Przypadająca 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej jest najważniejszym świętem maryjnym na Jasnej Górze. To czas, kiedy do częstochowskiego sanktuarium docierają setki a nawet tysiące pątników. Jak co roku czeka ono na pielgrzymów, tworząc im przestrzeń do doświadczania wyjątkowej wspólnoty.
- Takie uroczystości są ważne, abyśmy mogli zobaczyć, jak jest nas wielu, którzy polecamy się Matce Bożej – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.
Dla wszystkich ojców i pracowników Jasnej Góry okres wakacyjny jest czasem wytężonej pracy i otwartości serc na pielgrzymów. - Wiele uroczystości odpustowych przed nami, wiele za nami, ale nieustannie zapraszamy pątników – zapewnił kustosz.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to największa uroczystość jasnogórska. O ustanowienie specjalnego święta „Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Wówczas Kongregacja Obrzędów zezwoliła jednak jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej, na terenie której leżała Częstochowa. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.
W 1931 r. papież Pius XI ustalił uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej na dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła w Polsce od 1956 r.
- Mamy nadzieje, że tegoroczny odpust połączy wielu pielgrzymów w modlitwie. Oddanie się pod płaszcz Pani Jasnogórskiej na pewno będzie dla wszystkich wsparciem w codziennym zmaganiu się z rzeczywistością – powiedział o. Waldemar Pastusiak.
Przygotowania jak co roku mają dwojaki wymiar. Przede wszystkim, to ten duchowy najważniejszy; paulini zapraszają do włączenia się w nowennę, którą w tym roku poprowadzi ks. Marek Studencki. Ma ona bezpośrednio przygotować wiernych do uroczystości. Eucharystii każdego dnia przewodniczyć będzie metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, a zwieńczeniem nowenny będzie uroczysta Suma Odpustowa 26 sierpnia, o godz. 11.00 przed Szczytem, której przewodniczyć ma abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Jest i ten przyziemny, ludzki aspekt – przygotowane i dopięte na „ostatni guzik” są punkty posługi pielgrzymom: informacyjny, medyczny, sanitariaty, noclegi i gastronomia. Jest również więcej krzesełek na placu przed Szczytem.
Wszystko gotowe, by przyjąć tych, którzy w spiekocie dnia, a czasem w deszczu, przybywają na Jasną Górę aby wspólnie uczcić Tę, która w sposób szczególny obrała sobie to miejsce na mieszkanie.
PROGRAM UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ
25 sierpnia – Wigilia Uroczystości
Godz. 17.15 – Uroczyste Nieszpory w Archikatedrze częstochowskiej z procesją na Jasną Górę
Godz. 19.00 – Msza św. na zakończenie Nowenny przed Uroczystością
26 sierpnia – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Godz. 6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza św.
Godz. 10.00 – Modlitwa w intencji Ojczyzny
Godz. 11.00 – Msza św. odpustowa pod przewodnictwem abp. Wojciech Polaka, Prymasa Polski z ponowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 26 sierpnia 1956 r.
Godz. 18.30 – Procesja Eucharystyczna po Wałach;
Godz. 19.00 – Msza św. z racji święta patronalnego archidiecezji częstochowskiej, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Maria Kopacka - Fornal