Przybywają od dziesięciu lat, zawsze 16 października, by podziękować za życie św. Jana Pawła II i Jego pontyfikat. Na Jasnej Górze modlili się słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Radomska, Łodzi i Nowego Targu.
- Przewodzi nam idea popularyzacji i pielęgnowania myśli świętego Jana Pawła II. Ta pielgrzymka jest ukoronowaniem tej troski – powiedział opiekun duchowy placówki radomszczańskiej, ks. Stanisław Gancarek.
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. - To bardzo ważny temat. Słowo Ewangelia odnosi się do życia świętego Papieża, ale tak powinno też być w życiu każdego z nas. Ewangelia została nam dana nie po to, byśmy ją znali, ale po to, byśmy nią żyli. Życie papieża było żywą Ewangelią i w tym roku o tym mocno przypominamy.
- Kiedy patrzymy na Papieża, to czytamy Ewangelię. Przypomnimy sobie o starości i cierpieniu, Jednak całe jego życie było przepiękną kartą i przełożeniem Ewangelii na życie konkretnego człowieka – dodał kapłan.
- Świętujemy z Janem Pawłem II, pielgrzymka jest też dla nas czasem integracji - zauważyła Zofia Tarka, słuchaczka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łodzi.
- Czekamy wręcz na ten moment, by być tu, wspólnie się modlić. W miejscu, które Papież ukochał i do którego pielgrzymował. Cieszymy się, że każdego roku coraz więcej osób uczestniczy w naszym świętowaniu. Zauważamy, że jest nas coraz więcej – dodała słuchaczka.
Lechosław Stępień należy do Salezjańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łodzi od 17 lat. W jasnogórskich spotkaniach uczestniczy od samego początku. Mówi, że są one również formą inauguracji roku pracy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
-Przyjeżdżamy, by przed obliczem Matki Bożej pomodlić się za pomyślność naszego Uniwersytetu, ale i za inne placówki w Polsce. To, co robimy jest naprawdę piękne. W tygodniu spotykamy się na wykładach, ale prowadzone są też inne zajęcia, jak np.: plastyczne, teatralne, językowe. Nasz Uniwersytet ma na swoim koncie wiele sukcesów. Prowadzimy bardzo aktywne życie. Zarówno to zewnętrzne, jak również - co pokazuje nasza tutaj obecność – zależy nam na formacji ducha. Ofiarowujemy Maryi wszystkie nasze sprawy.
W tym roku przybyli na Jasną Górę słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z trzech ośrodków: Radomska, Łodzi i Nowego Targu.
- Łączy nas Jan Paweł II. On jest naszą świętością, wyznacznikiem drogi. W tym roku przygotowałam rozważania do Drogi Krzyżowej. Znalazło się w niej wiele Jego słów i doświadczeń. Każda stacja zakończona została myślą poetycką. Wszystko po to, by dotknąć serca i sumienia każdego uczestnika naszej pielgrzymki - powiedziała Ewa Kaczmarczyk z Uniwersytetu Trzeciego wieku z Radomska.
W programie pielgrzymki znalazła się Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, konferencja w Sali Różnicowej na temat życia świętego Jana Pawła II i nabożeństwo Drogi krzyżowej.
Celem działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest aktywizacja ludzi starszych, mająca służyć rozwojowi gospodarczemu i społecznemu kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce funkcjonuje ponad 600 tego typu placówek.
Anna Przewoźnik