Biuro Prasowe Jasnej Góry – Rozmawiaj z Bogiem Jego Słowem - Diecezjalny Etap Konkursu Wiedzy Biblijnej

Rozmawiaj z Bogiem Jego Słowem - Diecezjalny Etap Konkursu Wiedzy Biblijnej

10 kwietnia 2025, Michał Bortnik
kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra

O tym, że Pismo Święte to jest wielka rozmowa Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem przypomniał uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Przewodniczył Mszy św. z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych z arch. częstochowskiej biorących udział w etapie diecezjalnym „biblijnych zmagań”. Konkurs, którego celem jest rozmiłowanie młodych katolików w Słowie Bożym, od 29 lat organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Bp Przybylski wyjaśniał w homilii, że „Bóg nie chce uciekać przed naszymi pytaniami, chce na nie odpowiadać, tylko my nie chcemy słuchać”.

- Chciałbym wam podziękować, że pochylacie się nad Biblią i poprosić was, byście właśnie tak ją czytali, że Bóg tłumaczy się, bo chce się tłumaczyć, bo nie ma nic do ukrycia, bo wszystko, co chce dla nas to pragnienie naszego szczęścia, miłości, niczego przed nami nie ukrywa – przekonywał kaznodzieja. Zwrócił też uwagę, że „Bóg nie tylko się w Biblii tłumaczy”, ale również Bóg wyjaśnia nasze życie, odpowiada na pytania o sens naszego życia, o miłość, o małżeństwo, cierpienie, o historię narodów, o politykę.

Przywołując wchodzące w skład tegorocznego zakresu merytorycznego Księgi Ezdrasza i Nehemiasza podejmujące problematykę sytuacji Żydów wracających do kraju po niewoli babilońskiej, bp Przybylski wskazuje, że słowo Boże wyjaśnia życie człowieka w jego wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. - To miedzy innymi ci prorocy mówili do narodu wybranego: jak nie będziecie wierni Bogu, to wszystko zniszczycie, to zniszczycie naród, to doprowadzicie do utraty jego niepodległości, to będą wojny, to was będą prześladować. Bo siłą narodu wybranego jest bycie przy Bogu. I to nie chodzi tylko o Izrael, ale chodzi też o Polskę. O Polskę też chodzi. Ona jest też dziełem Boga – mówił bp Przybylski.

Przestrzegał młodych, że kiedy się nie uwierzą Bogu w Pismach i świadkom Boga, to „nie tylko prywatne życie rozwalicie, ale Ojczyznę, zgubicie jej niepodległość i wolność – tak przecież uczyli Nehemiasz i Ezdrasz, bo wiara daje moc i tożsamość”.

- Czytajcie dalej Biblie i opowiadajcie ją innym, bo Biblia to jest odpowiedź Boga na nasze pytania – zachęcał bp Przybylski.

Bp Przybylski podziękował katechetom i organizatorom – Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” za wielkie dzieło Konkursu Biblijnego w całej Polsce. Finał z udziałem laureatów ze wszystkich diecezji odbędzie się w czerwcu.

Po wspólnej modlitwie w 15. rocznicę katastrofy młodzi złożyli kwiaty pod epitafium smoleńskim upamiętniającym ofiary z 2010 r. i tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu.

Część konkursowa odbyła się w Sali Papieskiej. W przerwie między etapem pisemnym i ustnym uczniowie i katecheci mieli wyjątkową możliwość zwiedzenia starej zabytkowej XVIII-wiecznej biblioteki jasnogórskiej. Nauczyciele uczestniczyli także w spotkaniu „Biblia Księgą Nadziei”, które poprowadził ks. dr Mariusz Woźniak, moderator Dzieła Biblijnego Arch. Częstochowskiej.

Tekstem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu edycji św. Pawła najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem Edycji Świętego Pawła, 2011. Zakres merytoryczny 29. edycji obejmuje Księgi Ezdrasza i Nehemiasza, 1. i 2. List do Tymoteusza oraz List do Tytusa. Tematyka nawiązuje do obchodów Roku Jubileuszowego 2025, który papież ogłosił Rokiem Nadziei oraz do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. We wszystkich proponowanych księgach bardzo widoczna jest bowiem tematyka wzbudzenia w narodzie ducha nadziei i wolności.

