W tym tygodniu na Jasnej Górze: Forum Charyzmatyczne Archidiecezji Częstochowskiej (26 X), Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” (26 X), Warsztaty Prawne KWPZM (22-23 X), Pielgrzymka Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy (26-27 X), Rekolekcje Eucharystyczne (25-27 X). Przybędą także maturzyści: diec. warszawko-praskiej (23 X), diec. łomżyńskiej (25 X), diec. zamojsko-lubaczowskiej (26 X).
Forum Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej
Motywem przewodnim tegorocznego, 10. Forum Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej są słowa psalmu: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do Domu Pańskiego!” Rozpocznie się ono 26 października, o godz. 14.00 w Sali o. Kordeckiego. Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy będą mogli wysłuchać konferencji; prelegentami będą ks. Remigiusz Lota, założyciel wspólnoty „Bożego Ojcostwa” i o. Tomasz Chmielewski przeor klasztoru i kustosz Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu. Nie zabraknie także świadectw. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia, której przewodniczyć ma bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Forum zakończy modlitwa apelowa.
Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”
Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” rozpocznie się w sobotę 26 października w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00. Małżonkowie wysłuchają konferencji, podczas której przybliżona zostanie im postać tegorocznej patronki spotkania – bł. Anny Marii Taigi. Msza św. dla uczestników pielgrzymki rozpocznie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. O godz. 16.30 zaplanowana jest Droga Krzyżowa. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski, który poprzedzi Akatyst o godz. 20.00.
Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” jest wspólnotą wiernej miłości małżeńskiej. Założyli ją w 2003 roku małżonkowie sakramentalni, których małżeństwa, patrząc po ludzku, rozpadły się, a mimo to oni sami postanowili wytrwać w wierności przysiędze małżeńskiej złożonej przed Bogiem na dobre i na złe. Charyzmatem wspólnoty jest dążenie jej członków, przy współpracy z Jezusem Chrystusem, do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys.
Warsztaty prawne
Aktualne Problemy instytutów życia konsekrowanego w aspekcie prawa kanonicznego i świeckiego to temat dwudniowych warsztatów prawnych, Które odbędą się Na Jasnej Górze w dniach 22-23 października. Organizowane przez Komisję Prawną Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce spotkanie przeznaczone jest dla przełożonych wyższych, przełożonych wspólnot, sekretarzy i ekonomów, ekonomów wspólnot oraz innych osób zakonnych zainteresowanych tematyką. W ramach warsztatów poruszone zostaną zagadnienia: Problematyka przebywania członków Instytutu Zakonnego poza wspólnotą zakonną oraz wyłączenie z Instytutu Zakonnego według aktualnie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, administrowanie dobrami doczesnymi przez członków Instytutów Zakonnych, aktualna problematyka w zakresie ochrony danych osobowych w Instytutach Zakonnych ze szczególnym uwzględnieniem przechowywania oraz udostępniania zbiorów archiwalnych, kościelne osoby prawne w Instytutach Zakonnych oraz prawo pracy w instytucjach kościelnych.
Pielgrzymka Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy
Rycerstwo nie ma swoich rekolekcji, dlatego 3-dniowe doroczne spotkanie można potraktować jako ich namiastkę. Rozpocznie się ono 25 października. Oprócz spraw organizacyjnych, poruszane są kwestie duchowe przy zachowaniu formuły modlitewno-konferencyjnej, a głównym punktem ich obecności na Jasnej Górze jest zawsze Msza św. W tym roku, w trakcie uroczystej inwestytury zwieńczającej pielgrzymkę, w poczet rycerstwa przyjętych zostanie trzech nowych rycerzy: ks. Edmund Skalski, dr Hubert Mełges i dr Marek Ładyga.
W 1991 roku powstało stowarzyszenie o nazwie „Rycerstwo Orderu Czarnej Madonny”. Nazwę zmieniono później na „Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy”. Rycerze pochodzą nie tylko z Polski, wśród nich są także mężczyźni z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Francji i Ameryki. Ich znakami jest łańcuch z krzyżem i biały płaszcz z wizerunkiem Matki Bożej wpisanym w krzyż. Siedzibą Rycerstwa i jednocześnie głównym miejscem spotkań jest Jasna Góra. Kandydatem na Rycerza mogą być jedynie mężczyźni cieszący się powszechnym uznaniem i autorytetem, kochający Matkę Bożą, odznaczający się wiedzą i kulturą ducha. Są to osoby z różnym wykształceniem, od profesorów po rzemieślników, a cnoty, jakie reprezentują potwierdzone muszą zostać opinią biskupa lub proboszcza parafii, do której należą.
Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne
Tradycyjnie rozpoczną się w piątek (25 października) Mszą św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Prowadzący je o. Zbigniew Ptak, paulin, wychodząc naprzeciw potrzebom osób pracujących, plan rekolekcji rozkłada w taki sposób, aby esencjonalne informacje o uzdrawiającej mocy Eucharystii podawane były w sobotę, czyli w dniu, kiedy może w spotkaniu uczestniczyć jak najwięcej osób. Każdorazowo rekolekcje zakończone są Mszą św. o godz. 13.00 w niedzielę.
Na Jasnej Górze trwa pielgrzymowanie maturzystów. W tym tygodniu przybędą młodzi z: diec. warszawko-praskiej (23 października), diec. łomżyńskiej (25 października), diec. zamojsko-lubaczowskiej (26 października).
Maria Kopacka-Fornal