O „Duchowości Maryjnej bł. Honorata Koźmińskiego” będzie mowa podczas kolejnego Sobotniego Spotkania Maryjnego, 14 grudnia, na Jasnej Górze. Rozpocznie się ono o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II.
Na spotkanie zaprasza organizator, o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. - Kaplica Świętego Jana Pawła II znajduje się po prawej stronie Jasnogórskiego Wieczernika – przypomina paulin. Podkreślił także, że jak zwykle w trakcie spotkania, po wygłoszonym referacie, będzie można zadawać pytania odnoszące się do treści. Ci, którzy nie mają możliwości pojawić się na spotkaniu osobiście, mogą skorzystać z łącza Internetowego i dołączyć do grupy za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube, na którym przeprowadzona będzie transmisja. Pozostanie ona do użytku pielgrzymów także przez jakiś czas po zakończeniu spotkania.
Dla organizatora, o. Grzegorza, możliwość rozmowy o Maryi, naszej Matce, służy też umocnieniu wiary. Przyznał, że tak, jak mówiąc o własnej mamie, czasem może wydawać się, że „nie ma co mnożyć słów, bo o mamie to nie trzeba dużo opowiadać”. Jednak zawsze jest coś nowego do odkrycia, nowe myśli. - Warto też rozmawiać, dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami, to umacnia wiarę - zauważył
Prelekcję wygłosi br. Juliusz Pyrek z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, filozof, teolog duchowości, duszpasterz. Tegoroczna edycja sobotnich spotkań odbywa się pod hasłem „Duchowość maryjna w Kościele”. Każde zamyka dyskusja z prelegentem i możliwość zadawania pytań. Wstęp na nie jest wolny. A dla tych, którzy nie mogą przybyć do sanktuarium jest możliwość uczestniczenia w spotkaniach online.
O. Honorat Koźmiński zmarł w 87 roku życia, po 68 latach spędzonych w zakonie. Umarł w opinii świętości – Jan Paweł II beatyfikował go w 1988 roku. Nawrócenie i nowe życie Honorata jest świadectwem tego jak blisko człowieka jest Bóg. Po młodzieńczym buncie związanym z odejściem od Boga, po nawróceniu całkowicie poświęcił się służbie ludziom, spędzając długie godziny w konfesjonale. Przyczynił się także do znacznego rozwoju zakonu kapucynów. Prowadził intensywną pracę pisarską, zabierał głos w aktualnych sprawach, zajmował się zagadnieniami społecznymi.
Maria Kopacka-Fornal