
W tym tygodniu na Jasnej Górze: 20. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II (02.04.), 80. Pielgrzymka Stowarzyszenia Rodziny Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin (05.04.). Przybędą także grupy maturzystów z: diec. włocławskiej (01.04.), diec. drohiczyńskiej (02.04), diec. płockiej (04.04.).
20. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II
Dwadzieścia lat temu, 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, cały świat zjednoczył się opłakując śmierć papieża, Jana Pawła II. W dwudziestą rocznicę odejścia do Domu Ojca, świętego Polaka, na Jasnej Górze pamięć o nim jest nadal żywa.
2 kwietnia śmierć Ojca Świętego z Polski wspominana będzie podczas modlitwy apelowej. Następnie, w procesji światła, zgromadzeni przejdą pod pomnik św. Jana Pawła II, by tam, o godzicie 21.37 oddać cześć rodakowi. Procesja przejdzie wałami śpiewając pieśni. Na wałach można będzie także wysłuchać archiwalnego orędzia papieża, które puszczane będzie z głośników.
80. Pielgrzymka Stowarzyszenia Rodziny Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück
W sobotę 5 kwietnia na Mszy św. o godz. 11.00, w Kaplicy Matki Bożej zgromadzą się członkowie Stowarzyszenia Rodziny Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück. Osiemdziesiąt lat po wyzwoleniu obozu przyjeżdżają, zgodnie z obietnicą złożoną jeszcze w miejscu kaźni. Dziś to już w większości potomkowie więźniarek, ich przyjaciele i osoby, sercom których bliska jest pamięć o cierpieniu Polaków w obozach koncentracyjnych.
Budowa Schutzhaftlager Ravensbrück, Frauen-Konzentrationslager Ravensbrück rozpoczęła się w roku 1938, z rozkazu Heinricha Himmlera. Placówka stała się głównym obozem kobiecym. Pierwsza grupa kobiet dotarła tam w marcu 1939 r. W obozie przebywało około 132 tys. kobiet z 27 narodowości. 40 tys. z nich były Polkami, z których wojnę przeżyło 8 tys.
Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin
Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej przypada 5 kwietnia. Ponawiane jest co miesiąc. Modlitwę animuje Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych oraz by wynagrodzić Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Korony Polski wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy. W pierwszą sobotę miesiąca przybywają na Jasną Górę osoby, które pragną zawierzyć swoje życie, ale też życie swoich bliskich. Liczne są także świadectwa tych, którzy przybywają w tym dniu, by podziękować Maryi za Jej opiekę i wstawiennictwo w konkretnych sytuacjach życiowych, jak chociażby uzdrowienie.
Różaniec o godz. 16.00. Msza św. w trakcie której wypowiedziane zostaną słowa Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski sprawowana będzie w Kaplicy o godz. 18.30.
Bractwo swoją działalność na Jasnej Górze rozwija prężnie. Pod ich skrzydłami powstały także nowe wspólnoty, jak chociażby Niespokojni Nadzieją. Niespokojni Nadzieją zrzeszają osoby stanu wolnego które przestrzegają zasad i wartości katolickich, dlatego są przestrzenią do spotkania „bratniej duszy”. Dzięki ich działalności formacyjnej, pozostawiającej także miejsce dla spotkań rekreacyjnych, każdego roku kilka par zawiera sakramentalne związki małżeńskie.
Na Jasną Górę przybędą także młodzi. Przed przystąpieniem do ważnego dla nich egzaminu dojrzałości, swoją przyszłość zawierzać będą maturzyści z diecezji: włocławskiej (01.04.), drohiczyńskiej (02.04) i płockiej (04.04.).
Maturzyści diecezji Włocławskiej
Włączają się w hasło roku: „Pielgrzymi nadziei”. Pielgrzymkę rozpoczną Apelem, który poprowadzi biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w poniedziałek 31 marca. We wtorek 01 kwietnia wysłuchają konferencji w Bazylice o godz. 10.30, o godz. 11.45 wezmą udział w drodze krzyżowej, a o godz. 13.00 Eucharystii w bazylice przewodniczyć ma bp Krzysztof Wętkowski, homilię wygłosi ks. Tadeusz Baranowski.
Maturzyści diecezji drohiczyńskiej
Ich hasło to także „Pielgrzymi nadziei”. Na Jasną Górę dotrą 02 kwietnia. O godz. 12.00 wysłuchają konferencji, o godz. 15.30 modlić się będą na drodze krzyżowej. Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Piotra Sawczuka rozpocznie się o godz. 19:30. Modlić się będą także podczas Apelu, a następnie przejdą w procesji światła do pomnika św. Jana Pawła II, by upamiętnić rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Maturzyści diecezji płockiej
„Wyrusz w drogę” to hasło, które towarzyszy młodzieży diecezji płockiej. Na Jasną Górę przybędą 4 kwietnia. Konferencję skierowaną do młodzieży rozpoczną o godz. 10.45. Następnie, o godz. 11.30 droga krzyżowa. O godz. 14.30 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć ma bp Szymon Stułkowski.
Maria Kopacka-Fornal