Jasna Góra, Sanktuarium Matki Bożej, duchowa Stolica Polski, pomimo tak licznie odwiedzających ją pielgrzymów i turystów, jest miejscem pełnym spokoju i duchowej głębi. Tutaj przynosimy nasze intencje, prośby, szukamy pocieszenia. Można tu również znaleźć ciszę, która pozwoli wsłuchać się w swoje wnętrze, na nowo odkryć obecność Boga w życiu, wejść w „duchową szkołę Maryi”. Pomagają w tym kapłani - Paulini. Służąc pątnikom w Sakramentach spowiedzi i Eucharystii, wspierając radą będąc przewodnikami duchowymi.
Od wielu już lat, wierni z Polski, i zagranicy mogą uczestniczyć w różnych spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach i dniach skupienia. W stały kalendarz jasnogórskich posług wpisują się: rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”, Jasnogórskie Dni Skupienia, coroczna nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, czuwania „Powołani dla Powołanych”, Zawierzenie Rodzin, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "KANA", codzienna modlitwa różańcowa z Jasnogórską Rodziną Różańcową, wspólnota modlitwy „z Maryją ratuj człowieka” oraz Sodalicja Mariańska.
Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”
Rekolekcje te odbywają się w ostatni weekend każdego miesiąca poza lipcem i sierpniem. Trwają od piątku do niedzieli i dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia Eucharystii. O dobrej ich organizacji świadczy duża liczba uczestników z Polski i zagranicy, jak również i to, że wiele osób brało w nich udział kilkukrotnie. Rekolekcje Eucharystyczne prowadzi ojciec Zbigniew Ptak. Głosi je za każdym razem jak mówi z „serca”, bez notatek. W ten sposób każda nauka, choć temat jest taki sam, różni się od siebie.
- Od początku naszą ideą było, by co miesiąc głosić to samo słowo. Podczas rekolekcji duży akcent kładziemy na to, co dzieje się za „zasłoną” znaków: gestów, słów, symboli. Wszystko odbywa się według klucza: krok, po kroku. Eucharystia ma w sobie potencjał, który ciągle jest przez nas zbyt mało odkryty, czasem zaniedbywany. To wielki skarb, którego nie da się z niczym na ziemi porównać. Rekolekcje uczą, że Msza św. ma moc uzdrawiającą, spotykamy się podczas niej z żywym, obecnym, prawdziwym Bogiem – przypomina paulin.
Nauki o Eucharystii rozpoczynają się zawsze w piątek po południu Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, konferencje głoszone są w Sali Papieskiej a kończy je niedzielna Eucharystia w Bazylice. Na kanwie tych rekolekcji powstała również grupa modlitewno - pokutna, która omadla ich uczestników. Dwa razy w miesiącu odprawiana jest w ich intencji Msza św.
Jasnogórskie Dni Skupienia
"Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia", „Daj się prowadzić Słowu", „Uczeń, czy klient? Rekolekcje o Kościele” - to tylko niektóre tematy podejmowane podczas Jasnogórskich Dni Skupienia w ostatnim czasie. Uczestniczyło w nich każdorazowo kilkaset osób z całej Polski i z zagranicy. Obecnie przewodnikiem Jasnogórskich Dni Skupienia jest ojciec Marcin Ciechanowski. - Dni Skupienia to czas na regenerację sił duchowych, które pomagają w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, prowadzą ku głębszej relacji z Bogiem - mówi o. Marcin Ciechanowski. Żeby życie człowieka nie było ślepe, trzeba pozwolić się prowadzić słowu Bożemu. Biblia jest najlepszym scenariuszem życia – podkreśla paulin.
W dni skupienia wpisują się: konferencje, warsztaty, Msza św. Jest też czas na indywidualną modlitwę i medytację, wszystko to pozwala na głębsze zbliżenie się do Boga i Jego Matki. - Człowiek szuka odpowiedzi na pytania, które zadaje Panu Bogu, a w codzienności nie zawsze jest czas na taką spokojną z Nim rozmowę. Tu usłyszałem, to co Bóg mówi do mnie i to rozwiązało moje sprawy, z którymi przyjechałem – mówił uczestnik marcowych dni skupienia.
- Ewangelizacja, niesienie Słowa, to bardzo ważna odpowiedzialna rola. Chwała Bogu, że mamy kapłanów, którzy to czynią. Staram się być na tych rekolekcjach, dwa, trzy razy do roku, bo to dodaje sił. Dają mi zastrzyk niesamowitej energii i wiedzy, którą mogę potem praktykować w życiu codziennym. To również niesamowita radość - mówi Grzegorz z Bielska Białej.
