
Na Jasnej Górze rozpoczęło się 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematem zasadniczym dwudniowych obrad będzie podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował na briefingu rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak
Delegaci polskiego Episkopatu przedstawią biskupom relację, najważniejsze zagadnienia, które były omawiane podczas drugiego zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 2 do 27 października br. w Rzymie
Na Zebranie Plenarne został zaproszony Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, który skierował przesłanie do biskupów polskiego Kościoła.
Rzecznik Episkopatu, ks. Gęsiak podkreślił, że biskupi będą również poruszać bieżące zagadnienia każdorazowo pojawiające się na zebraniach plenarnych, mi.n. dotyczące wyborów do poszczególnych gremiów.
- W czasie zebrania odbędzie się ponad 40 głosowań, wyniki będą sukcesywnie publikowane na stronie KEP- poinformował.
Biskupi będą także pracować w dziewięciu grupach. Rzecznik, zauważył, że ta metoda pracy ma na celu głębsze przeanalizowanie aktualnych spraw i wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce. Podkreślił, że biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.
Ks. Gęsiak poinformował, że podczas obrad abp Wojciech Polak przedstawi kolejny etap prac niezależnej komisji historycznej dotyczącej zbadania nadużyć w Kościele. - Ta komisja jest na etapie bardzo zaawansowanych konsultacji, zwłaszcza z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz Konsultą Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich, ponieważ te wszystkie gremia muszą w jakiś sposób koordynować te prace i w te prace zostały włączone – podkreślił.
Bezpośrednio po zakończeniu obrad, biskupi spotkają się z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte. Jest ono pokłosiem listu, który w czerwcu br. skierowało do Rady Stałej Episkopatu Polski 46 osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
Rzecznik poinformował, że jest to bardzo ważne spotkanie i ma szczególny charakter. Dodał, że po jego zakończeniu, odbędzie się specjalny briefing, zaplanowany na godz.18.00, w którym wezmą udział przedstawiciele sygnatariuszy listu oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Leszek Gęsiak przekazał także, że księża biskupi uczestniczyć będą dziś w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, a jutro o godz. 7.45 w porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
Po zakończeniu obrad, we wtorek, 19 listopada, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne w Domu Pielgrzyma będzie głosił o. prof. Jarosław Kupczak OP. Rekolekcje potrwają do 22 listopada.
Anna Przewoźnik