
Modlitwa o kanonizację bł. Prymasa Wyszyńskiego, za Ojczyznę, za Kościół i papieża Leona XIV, w intencji religijnego wychowania dzieci i młodzieży, obecności lekcji religii w szkole i katechetów - to główne intencje nocnego czuwania, które odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Jak co miesiąc inicjują je członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Zaproszeni są szczególnie nauczyciele religii, rodzice i wszyscy, dla których ważna jest przyszłość młodego pokolenia. W czuwaniu uczestniczyć będą przedstawiciele i zarząd Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
Jak dalej powiedziała Teresa Janczewska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego koordynatorka tegorocznych czuwań, trzeba nam zapraszać Maryję do naszej codzienności i Jej oddawać wszystko, tak jak czynił to bł. kard. Stefan Wyszyński. Przypomniała, że bł. Prymas jeszcze na krótko przed śmiercią modlił się do Matki Boże Jasnogórskiej: „prowadź Polskę przez ziemię ojczystą do Bożego Nieba, aby nikt nie zginął z tych, których Kościół otrzymał. Oddaję ci młodzież dzieci, prowadź ich drogą wierności Ślubom Jasnogórskim”. Jeśli chodzi o znaczenie lekcji religii, Prymas twierdził, że nie jest to tylko zwyczajny przedmiot w szkole, ale egzamin z tych lekcji człowiek będzie zdawał przez całe swoje życie. Istotną rolę Prymas przypisywał samej katechizacji, która wskazuje na godność człowieka i która rozwija człowieczeństwo w młodych ludziach.
Czuwanie rozpocznie się jak co miesiąc, Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Potrwa do ok. 1.00 w nocy. Konferencję podczas czuwania wygłosi ks. dr Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce. Jej tematem będzie „Prymas Tysiąclecia – nauczyciel i wychowawca serc”.
Msza św. o północy sprawowana będzie już w liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego (28.05). Przypada ono w rocznicę śmierci bł. Prymasa. Życie i dzieło kard. Wyszyńskiego wpisane jest w Jasną Górę. To właśnie z częstochowskiego sanktuarium, w którym spędził ponad 600 dni, ks. Prymas „uczynił swoją ambonę, miejsce gdzie formował sumienia Polaków”. Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla Prymasa Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”.
Mirosława Szymusik