Biuro Prasowe Jasnej Góry – W tym tygodniu 5.05 – 11.05

W tym tygodniu 5.05 – 11.05

W tym tygodniu: Sobotni Wykład Maryjny, Modlitwa Kobiet za Ojczyznę - 10.05, pielgrzymki: Szkół im. bł. kard. Wyszyńskiego -7.05, Straży Granicznej - 8.05, Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, Krótkofalowców, Sybiraków-10.05, Bankowców, Kierowców, Akademicka - 9-10.05, Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Inauguracja Sezonu Rowerowego Województwa Śląskiego- 11.05.

Pielgrzymka Szkół im. bł. kard. Wyszyńskiego

W środę 7 maja po raz 16. pielgrzymować będą tzw. szkoły prymasowskie, czyli społeczność placówek oświatowych noszących imię bł. Prymasa Wyszyńskiego, a także należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ich celem jest też rozpowszechnianie wśród młodzieży nauczania i postawy Prymasa Tysiąclecia.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wezwanie "Maryjo, prowadź młodych do Twojego Syna drogą odwagi i nadziei". Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00.

Pielgrzymka odbywa się zwyczajowo w środę w okolicach 12 maja, ponieważ to 12 maja 1946 roku ks. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze przyjął sakrę biskupią.

Modlitwa Kobiet za Ojczyznę

W sobotę 10 maja odbędzie się spotkanie modlitewno-konferencyjne osób zaangażowanych w inicjatywę „Modlitwa Kobiet za Ojczyznę”. Ta różańcowa nowenna za Ojczyznę, o dobry wybór prezydenta RP, rozpoczęła się 7 września – w przededniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a zakończyła się 3 maja w uroczystość Królowej Polski. Ogólnopolska inicjatywa wyszła od kobiet świeckich zatroskanych o przyszłe losy kraju, rodzin, młodzieży i dzieci. Inspiracją stała się założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Maria Okońska, która w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego napisała „Nową mobilizację walczącej Warszawy” – wezwanie do modlitwy za Ojczyznę. Świeckie dzieło modlitwy różańcowej w pierwsze soboty miesiąca objął opieką Instytut Prymasa Wyszyńskiego. W części konferencyjnej sobotniego spotkania, od godz. 11.30, zaplanowano prelekcję paulina o. dr. Marcina Ciechanowskiego o tradycji modlitwy kobiet na Jasnej Górze, Anna Rastawiecka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego mówić będzie o Jasnogórskich Ślubach Narodu, natomiast o aktualności treści Ślubów w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym mówić będzie dziennikarka Małgorzata Bartas – Witan.

O godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć ma bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Sobotni Wykład Maryjny

- Z tego wykładu nie ma ani zaliczenia, ani egzaminu – uśmiecha się współorganizator, paulin o. dr Grzegorz Prus i zaprasza na majowy Sobotni Wykład Maryjny 11 maja, którego tematem będzie duchowość dominikańska. O. Paweł Biszewski, przeor klasztoru Dominikanów i kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach mówić będzie „o św. Dominiku – głosicielu Psałterza Jezusa i Maryi, czyli o różańcu w duchowości dominikańskiej”. Cykliczne wykłady i rozmowy o duchowości maryjnej w Kościele odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II (obok Wieczernika). Najbliższe spotkanie przedwakacyjne jeszcze w czerwcu. Jego tematem będzie maryjność św. Maksymiliana Kolbego. Po wakacjach wznowienie cyklu.

Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.

Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania

10 maja odbędzie się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. To inicjatywa organizowana przez Krajowe Centrum Powołań. Zaproszenie do udziału w niej jest szczególnie kierowane do rodziców kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów oraz osób wspierających powołania poprzez systematyczną modlitwę i działalność w wielu wspólnotach przyjaciół seminariów. W tym roku tematem będą „Święci rodzice powołanych”. Mszę św. sprawował będzie o godz. 11.00 w Bazylice bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. O 12.30 pielgrzymi spotkają się w Bastionie św. Barbary przy relikwiach świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy z Lisieux. Konferencje wygłosi ks. dr Remigiusz Lota

Pielgrzymka Kierowców

„Z nadzieją w drogę” pod tym hasłem 10 maja odbędzie się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Rozpocznie się w piątek, 9 maja, Apelem Jasnogórskim. Głównym jej punktem będzie sobotnia Msza św. celebrowana o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. W pielgrzymce, wezmą udział nie tylko użytkownicy pojazdów i duszpasterze kierowców ale także osoby związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, a więc policjanci ruchu drogowego, przedstawiciele straży miejskiej, instruktorzy i egzaminatorzy jazdy, przedstawiciele instytucji związanych z ruchem drogowym, kierowcy rajdowi czy motocykliści.

Pielgrzymują również misjonarze przebywający w tym czasie w Polsce, aby podziękować kierowcom i ich rodzinom za pomoc w zakupie środków transportu poprzez Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na pojazdy misyjne. Pielgrzymka jest wyrazem duszpasterskiej troski o kształtowanie postaw kierowców i kultury na drogach.

