„Maryjo Niepokalanie Poczęta zawierzamy Ci Ojczyznę, rodziny i nas samych”.
W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, na Jasnej Górze odbędzie się „Hołd z kwiatów” przy figurze Niepokalanej na placu przed szczytem. Rozpoczną go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej, o godz. 16.15. Będzie to czas zawierzenia, łączności z Kościołem i papieżem.
- Wraz z tymi białymi kwiatami składamy wszystkie nasze intencje i dziękczynienia. Składamy hołd Tej, dzięki Której przychodzi do nas Jezus Chrystus, Zbawiciel, Ten, Którego obiecywali prorocy od początku świata - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
Paulin podkreślił, że kwiaty są wyrazem miłości i szacunku. - Biel symbolizuje czystość i podziw, że Maryja potrafiła żyć bez grzechu całe życie i bezgranicznie zaufała Panu. Te kwiaty są też wyrazem naszego pragnienia, że chcemy Ją w tym naśladować – wyjaśniał o. Bortnik. Dodał, że już wchodząc przed jasnogórski szczyt wita wiernych piękna figura Niepokalanej, która wprowadza pątników na Jasną Górę - „Wszyscy kłaniają się najpierw Jej”.
Po Nieszporach sprawowanych w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15, paulini, pielgrzymi i wierni przejdą w procesji światła na plac jasnogórski do figury Niepokalanej, gdzie odbędzie się „hołd z kwiatów” na wzór rzymski. Główny celebrans-pasterz diecezji na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie zostanie uniesiony na wysokość figury, gdzie złoży wiązankę z białych kwiatów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 roku.
Jasnogórski „hołd z kwiatów” odbywa się na placu przy figurze Maryi. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Matce Najświętszej tysiące kwiatów. Dziękują Jej, że pokonali trud pieszej wędrówki, za życie swoje i bliskich, ale przede wszystkim ze łzami w oczach składają Jej swoje nadzieje.
W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych. Do tej pory w rocznicę stanu wojennego robią to członkowie NSZZ Solidarność i patrioci. Do 1917 roku znajdował się w tym miejscu pomnik cara Aleksandra II. Następnie zastąpiła go najpierw drewniana, później zamieniona na wapienną neobarokowa figura Matki Bożej. W 2009 roku przeniesioną ją do muzeum. A na jej miejscu ustawiono nowy posąg z marmuru kararyjskiego autorstwa rzeźbiarza Kamila Drapikowskiego. Wykonano go technikami stosowanymi w czasach Michała Anioła i Giovanniego Berniniego. Dzięki głębokiemu reliefowi uzyskano wrażenie naturalności szat Maryi. Kamień, z którego wykuto figurę to marmur kararyjski rekrystalizowany. Figura mierzy 185 cm i waży 450 kg.
„Hołd z kwiatów” stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 roku, kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować, 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.
Maria Bareła-Gawenda