Jasnogórskie Dni Skupienia odbywają się od grudniowego Adwentu, poprzez okres Wielkiego Postu i Wielkanocy aż do czerwca. Zaplanowano już kolejne edycje: 21-23 marca 2025 r., 28-30 marca 2025 r., 30 maja - 01 czerwca 2025r.
Czuwanie „Powołani dla Powołanych”
Te modlitewne czuwania „Powołani dla Powołanych” odbywały się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Czuwanie głównie skierowane są do osób powołanych, ale może w nich uczestniczyć każdy, komu na sercu leży los Kościoła. Są one wyrażeniem wdzięczności Bogu za sakrament kapłaństwa. Za wszystkie osoby powołane do służby Bogu, misjonarzy i misjonarki. Są też szczególną prośbą o nowe powołania. Czuwania prowadzi ojciec Jakub Szymczycha, który sam nazywa je „spotkaniami” przy Jezusie i Maryi dla ożywienia duchowego. - Wiadomo, że w toku naszej posługi, pracy, też możemy zgubić centrum, źródło miłości, miłość, która nas powołała, czyli naszego Pana Boga. Tutaj możemy to wszystko odnaleźć, zrobić coś dla siebie, w dobrym słowa tego znaczeniu. Przebywamy z Bogiem, adorujemy Go, modlimy się na różańcu, uwielbiamy, wszystko po to, by napełnić się duchowo, nieść, jak najlepiej Chrystusa tam, gdzie nas Bóg posyła każdego dnia - podkreślił paulin. Rozpoczynają się Apelem Jasnogórskim, modlitwę kończy Msza św. o północy.
Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi
Pierwsza sobota miesiąca. Na Jasnej Górze jest to tradycyjnie dzień zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczestniczą w nim licznie rodziny, wspólnoty. Przybywają by zawierzyć Maryi siebie, swoich bliskich, całe parafie. Inicjatorem spotkań jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski – Zawierzenie ma wyznaczać kierunek życia, ale i dawać nadzieję, że ten, który się Maryi oddał, nie zostanie przez Nią opuszczony - mówi opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, ojciec Zbigniew Frankowski. Słowa Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski wypowiadane są, w czasie Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Comiesięczne spotkanie rozpoczyna o godz. 16.00 modlitwa różańcowa w intencji wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Podczas tych spotkań jest również czas na adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pielgrzymi mogą również podzielić się swoim doświadczeniem wiary.
Podczas pierwszosobotnich Zawierzeń Bractwo organizuje także spotkania wspólnoty „Niespokojni Nadzieją”, czyli tych, którzy poszukują męża lub żony, a są to osoby stanu wolnego. Grupa w pierwszą sobotę miesiąca spotyka się w Kaplicy Św. Józefa na tzw. Halach.
Wspólnota „Kana”
Odnowa w Duchu Świętym, zwana również odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim. Niezwykle ważne jest również budowanie i przeżywanie wspólnoty jasnogórskiej, nazwanej „Kana”. Gromadzi ona wielu świeckich wiernych w różnym wieku, z różnych środowisk, którzy właśnie za jej sprawą odnajdują swoje miejsce w Kościele. Spotkania „Kany” odbywają się cyklicznie w środy, rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18.30, a ich miejscem jest Kaplica św. Józefa, znajdująca się na jasnogórskich halach. W drugą niedzielę miesiąca wspólnota o godz. 13.00 gromadzi się na Eucharystii w Bazylice jasnogórskiej. W czwartą sobotę miesiąca od 17.30 w Bazylice organizowany jest Wieczór Uwielbienia. We wspólnocie uczestniczą nie tylko jej członkowie, ale także wszyscy, którzy wciąż szukają swojego sposobu na budowanie głębszych relacji z Panem Bogiem. Obecnie duszpasterzem Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana” jest ojciec Dariusz Kropacz.
- Na Jasnej Górze, szczególnie jest czczona Maryja, która wśród różnych swoich tytułów jest też nazywana Oblubienicą Ducha Świętego. Również więc przez Jej wstawiennictwo uzewnętrznia się obecność Ducha Świętego. To Ona, mając doświadczenie pełnej otwartości na Ducha Świętego i pełnienia woli Bożej w codzienności, wyprasza, nie tylko dla członków „Kany”, ale dla wszystkich, którzy do Sanktuarium przychodzą, otwartość na dary i charyzmaty, których Duch Święty każdemu chrześcijaninowi chce udzielać - podkreśla opiekun „Kany”.
