
W ramach programu "Senat-Polonia 2025" na Jasną Górę przybyli harcerze z Australii i Argentyny. Dzisiejszy dzień spędzą w Sanktuarium, poznając jego historię i ucząc się o swoich korzeniach.
- To są Polacy, którzy mieszkają, poza granicami i tam organizują się w drużyny harcerskie. Właśnie przyjechali z nami w ramach projektu – wyjaśnił Mateusz Świeżyński, harcmistrz ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dodał, że młodzi spędzą dzisiejszy dzień w Sanktuarium; zwiedzać będą Jasną Górę z przewodnikiem. W ramach swojego pobytu w Polsce wyruszą też szlakiem Orlich Gniazd, zwiedzą Warszawę, a także Grunwald.
Krysia Struzik, urodziła się w Polsce, w Lublinie. Jej rodzice wyjechali z kraju i większość życia spędziła w Australii . Dewiza, tak dobrze znana rodzimym harcerzom bliska jest również i Krysi. Słowa: „Bóg, honor, Ojczyzna” to dla niej łączność z rodziną i przodkami, z historią
Do harcerstwa zdecydowała się wstąpić zaciekawiona widokiem harcerzy w mundurach, którzy uczestniczyli we Mszy św. w jej parafii. Pojechała raz na obóz i siedząc z grupą przy ognisku stwierdziła, że „to dla niej”. Harcerstwo to dla niej styl życia, służba Bogu i Polsce, a także innym ludziom.
Dziewczyna przyznała, że należąc do harcerzy, młodzi ludzie uczą się historii Polski. - Pracuję dużo z harcerkami w wieku od 10 do 15 lat. Podczas spotkań poznajemy prawie całą historię Polski, od pierwszych królów, przez różne dynastie, aż do wojen światowych – podkreśliła z dumą.
Zauważyła też, że niektórzy urodzeni byli poza granicami naszego kraju, co nie wpływa wcale na ich łączność z Polską.
Sebastian Waloszek, urodził się w Australii. Dumny jest ze swojej polskości i z tego, że płynnie mówi po polsku. Podkreślił, że chętnie dzieli się z innymi swoją znajomością kultury. Dodał też, że zachowanie tego wszystkiego poza Ojczyzną jest trudniejsze, niż kiedy mieszka się w swoim kraju. Nie krył swojego zadowolenia, że Polacy mogą poszczycić się bogatą historią. Osiem lat temu był już na Jasnej Górze, niestety wtedy obraz Matki Bożej był zasłonięty. Dzisiaj chłopak miał możliwość zobaczyć Czarną Madonnę i pomodlić się przy odsłoniętym obrazie.
Projekt "Senat-Polonia 2025" ma na celu wsparcie młodej polonijnej młodzieży w budowaniu międzynarodowej współpracy i aktywizację Polaków mieszkających za granicą do poznawania naszego kraju, wzmacnianie środowisk Polonii w krajach ich zamieszkania, rozwój istniejących i tworzenie nowych struktur polonijnych, promocję polskiej kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego za granicą, wspieranie rozwoju mediów polonijnych oraz działanie na rzecz edukacji polonijnej .
Maria Kopacka-Fornal