W najbliższym czasie na Jasnej Górze: Nieszpory na zakończenie roku (31.01), „Czuwajmy z Maryją” w sylwestrową noc i powitanie Nowego Roku (31.12/01.01), trwa głosowanie w Konkursie na Wieczernikową Choinkę (do 01.01), pierwszosobotnie zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi (4.01), rozpoczęcie nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów - tzw. Pawełek, zakończenie częstochowskiego Orszaku Trzech Króli ( 6.01)
Zakończenie starego roku i powitanie nowego
Tradycyjnie na zakończenie roku na Jasnej Górze odprawione zostaną uroczyste nieszpory połączone z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym za 2024 r. To we wtorek, 31 grudnia o godz.17.00 w Bazylice. Podczas nieszporów kustosz Jasnej Góry przedstawi tradycyjnie roczne sprawozdanie.
Najważniejsze jasnogórskie wydarzenia minionego roku przedstawiane są na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry już od 28 grudnia – „To był rok 2024 na Jasnej Górze”. Statystyki zostaną zamieszczone po nieszporach 31 grudnia.
W sylwestrowy wieczór (31 grudnia) po Apelu, o godz. 21.30 w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie się nocne czuwanie połączone z modlitwą o pokój. O północy odprawiona zostanie Msza św. noworoczna. Czuwanie potrwa do 4.00 rano.
Czuwanie rozpocznie się tuż po Apelu Jasnogórskim konferencją „Maryja, Gwiazda Nadziei” opartą o encyklikę Benedykta XVI „Spe salvi” o nadziei chrześcijańskiej. Temat czuwania nawiązuje też do rozpoczynającego się Roku Jubileuszowego. W programie czuwania oprócz konferencji, zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu, Eucharystię o północy, modlitwę o pokój. Czuwanie zakończy się ok. 4.00 nad ranem.
Konkurs na Wieczernikową Choinkę – głosowanie i finał
Jeszcze tylko do 1.01.2025 można osobiście zagłosować na Jasnej Górze na najładniej udekorowane drzewko w ramach XVII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. 40. ozdobionych świerków i urny do głosowania znajdują się w Wieczerniku, czyli kaplicy-namiocie po prawej stronie Bazyliki. Biorą w nim udział dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego. Najmłodsi swoimi dekoracjami, nie tylko przypominają o symbolice Bożego Narodzenia, ale też wpisują się w Rok Jubileuszowy 2025 i 100. rocznicę powstania diecezji częstochowskiej.
Rozstrzygnięcie konkursu 9 stycznia o godz. 9.30 w Wieczerniku, gdzie znajduje się kolorowy choinkowy las.
Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinę” są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Biuro Prasowe Jasnej Góry, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patronat honorowy sprawuje abp Wacław Depo, metropolita częstochowski a patronat medialny Radio Jasna Góra.
„Pawełki” od 6 stycznia
Tradycyjnie 6 stycznia na Jasnej Górze, jak i we wszystkich paulińskich klasztorach rozpoczynają się „Pawełki”. To dziewięciodniowe nabożeństwo ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu. Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w Kaplicy poświęconej Patriarsze Zakonu. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania. Nowenna ta stanowi duchowe przygotowanie do uroczystości św. Pawła I Pustelnika, która przypada 15 stycznia. W tym dniu jasnogórscy mnisi gromadzą się na wspólnej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej, w czasie której ponawiają profesję zakonną.
Szczególnie uroczysty charakter ma na Jasnej Górze niedziela przypadająca po święcie patronalnym. 19 stycznia duchowi synowie św. Pawła Pustelnika zapraszają wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy i oddania czci ich Patronowi podczas sumy w Bazylice o godz. 11.00. Ukoronowaniem tego dnia jest o godz. 17.00 specjalne nabożeństwo połączone z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. To właśnie tego świętego, obrali na swego patrona pustelnicy jednoczący się w XIII wieku na Węgrzech w nowy zakonu.
Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób.
Pierwszosobotnie zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi
Każda pierwsza sobota miesiąca na Jasnej Górze to czas szczególnej modlitwy - oddania Niepokalanemu Sercu Maryi. Zawierzenie jest animowane przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W pierwszą sobotę stycznia (4.01) modlitwa zawierzenia rozpocznie się o godz. 16.00 w Auli o. Kordeckiego. Do zawierzenia dokonanego podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 18.30 wierni przygotowują się poprzez różaniec wynagradzający i konferencję.
Orszak Trzech Króli
W Uroczystość Objawienia Pańskiego także ulicami Częstochowy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza św. o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny, a zakończy na Jasnej Górze pokłon Jezusowi przy szopce przed Bazyliką. Pochód w Orszaku to nie tylko uliczne jasełka, ale wspólne pielgrzymowanie, świadectwo wiary i ewangelizacja. Na to wielkie święto wiary, nadziei, miłości i radości zaprasza Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.
Konferencja prasowa nt. multimedialnej wystawy „Kaplica Sykstyńska”
7 stycznia o godz. 11.00 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbędzie się konferencja prasowa ogłaszająca wybór nowej lokalizacji multimedialnej wystawy „Kaplica Sykstyńska”. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 2025.
Mirosława Szymusik