
W tym tygodniu na Jasnej Górze: Obchody Uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2-3 V, Modlitwa za Polonię Świata i Pielgrzymka Bractw Kurkowych 2 V, Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin 3 V. W sanktuarium przez cały maj odprawiane będą nabożeństwa ku czci Matki Bożej, a z wieży jasnogórskiej wybrzmiewać będą maryjne melodie na „cztery strony świata”.
3 maja na Jasnej Górze
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze będzie szczególnym czasem wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad polskim narodem. Rozpocznie ją o godz.10.00 przed jasnogórskim Szczytem program słowno-muzyczny pt. „Pielgrzymi Nadziei”. Będzie on połączony ze złożeniem przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sumę odpustową o godz. 11.00 celebrować będą przedstawiciele Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą. Podczas Eucharystii ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Tradycyjnie Mszę św. o godz. 19.00 odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a poprzedzi ją procesja eucharystyczna o g. 18.30. Uroczystość zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.
2 maja – zakończenie peregrynacji Wizerunku Obrazu Matki Bożej
Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, w tym roku będzie miała szczególny wymiar dziękczynienia za kończącą się tego dnia peregrynację Wizerunku Obrazu Matki Bożej, który wędrował po parafiach archidiecezji częstochowskiej. Jest to również zakończenie drugiego etapu peregrynacji po polskich diecezjach, ale i równocześnie zaproszeniem na trzeci jej etap, który rozpocznie się 26 sierpnia.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00 w Archikatedrze Częstochowskiej nieszporami na zakończenie Peregrynacji Wizerunku Obrazu Matki Bożej. Nabożeństwo połączone będzie z zawierzeniem archidiecezji częstochowskiej Królowej Polski. Po nieszporach przejdzie procesja Maryjna z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę. Przewodniczyć jej ma abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczysta Msza św. na Jasnogórskim Szczycie kończąca II etap Peregrynacji Wizerunku Obrazu Matki Bożej po polskich diecezjach sprawowana będzie o godz. 19.00. Po Eucharystii przed Szczytem rozpocznie się Oratorium ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Równoj ku Górze”. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, Przewodniczącego KEP.
Maj na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze przez cały maj odprawiane będą nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz.18.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ich podstawą są rozważania Litanii Loretańskiej, jednego z najpiękniejszych hymnów oddających hołd Niepokalanej. Także codziennie, przez cały miesiąc z wieży jasnogórskiej, o godz. 18.00 wybrzmiewać będą maryjne melodie na „cztery strony świata”. Jest to nawiązanie do dawnych czasów tzw. ganków, kiedy orkiestra jasnogórska z wieży muzyką witała pielgrzymów, którzy przybywali z różnych stron świata. Maj jest miesiącem szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Ojczyzną i rodzinami.
Modlitwa za Polonię Świata
Z racji obchodzonego w piątek, 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą w sanktuarium trwać będzie szczególna modlitwa za Polonię świata. Msza św. sprawowana będzie o godz.13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Dzień Polonii i Polaków Za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Ma on w pewien sposób uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażają swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Dzięki Polakom mieszkających poza Ojczyzną na polskie symbole i tradycje można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata.
Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
„Pielgrzymi Nadziei i Życia” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uczestnicy modlić się będą za dzieci poczęte, rodziny, Ojczyznę oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach 3 maja. O godz. 10.00 na placu przed Szczytem zjednoczą się na czuwaniu w intencji Ojczyzny a następnie złożą przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godz. 11.00 odbędzie się Suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O godz. 14.00 na Wałach rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji nienarodzonych dzieci. Wszyscy zaangażowani w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, o godz. 15.00 wezmą udział w spotkaniu w Sali Papieskiej. Pielgrzymka zakończy się różańcem w intencji nienarodzonych dzieci o 16.15 w Kaplicy Matki Bożej.
Pielgrzymka Bractw Kurkowych
Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w piątek, 2 maja o godz. 9.30 rozpocznie się pielgrzymka Bractw Kurkowych RP. To organizacje mające swój początek jeszcze w średniowiecznej Europie Zachodniej. Zajmowały się one uczeniem mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. To właśnie na mieszkańcach miast, a konkretnie na cechach spoczywał obowiązek bronienia wyznaczonych im fragmentów fortyfikacji miejskich. W Polsce pierwsze takie bractwa powstawały pod koniec XIII w. i na początku wieku XIV.
Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin
Tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca, 3 maja, na Jasnej Górze wierni z całej Polski wypowiedzą Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi inicjowany przez Bractwo NMP Królowej Korony Polski. Uroczysty akt oddania Matce Bożej pielgrzymi złożą podczas Mszy św. o godz. 18.30 przed Cudownym Wizerunkiem Królowej Polski. Do zawierzenia indywidualni wierni, rodziny, parafie i inne wspólnoty przygotowują się m.in. poprzez udział w spotkaniu modlitewnym i czasie świadectw, które rozpocznie się o 16.00 w Auli O. Kordeckiego.
Maria Bareła – Gawenda