Biuro Prasowe Jasnej Góry – Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3-go maja 2025)

Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3-go maja 2025)

3 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Uroczystości, Jasna Góra | tagi: ##KrólowaPolski, ##Maryja, ##uroczystość

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Wybór Maryi

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza. Były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją, swoich poddanych i całego królestwa.

Tytuł ten nie jest jednak wymysłem człowieka, Maryja sama go sobie wybrała, objawiając się w 1608 r. mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych. Podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie. – Tytuł ten upowszechnił się właśnie od XVII w., a później był używany już powszechnie w Polsce przez czcicieli Matki Bożej – powiedział o. Grzegorz Prus, jasnogórski historyk.

Ojcowie paulini tytuł ten podjęli W 1642 r. i 15 sierpnia czcili Matkę Bożą jako Królową Polski. Oficjalnie ustanowiony został jednak dopiero 1 kwietnia 1656 r., kiedy to w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

- W Liturgii tytuł uzyskuje usankcjonowanie na początku XX wieku. W 1920 r. papież Benedykt XV, potem Pius XI, na prośbę polskich biskupów, usankcjonowali obchód święta Królowej Polski wiążąc święto również z rocznicą stanowienia Konstytucji 3-go maja – powiedział o. Prus.

Kiedy Polska uzyskała niepodległość, biskupi zwrócili się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, by datę 3-go maja ustanowić datą Uroczystości. Miało to upamiętniać podpisanie pierwszej polskiej konstytucji. Kult Królowej Korony Polski upowszechniał się po rozbiorach Polski, szczególnie w środowisku emigracji polskiej odegrał wielką rolę w pracy nad budzeniem poczucia i świadomości narodowej. Zaborcy doceniali znaczenie kultu Matki Bożej i próbowali działać w kierunku zniszczenia go. Chociażby zabraniano używania wezwania „Królowa Korony Polski” z Litanii loretańskiej, zwalczano pielgrzymki do Częstochowy, usuwano z bibliotek publikacje o Królowej Korony Polski i ścigano procesami posiadanie i rozpowszechnianie kopii obrazu jasnogórskiego.
W 1966 r. czciciel Matki Bożej, dziś błogosławiony, kard. Stefan Wyszyński w trakcie Sumy odpustowej odczytał „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego”. Czyn ten spotkał się z aprobatą Papież Pawła VI, który napisał: "Zaprawdę, nie mogliście wspanialej uczcić tysięcznej rocznicy waszego chrześcijaństwa".

Akt Milenijny - na mocy decyzji Episkopatu Polski - jest odtąd uroczyście ponawiany każdego roku 3 maja na Jasnej Górze. Będzie tak również i w tym roku. Jego tekst, umieszczony w specjalnej tubie, został zawieszony po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Najnowsze wpisy z Aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze (30.06-06.07.2025)
30 czerwca 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Pielgrzymki Piesze, Pielgrzymki Rowerowe, Pielgrzymki Biegowe, Kościół w Polsce, Uroczystości, Jasna Góra, Powołania, Ojczyzna , tagi: #pielgrzymki, #sanktuaium, #wTygodniu, #wydarzenia

W tym tygodniu na Jasnej Górze: 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców (1-2.07), Pielgrzymka Czcicieli św. …

44. Pielgrzymka Rzemiosła
29 czerwca 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Łączą tradycję i nowoczesne technologie. Na Jasnej Górze odbyła się 44. Pielgrzymka Rzemiosła. Jej organizatorem …

Boże pomysły i nasze pragnienie. Neoprezbiterzy z zawierzeniem u Maryi
27 czerwca 2025, Michał Bortnik

Kapłaństwo to wielki dar, przyjeżdżamy i powierzamy swoją misję kapłańską Panu Jezusowi przez ręce Maryi. …

Jasna Góra wpisana w plany wakacyjne dzieci i młodzieży
27 czerwca 2025, Michał Bortnik, kategorie: dzieci Komunijne, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna

Rozpoczynające się wakacje to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od szkoły, wczesnego wstawania, nauki …