40. Pielgrzymka Bankowców

„Pielgrzymi – do Matki Nadziei” pod tym hasłem odbędzie się 40. Pielgrzymka Bankowców. - Wszystkim nam, a zwłaszcza naszej Ojczyźnie jest potrzebna modlitwa – zachęcają do udziału w pielgrzymce organizatorzy. Dwudniowe spotkanie rozpocznie w piątek, 9 maja Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, po nim zaplanowano czuwanie modlitewne i Mszę św. o północy. Centralnym punktem pielgrzymki będzie sobotnia Eucharystia sprawowana na Szczycie o godz. 11.00, ma jej przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W tym roku pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Bankowców z Lublina wraz z duszpasterzem ks. Ryszardem Podporą. Po raz pierwszy pracownicy sektora bankowego zgromadzili się na Jasnej Górze w 1985 r. po zdelegalizowaniu NSZZ „Solidarność”.

Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

„Moje miejsce” to temat 89. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akademickiej. Rozpocznie się w piątek 9 maja o godz. 20. 00; w planach m.in. konferencje, integracja, droga krzyżowa. W sobotę pielgrzymka rozpocznie się konferencją o godz. 11.00. Będą też z spotkania w grupach: studenckich, absolwenckich, nauczycieli akademickich. O tożsamości i o tym, jak jej odnalezienie jest kluczowe, by odkryć swoje miejsce w Kościele powie ks. Andrzej Draguła, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Teologicznych, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Jedną z prelegentek będzie też Diana Paulińska - twórczyni profilu @czystosc_dla_malzenstwa_, która „z sercem i bez owijania mówi o relacjach, czystości, miłości i…powołaniu, które nie zawsze wygląda jak z podręcznika”.

W pielgrzymce weźmie udział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa akademickiego bp Maciej Małyga – po raz pierwszy w tej roli.
Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o 20.00. Akademicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego tradycyjnie studenci odnowią Rotę Ślubowania, którą po raz pierwszy złożyli ich rówieśnicy w 1936 r. Tradycja ślubowania znalazła kontynuację w corocznych pielgrzymkach studenckich, również pod okupacją hitlerowską. W dwóch takich tajnych pielgrzymkach, w 1942 r. oraz w 1943 r., brał udział krakowski student Karol Wojtyła. Po wojnie komunistyczna władza bardzo szybko zaczęła utrudniać organizowanie majowej pielgrzymki akademickiej. W okresie stalinowskim, mimo formalnego zakazu, odbywała się ona każdego roku. W 1956 roku przesunięta została na dzień 14 października (dwa tygodnie przed oficjalnym uwolnieniem z internowania prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego) i organizowana była w tajemnicy przed władzami państwowymi.

Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Czasie Stanu Wojennego
Pielgrzymka Osób Represjonowanych w czasie Stanu Wojennego odbędzie się w niedzielę, 11 maja. Eucharystia sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o 12.30. Rano, o 8.45 uczestnicy pielgrzymki złożą kwiaty pod pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Zaplanowano też spotkanie szefa UdSKiOR Lecha Parellla ze środowiskiem osób represjonowanych. Organizatorem corocznej pielgrzymki jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Jej celem jest nie tylko utrwalenie pamięci historycznej, ale przede wszystkim pomoc członkom organizacji w ich aktualnych potrzebach. Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. W jego trakcie internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 roku. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Inauguracja sezonu rowerowego województwa śląskiego

Inauguracja sezonu rowerowego województwa śląskiego odbędzie się w Częstochowie 11 maja. Rowerowy peleton przejedzie spod częstochowskiej Archikatedry na Jasną Górę, gdzie o godz. 14.00 na Błoniach sprawowana będzie Msza św. Nastąpi oficjalne otwarcie sezonu, poświęcone zostaną rowery.

Maria Kopacka-Fornal, Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

Biskupi wspominają swoje matury
6 maja 2025, Michał Bortnik, kategorie: Maturzyści, Kościół w Polsce, Episkopat, Jasna Góra, Pielgrzymki

Bp Małyga nie miał swoich lekturowych typów, lubił Sienkiewicza, ale na niego nie trafił, bp …

W tym tygodniu 5.05 – 11.05
5 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Pielgrzymki Rowerowe, Paulini, Jasna Góra, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna

W tym tygodniu: Sobotni Wykład Maryjny, Modlitwa Kobiet za Ojczyznę - 10.05, pielgrzymki: Szkół im. …

W roku szkolnym 2024/2025 na Jasną Górę pielgrzymował co czwarty maturzysta
5 maja 2025, Michał Bortnik, kategorie: Maturzyści, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki

Młodzi pielgrzymowali na Jasną Górę już od początku września do niemal ostatnich dni przed egzaminem …

Zakończenie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
4 maja 2025, Michał Bortnik

„Maryjo! ocal miłość i życie naszych rodzin”- to zawołanie, które było obecne podczas peregrynacji jasnogórskiego …