Jasnogórska Rodzina Różańcowa
Ta rodzina zrzesza czcicieli różańca świętego nie tylko z Polski, ale i całego świata. Jej patronem jest św. Jan Paweł II.
-Łączy nas modlitwa różańcowa jesteśmy jedną rodziną, doświadczamy wspólnoty z ludźmi, którzy podejmują codzienną modlitwę różańcową. Jest ona wciąż w sercu Kościoła i ubogaca uwielbienie Boga. Apostolstwem wspólnoty jest szerzenie misji Jasnej Góry w Polsce i na świecie poprzez modlitwę różańcową, która jest dla niej środkiem jedności i więzi z Sanktuarium Narodu. To wszystko, co stanowi duchową treść Jasnej Góry i wpisuje się w jej historię i współczesność, jest zarazem posłannictwem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej niesionym w prywatnej i wspólnotowej modlitwie oraz w świadectwie wiary do własnych rodzin, parafii i środowisk – mówi opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej ojciec Marian Waligóra. W stały program JRR wpisują się doroczne rekolekcje i uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej. Dla częstochowian należących do JRR i wszystkich mieszkających w okolicy wspólnota proponuje każdego tygodnia spotkania formacyjne, katechezy tematyczne.
Ze wspólnotą, od ponad czterdziestu lat, związana jest Zofia Chmielewska, która przypomniała, że członkowie rodziny różańcowej zobowiązani są do modlitwy o pokój na świecie i za rodziny. - Niesiemy w sercu nie tylko osobiste intencje. Przeżyliśmy czas pontyfikatu św. Jana Pawła II, który w Liście Apostolskim o Różańcu świętym przypomniał o dwóch najważniejszych problemach: prosił o modlitwę w intencji pokoju na świecie i za rodziny. Jesteśmy zobowiązani do modlitwy w tych dwóch intencjach. Myślę, że w tak licznej grupie i przy takim wymiarze modlitwy nasze prośby szturmują niebo.
Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej
Nowenna przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej trwa na Jasnej Górze od wieków. Dziewięciodniowa modlitwa jest wyjątkowa dla wiernych całej archidiecezji, częstochowskich parafii, którzy codziennie pielgrzymują na nią pieszo. W ostatnim dniu nowenny, 25 sierpnia wierni gromadzą się na Nieszporach Maryjnych w bazylice archikatedralnej po czym wyruszają w procesji maryjnej na Jasną Górę, gdzie sprawowana jest Msza św. w ich intencji. Każdego roku zapraszany jest kaznodzieja, który poprzez okolicznościowe homilie pomaga w lepszym przygotowaniu do patronalnego święta Sanktuarium. Nowenna w minionym roku stanowiła szczególny czas zaproszenia Maryi w znaku Wizerunku Nawiedzenia w archidiecezji częstochowskiej, które rozpoczęło się 6 kwietnia 2024 r. a zakończy 2 maja 2025 r.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na progu zbliżającego się nawiedzenia podkreślił, że peregrynacja jest wyznaczeniem nowych szlaków dla umocnienia wiary. - Hasło: „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin” - nie odnosi się tylko do interwencji Maryi. Jest to również zadanie dla nas samych, poprzez tajemnice nawiedzenia w danej parafii, ale również poprzez tajemnice spotkań w rodzinach. Św. Jan Paweł II zwykł nazywać Jasną Górę „konfesjonałem i ołtarzem Narodu”, stąd codzienna prawie 13-godzinna możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi i Msze św. sprawowane niemal co godzinę od wczesnego rana do wieczornej modlitwy Apelowej.
Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, czy to w grupach, czy indywidualnie mają również możliwość poznania sanktuarium i jego historii. Ze względu na rolę jaką pełni w Polskim Kościele jasnogórski klasztor, oraz współpracę z Konferencją Episkopatu Polski, ze stowarzyszeniami: Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Papieskimi Dziełami Misyjnymi oraz „Civitas Chrystiana” jak i wieloma innymi, często to owocuje także wydarzeniami kulturalnymi i naukowymi. Nie brakuje konferencji naukowych, prelekcji jak i wystaw tematycznych.
Anna Przewoźnik