
Twórczość Karola Wojtyły wybrzmiała dziś na Jasnej Górze podczas przesłuchań w ramach IX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II. W Sali Papieskiej poezje zaprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.
Do konkursu zgłosiło się siedemdziesiąt uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Został zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie.
Celem wydarzenia jest popularyzacja poezji Karola Wojtyły, uwrażliwienie młodzieży na nauczanie św. Jana Pawła II.
- Przypominając sylwetkę i poezję Jana Pawła II, dajemy młodemu pokoleniu spuściznę, którą my sami mieliśmy okazję doświadczać już w czasie jego pontyfikatu. Ci młodzi ludzie nie mieli takiej możliwości, nie znali go osobiście. To wydarzenie ma ich zachęcić, by go mogli go bardziej poznać. Myślę, że poprzez ten konkurs możemy wzrastać z Janem Pawłem II - podkreśliła jedna z organizatorek konkursu, Ewelina Twardowska-Mucha, nauczycielka w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie.
Jak dodała takie wydarzenia, to też przypomnienie autorytetu, który swoim życiem, doświadczeniami i odchodzeniem do domu Ojca, pokazał nam na czym polega człowieczeństwo. - Warto czerpać pełnymi garściami z jego mądrości i nauki - podkreśliła pedagog.
Uczniowie najczęściej sięgali po słowo z „Tryptyku Rzymskiego” ostatniego dzieła poetyckiego Jana Pawła II wydanego w 2003 roku. Utwór składa się z trzech części (Strumień – Zdumienie, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej, Wzgórze w krainie Moria).
- Dla mnie to zaszczyt recytować poezję papieża – powiedział Mieszko Barciś uczeń z piątej klasy Szkoły Podstawowej z Czarnego Lasu. - Wybrałem z Tryptyku Rzymskiego: „Wzgórze w krainie Moria. Ur w ziemi chaldejskiej”. Ten tekst bardzo mi się spodobał. Na początku miałem z nim trudności, a później zobaczyłem jego wielkie piękno. Przy poezji Jana Pawła trzeba trochę pomyśleć, by ją zrozumieć czytałem ją kilka razy, odkryłem w niej też historię - dodał uczeń.
Lena Maj z SP nr 12 im. Bolesława Chrobrego z Częstochowy zaprezentowała wiersz: „Matka”. Jak podkreśliła wybrała go, bo jest refleksyjny, trochę smutny, a zarazem przepełniony mądrością. - Poznaję papieża, jak bardzo lubił rozmawiać z ludźmi, kochał dzieci i dużo się modlił. Dzięki konkursowi dowiedziałam się o jego podróżach, pielgrzymkach, o tym jakie pozostawił dzieła, jakie miał spotkania z dziećmi i młodzieżą – wyjaśniała uczennica.
„Zdumienie”, „Miłość mi wszytko wyjaśniła”, „Właściwa Inwokacja, czyli wołanie do człowieka” - te wiersze wyrecytowały Zuzia, Weronika i Hania. Przyjechały na przesłuchania, bo uwielbiają poezję i występy na scenie. - Prezentacja sprawia nam dużo radości, ale pochodzimy też z rodziny katolickiej, a to poezja wyjątkowego człowieka- katolika. Jego osoba zachęciła nas to do udziału w konkursie. Nakłoniło nas to do pogłębienia wiedzy, ta poezja nam to umożliwiła – podkreślały uczennice SP nr 31 z Częstochowy.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Agnieszka Grudzińska, nauczyciel – konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, dr Beata Łukarska – wykładowczyni Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i dr Ewelina Dziewońska - Chudy – redaktorka Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, śląska kurator oświaty, Aleksandra Dyla oraz Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego.
Uroczysta gala z rozstrzygnięciem IX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II odbędzie się 10 czerwca br. w Zespole Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie. Lista nagrodzonych zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
Anna Przewoźnik