Dla młodych analiza tekstów źródłowych stała się jednocześnie szansą do „poznania” św. Pawła. - Myślę, że mogłam lepiej poznać jego osobę – zauważyła Zosia z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. Dziewczyna dzięki tym listom poznała też sposób w jaki funkcjonowali pierwsi chrześcijanie. Podkreśliła, że przekaz św. Pawła, „sedno” jego nauczania, aktualne jest także dziś i stanowi wartość uniwersalną.

Iga Staniszewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku zwróciła uwagę na to, że różne pokolenia mogą w inny sposób odczytywać Pismo Święte. – Oni byli wychowani w innych czasach, więc ich poczucie przynależności do wspólnoty mogło być ukształtowane inaczej – powiedziała. Dodała też, że różne spojrzenia na przekaz św. Pawła mogła przedyskutować ze swoją katechetką, Gabrielą Szczygłowską.

Nauczycielka dodała, że młodzież na konkurs przyprowadza od momentu, kiedy zaistniało to dzieło. – To moje 29. przybycie z młodzieżą. Dostrzegam, że Słowo Boga zawsze dotyka człowieka, który sięga po Nie. Jeżeli tylko człowiek chce się na Nie otworzyć, to Słowo Boże „robi swoje”. Uczy, wychowuje, kształtuje, ale też pozwala żyć tak jak Pan Bóg chce, bo każdy człowiek jest jego dziełem – powiedziała.

Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Gąciarek z II LO im. K. Baczyńskiego w Radomsku. Nauka jaką dziewczyna wyciągnęła dla siebie podczas przygotowań to nadzieja. - Nadzieja, że Bóg jest zawsze z nami. Tak jak z Izraelitami był zawsze, mimo tego, że popełniali błędy, odchodzili od Boga, to On zawsze dotrzymuje swojego przymierza – podkreśliła zwyciężczyni.

Drugie miejsce zajęła Zofia Niska z Katolickiego LO SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. – Warto brać udział w tym konkursie – powiedziała. Dziewczyna do zmagań przystąpiła pierwszy raz, ale docenia to, jak przygotowanie do konkursu pomaga pogłębić wiarę. Tym, którzy mają trudności ze znalezieniem czasu na czytanie Pisma Świętego, poleca uczestnictwo w Konkursie Wiedzy Biblijnej. – Trzeba się do niego przygotować. To „zmusi” człowiek do czytania Biblii – zauważyła.

Trzecie miejsce zajął Jakub Walczak z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, dla którego czytanie Biblii stanowi przyjemność. Nie jest konkursowym nowicjuszem. – To już mój piąty raz – przyznał chłopak. Podkreślił też, że udział w konkursie jest tylko rozwinięciem jego samego, bo czytanie Biblii stanowi ważna część jego życia. Dzięki uczestnictwu miał szansę nadzieję, o której czytał na kartach Księgi Życia, przekuć w rzeczywistość, w jakiej żyje. – Dwa lub trzy lata temu zakwalifikowałem się do etapu diecezjalnego, ale na nim zakończyłem. Tym razem szczęście dopisało. Powoli do przodu i z Bogiem – dodał z uśmiechem.

Laureaci OKWB w arch. częstochowskiej:

I miejsce: Patrycja Gąciarek, II LO im. K. Baczyńskiego w Radomsku

II miejsce: Zofia Niska z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

III miejsce: Jakub Walczak z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie

IV miejsce: Mikołaj Nowak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

V miejsce (ex aequo): Maja Nowak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie oraz Iga Staniszewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku

VI zajął Jakub Bylica z I LO w Wieluniu

Mirosława Szymusik, Maria Kopacka-Fornal

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

Wielki Piątek - dzień celebracji Miłości Ukrzyżowanej.
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

- Po raz kolejny – dziś z krzyża wybrzmiewa głos do naszych uszu i nade …

Abp Depo na drodze krzyżowej: Bóg miłością przybity do naszego życia
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

- Wobec programów ateizacji, rugowania go z kręgów kultury i szkoły, brońcie krzyża! - wołał …

Krzyż wpisany w paulińską i jasnogórską duchowość
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

- Jezus na Krzyżu mówi do nas zobacz ja też cierpię, proszę kochaj więcej i …

„Solus cum Deo solo” – Ciemnica na Jasnej Górze
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

STOP! Zatrzymaj się na chwilę i, zgodnie z zawołaniem Ojców Paulinów „Solus cum Deo solo”, …