
Przygotowanie tematów na 401. Zebranie Plenarne, które odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, kwestie dotyczące lekcji religii w szkole, to jedne z głównych zagadnień, które były podejmowane podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.
Biskupi dziękowali za pontyfikat Ojca Świętego Franciszka i prosili o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy wybiorą jego następcę.
Wśród najważniejszych podejmowanych tematów były kwestie wynikające z relacji Kościół – państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych.
Jak podkreślił biskup Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, religia w szkołach jest wciąż aktualnym i ważnym tematem. - Ministerstwo Edukacji Narodowej ogranicza lekcje religii w szkołach, co wiąże się też z poważnym niebezpieczeństwem ograniczenia ilości etatów nauczycieli religii w szkołach. To jest bardzo poważny problem. Podejmujemy różnego rodzaju kroki, które mają temu przeciwdziałać – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Marczak dodał, że bardzo ważną kwestią jest to, aby rodzice mieli zagwarantowane prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, także tymi religijnymi.
Rzecznik Episkopatu, ks. Leszek Gęsiak, podkreślił, że nad tematem religii biskupi wciąż się pochylają, bo to jest sytuacja, która się dynamicznie zmienia i ważne, by te kwestie były wyjaśniane.
- Strona kościelna także przygotowuje kolejne kroki prawne, które są możliwe w zasięgu polskiego prawa, a jeżeli one nie wystarczą będziemy podejmować odpowiednie kroki w stosunku do organizacji międzynarodowych – powiedział rzecznik KEP.
- Kwestia zmian wprowadzonym przez MEN, szczególnie tych z lipca i grudnia ubiegłego roku to zapis rozporządzenia, które mają, zdaniem biskupów destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie kwestii związanych z wartościami w polskiej szkole. A tu chodzi przede wszystkim o integralne wychowanie dzieci i młodzieży w oparciu o jakiś system wartości. Odrzucenie obecności lekcji religii w szkole i niezastąpienie jej niczym innym wydaje się ogromnym błędem wychowawczym – podkreślił rzecznik.
Rzecznik Episkopatu dodał, że wiele tematów, które zostały podjęte podczas zebrania to są zagadnienia wciąż obecne w Kościele.
- Poruszane były sprawy, związane z przygotowaniem komisji historycznej badającej sprawy pedofilii w Kościele czy kwestie związane z funkcjonowaniem mediów w Episkopacie. Ważnym tematem były sprawy związane z setną rocznicą utworzenia archidiecezji katowickiej. To jedne z ważniejszych tematów, które będą biskupom towarzyszyć również podczas Zebrania Plenarnego w czerwcu - podkreślił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak
Biskupi zachęcają do modlitwy o dobry wybór następcy papieża Franciszka.
- Jesteśmy w czasie, kiedy czekamy na nowego papieża, więc ta modlitwa jest bardzo ważna. Trzeba prosić o papieża, który będzie rozumiał świat, młodych, media, rzeczywistość Kościoła na całym świecie, w Europie i w Polsce - powiedział abp. Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Po skończonych obradach biskupi uczestniczą w uroczystościach zakończenia trwającej od 1985 roku peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w polskich diecezjach oraz dziękczynienie za 100 lat istnienia struktur diecezjalnych w Częstochowie.
Jutro główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Królowej Polski będą miały miejsce z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Anna Przewoźnik