Biuro Prasowe Jasnej Góry – Siewna Matko, Maryjo - błogosław nam! - święto Narodzenia Matki Bożej

Siewna Matko, Maryjo - błogosław nam! - święto Narodzenia Matki Bożej

Z udziałem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK na Jasnej Góra odbyły się uroczystości ku czci Narodzenia Matki Bożej. Msza św. odpustowa celebrowana była z udziałem przedstawicieli częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne. Eucharystii przewodniczył ks. phm. Karol Darmas.

Na 8 września tradycyjnie z Jaworzna przybyła też pielgrzymka piesza. Uroczystości potrwają do wieczora. O 18.30 odbędzie się Precesja Eucharystyczna.

Pielgrzymi z Jaworzna na wrześniowy odpust przychodzą już od 228 lat. W tym roku towarzyszyło im w drodze pytanie Jezusa „Czy i wy też chcecie odejść?”. - Chcemy być z Jezusem w Kościele, budować tę wspólnotę, dążyć w niej do świętości – odpowiedziało 50-ciu pątników i ich przewodnik ks. Stanisław Janicki, który prowadzi jaworznian od 47 lat. Pątnicy z Jaworzna szli szlakiem sanktuariów maryjnych; przez Leśniów, Świętą Annę, Gidle. To grupa, która zamyka okres pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

W tym roku w całym sezonie pielgrzymkowym, od maja do 8 września, odnotowano (w zarejestrowanych grupach) znaczący wzrost pielgrzymów w stosunku do roku ubiegłego, zarówno pieszych, jak i rowerowych i biegowych. W sumie w 237 grupach pieszych przyszło ponad 92 tys. pątników, w 215 grupach rowerowych prawie 9 tys. osób, w 19 grupach biegowych 424 biegaczy. 105 osób przyjechało na rolkach, a 24 konno.

W Mszy św. odpustowej uczestniczyli dziś przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy dziś zakończyli trzydniową 42. Pielgrzymkę oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z Prezesem ZG ŚZŻAK hm. por. Januszem Komorowskim. W tegorocznej pielgrzymce ZHR-u wzięło udział 1,7 tys. młodych. – Największa próba w dzisiejszych czasach dla druhen i druhów to być wiernym prawu harcerskiemu, które jest kodeksem pięknym, ale niełatwym. Mieliśmy np. warsztaty dla starszych harcerzy i instruktorów , podczas których skupiliśmy się na mediach społecznościowych, żeby z jednej strony dostrzec, co w nich dobre i piękne, ale z drugiej ukazać, ze one potrafią być wielkim zagrożeniem. Przede wszystkim są pożeraczem czasu, a troska o rozwijanie głębszej duchowości człowieka wymaga czasu – mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews ks. phm. Karol Darmas, kapelan 42. Pielgrzymki ZHR. Trzydniowy zjazd harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej był także inauguracją nowego roku pracy w drużynach i zastępach. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, odwołując się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa lat międzywojennych, wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie. Pracy z dziećmi i młodzieżą przyświecają idee służby Bogu i Ojczyźnie.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to w Zakonie Paulinów tradycyjnie dzień pierwszej profesji zakonnej, czyli złożenia ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Odbywa się to w Leśniowie, gdzie znajduje się pauliński nowicjat. Natomiast na Jasnej Górze klerycy odnawiają czasowe śluby, dziś wśród nich był brat Damian Kamiński. – To kolejny etap formacji, ale dla mnie przede wszystkim znak zaufania Zakonu i Kościoła względem mnie. To dla mnie wielka radość, że mogłem dziś ze współbraćmi ponowić profesję – mówił br. Damian.

Święto 8 września ma szczególny wymiar dla Jasnej Góry, bo wpisane są w nie dwa ważne wydarzenia: pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946, której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski obchodzi dziś swoje patronalne święto. Powstało ono z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu z 8 września 1717 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.

Dziś przypada także 78. rocznica Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał na Jasnej Górze kard. August Hlond w obecności Episkopatu i miliona wiernych. Był to też wyraz wiary narodu wobec nadchodzącego reżimu komunistycznego i wraz z nim wojującego ateizmu Ślubowanie z 1948 r. dało również podstawę do utrwalenia tego rysu polskiej religijności, który kontynuowany był przez następcę kard. Hlonda, prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O wydarzeniach sprzed 78 lat przypomina specjalna tablica z tekstem ślubowania umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze (16.09 – 22.09)
16 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #wydarzenia, #sanktuarium, #wTygodniu

W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. Forum Młodzieży Szkół Katolickich (17 IX), …

42. Pielgrzymka Ludzi Pracy
15 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna

Pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni - Módl się za nami” na Jasnej …

Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych
14 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #Pielgrzymka, #Niesłyszący

Osoby niesłyszące, przybyły dziś na Jasna Górę z trzydziestu miast w Polsce, by uczestniczyć w …

28. Pielgrzymka Tygodnika „Niedziela"
14 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #pielgrzymka, #tygodnik

„Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą” - to hasło 28. Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół …