- Dzięki Mszy św. jesteśmy w łączności z Jezusem - podkreślają uczestnicy rekolekcji o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Na Jasną Górę co miesiąc przyjeżdżają wierni z całej Polski, aby nauczyć się odpowiednio przeżywać Najświętszą Ofiarę i doświadczyć wspólnoty Kościoła.
Mirosława Jarmuż ze Zgierza zauważyła, że przed rekolekcjami nie wiedziała co oznaczają poszczególne momenty Eucharystii, a te spotkania pozwoliły jej uświadomić sobie w jaki sposób Jezus przychodzi do nas, jak należy się zachować podczas Mszy św., co Jego obecność nam daje w codzienności i jaką drogę nam pokazuje.
Podkreśliła, że dzięki spotkaniom na Jasnej Górze uświadomiła sobie, jak ważna jest Eucharystia i że powinna być w życiu każdego człowieka na pierwszym miejscu. -Eucharystia jest dla mnie łącznością z Jezusem i w momencie, kiedy przyjmuję Komunię Świętą to czuję jak On mnie przytula do serca - mówiła. Dodała, że już drugi raz uczestniczy w rekolekcjach i za każdym razem dowiaduje się czegoś innego. Zaznaczyła, że spotkania na Jasnej Górze pozwalają jej poczuć wspólnotę Kościoła i mobilizują do tego, aby dawać świadectwo innym.
Stanisława Olejnik z Rozprzy opowiadała, że pierwszy raz przyjechała na rekolekcje sama z potrzeby serca i dowiedziała się tylu wartościowych rzeczy, że zapragnęła przywieźć też innych. - Zaczęłam mówić o tych rekolekcjach znajomym, że spotkania są dla wszystkich i każdy musi tutaj przyjechać i zrozumieć czym tak naprawdę jest Eucharystia. Drugi raz przyjechałam już z grupą 10 osób. Bogu dzięki, że ludzie przyjeżdżają - mówiła uczestniczka. Zauważyła, że Msza św. to dla niej najcenniejszy dar jaki dostaliśmy od Boga i najcenniejszy prezent jaki możemy ofiarować innym
- Byłyśmy w ubiegłym miesiącu. Spodobały nam się te spotkania, dlatego przyjechałyśmy jeszcze raz z rodziną. Uważam, że człowiek zbyt mało wie o Eucharystii, dlatego warto zgłębiać ten temat i z tych rekolekcji korzystać. Nie uczono nas tego w szkole, a tutaj dochodzi jeszcze ten aspekt duchowy - powiedziały Jadwiga Janczewska i Teresa Kawczyńska z Kalisza. Zachęcały do uczestniczenia w Eucharystii, bo jak mówiły wtedy jest się bliżej Boga.
Nauki rekolekcyjne głosi o. Zbigniew Ptak. Paulin podkreślił, że gdziekolwiek posługuje stara się ludziom przybliżać tajemnicę Eucharystii sercem i intelektem. – Intelekt to wiedza, którą otrzymujemy, tutaj na rekolekcjach to wiedza, którą możemy wynieść i z niej nie zrobić użytku, albo ją przyjąć i wcielić w swoje życie i w tym momencie to przechodzi do serca i wpływa na przeżywanie Mszy św. - wyjaśniał rekolekcjonista. Zauważył, że główną przyczyną laicyzacji w rodzinach jest brak odpowiedniej wiedzy o Mszy św. Jak dodał o. Ptak ludzie znają ceremonię, czyli wiedzą, kiedy wstać, uklęknąć i co odpowiedzieć na wezwanie kapłana, ale nie wiedzą czym jest Msza św. jakie są jej części i co one znaczą. Paulin apelował, że jedyne co może uratować dzisiejszy świat, to rozkochanie wiernych w Eucharystii.
Owoce rekolekcji o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” pojawiły się już po jej pierwszej edycji. Zawiązała się grupa modlitewno-pokutna, której celem jest modlitwa za uczestników rekolekcji. Grupa ta ma charakter formacyjny, jej członkowie na każdych spotkaniach pogłębiają swoją wiedzę na temat poszczególnych elementów Mszy św.
Spotkania na Jasnej Górze organizowane są w ostatni weekend miesiąca. Zawsze rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18.30 w piątek, a kończą w niedzielę. Można w nich wziąć udział w dowolnym momencie. Wstęp na nie jest bezpłatny.
Maria Bareła-Gawenda