się o godz. 13.00, przewodniczyć jej ma bp Wiesław Lechowicz. Na początku Mszy św w szeregi zakonu zostanie uroczyście przyjęty i udekorowany krzyżem nowy kawaler, ks. Piotr Zamaria. Na zakończenie Eucharystii Prezydent odmówi modlitwę zakonu. Dewiza Zakonu to: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”, czyli: „Obrona Wiary i służba ubogim i cierpiącym”. Pierwszą część wypełniają dając świadectwo swoją postawą, tę druga natomiast, poprzez dzielenie się z ubogimi i potrzebującymi. Intencje jakie towarzyszyć będą uczestnikom pielgrzymki, to m.in. modlitwa za powodzian i nowe powołania.
Zakon Maltański jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego; posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 110 państwami – wiele z nich jest nie katolickich – jak również z organizacjami europejskimi i międzynarodowymi. Jest neutralny, bezstronny i apolityczny. Obecnie, Zakon prowadzi działalność w przeszło 108 krajach.
34. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce
Hasło dwudniowej pielgrzymki nawiązuje do hasła tegorocznego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. 12 października rozpocznie się ona w auli o. Kordeckiego o godz. 14.00. O godz. 15.00 na Błoniach odmówiona zostanie modlitwa różańcowa. W Kaplicy Matki Bożej Mszy św. rozpocznie się o godz. 18.30. Po niej Droga Krzyżowa o godz. 19.30 i modlitwa apelowa. Kolejny dzień rozpocznie procesja na Jasna Górę od Archikatedry o godz. 9.45. Msza św. dla uczestników rozpocznie się o godz. 11.00. Przewodniczyć ma abp Wiktor Skworc. Pielgrzymka odbywa się zawsze w okolicach wspomnienia św. Franciszka z Asyżu patrona ekologów.
27. Pielgrzymka Służby Więziennej
Zgromadzi ona na Jasnej Górze czynnych i emerytowanych pracowników oraz ich rodziny. Uczestnicy pielgrzymki złożą kwiaty pod Epitafium Smoleńskim o godz. 9.00, oraz pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego (godz. 9.40). Msza św., której przewodniczyć ma ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa, rozpocznie się o godz. 10.00 w Bazylice. W Eucharystii weźmie udział Kompania Honorowa ze sztandarami. Funkcjonariusze przygotowali rozważania do Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się na Wałach o godz. 11.30, a zakończy jej będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Więziennictwo pełni istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, ale przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne. W realizacji zadań resocjalizacyjnych współdziała ze stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego i instytucjami, kościołami i związkami wyznaniowymi, kuratorami.
Pielgrzymka Drifterów
Pasjonaci driftingu oraz sympatycy tej dyscypliny już po raz drugi zgromadzą się na Jasnej Górze. Podczas swojej pielgrzymki, podobnie jak w ubiegłym roku zorganizują „drift taxi”. Chętni korzystając z nietypowej przejażdżki będą mieli szansę wesprzeć cel charytatywny; w tym roku zbiórka przekazana zostanie na rzecz powodzian.
Drifting to precyzyjna jazda samochodem w kontrolowanym poślizgu. Kierowcy sterują samochodem używając przepustnicy, hamulców, sprzęgła, zmiany biegów i kierownicy. Wszystko dzieje się błyskawicznie, w efekcie oglądać można dynamiczną jazdę z prędkością nawet do 200 km/h, której towarzyszy unoszący się dym, ryk silników i gra świateł. Drift jest oficjalną dyscypliną sportu, w której Polacy są jednymi z najlepszych zawodników w świecie.
Nowy cykl: „Sobotnie spotkania Maryjne”. „Duchowość Maryjna w Kościele”
W najbliższą sobotę, 12 października na Jasnej Górze, odbędzie się spotkanie z cyklu: „Sobotnie spotkania Maryjne”. Ich celem jest pogłębienie wiedzy o duchowości maryjnej w Kościele. To kontynuacja wieczornych sobotnich wykładów Maryjnych. Tym razem spotkania odbywać się będą w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II. Pierwsza konferencja pt.” Duchowość maryjna św. Ludwika Marii Grignion de Montfort” wygłosi o. Miro Ravlić SMM. Po prelekcji, jak zwykle będzie okazja do zadawania pytań i do dyskusji.
Rekolekcje Duchowej Adopcji
Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasną Górę odbędzie się w sobotę, 12 października. o godz. 13.30 uczestnicy modlić się będą podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
Połączona będzie z Rekolekcjami dla Animatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Konferencje dla uczestników wygłoszą ojcowie paulini: o. Samuel Karwacki, o. Łukasz Filipiuk oraz ks. Tomasz Kancelarczyk.
Duchowa Adopcja dziecka poczętego jest modlitewnym zobowiązaniem podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jest też osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Włączenie się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyni nas duchowymi rodzicami dziecka, którego imię znane jest jedynie Bogu. Informacje na temat Duchowej Adopcji dostępne są na stronie: duchowaadopcja.pl
Maria Kopacka Fornal