Biuro Prasowe Jasnej Góry – Pielgrzymka Ludzi Pracy - 14-15 września

Pielgrzymka Ludzi Pracy - 14-15 września

O tym, że świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki nadal jest aktualne i stanowi wyzwanie, by stawać w obronie prawdy, godności człowieka i ewangelicznych wartości, a zło dobrem zwyciężać – przypominają Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Tegoroczna 42. modlitwa ludzi świata pracy odbędzie się w dniach 14-15 września, w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci tego pierwszego duszpasterza robotników, który zapoczątkował ich pielgrzymki do Częstochowy.

Tradycyjnie też rozpocznie się modlitwą przy pomniku kapelana „Solidarności” w sobotę, 14 września o godz. 17.00. Pomnik kapłana - męczennika znajduje się u podnóża Jasnej Góry. Jego autorem jest częstochowski artysta - rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Pomnik inspirowany jest męczeńską śmiercią i niezłomną walką ks. Jerzego. Ręce skrępowane z tyłu sznurem przez oprawców, ale twarz spokojna zamyślona, postać osadzona na granitowym krzyżu, jakby wychodzącym z ziemi, co stanowi odniesienie do krzyża na grobie ks. Popiełuszki w Warszawie. Wypolerowane, gładkie ramiona oraz tors symbolizują czystość. Róża na piersi miłość, a zarazem smutek i ból, symbol Męki Chrystusa. Złamana róża - nagle przerwane życie. U dołu postaci możemy zobaczyć prozę codziennego życia, którą tutaj symbolizują przedmioty towarzyszące ks. Jerzemu w jego życiu np. medalik komunijny, książki, wizerunek Matki Bożej, krzyż, godło Polski. Z kolei odcisk buta to znak, jaki po sobie w życiu księdza pozostawiał komunizm, a potargane strony książek, ulotki oraz zerwany różaniec to zniszczenia dokonywane przez władze komunistyczne (szpiegostwo, przeszukiwania, naciski, próby manipulacji, stan wojenny). Sznur - na dowód brutalnego mordu, kończącego jego życie. Poniżej przesłanie ks. Jerzego, motto, którym kierował się w życiu: „Aby zwyciężać zło dobrem, trzeba zachować wierność prawdzie”.

Po modlitwie przy pomniku uczestnicy pielgrzymki przejdą do Sali Rycerskiej, gdzie około godziny 18.15 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”. Ekspozycję przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności. Autorką jest dr Ewa Rogalewska. Składa się ona z kilkunastu plansz, na których przedstawiono życiorys błogosławionego męczennika. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z biografią kapelana Solidarności, w tym jego służbą wojskową, a także działalnością duszpasterską po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Tą ekspozycją Instytut Dziedzictwa Solidarności pragnie zwrócić uwagę na dorobek i spuściznę bł. ks. Jerzego. O godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św. na Szczycie, po Apelu Jasnogórskim o 21.30 odprawiona zostanie droga krzyżowa.

W niedzielę, 15 września, główna Msza św. sprawowana będzie na Szczycie o godz. 11.00. Ma jej przewodniczyć abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Region Podlaski NSZZ „Solidarność”, Region Częstochowski NSZZ ,,Solidarność”, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Krajowe Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Odbędzie się ona pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni - módl się za nami”.

Duchowym przygotowaniem do pielgrzymki była peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników i „Solidarności”, który wraz z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miniaturą krzyża z Nowej Huty nawiedził parafie arch. białostockiej.

W 1984 r. artysta z Podlasia, malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany „Matką Boską Robotników Solidarności”. Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Wykonano go w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w pielgrzymkach Ludzi Pracy.

Modlitewne spotkania świata ludzi pracy na Jasnej Górze zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dziś patron NSZZ „Solidarność” zamordowany 40 lat temu przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Ks. Popiełuszko przybywał na Jasną Górę, prosząc Maryję Królową Polski, by Polacy i wszyscy ludzie dobrej woli zrozumieli, że „przez Krzyż idzie się do Zmartwychwstania, do zwycięstwa i że innej drogi nie ma”. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę ks. Jerzy w maju 1982 r. prowadził w sanktuarium Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

Przybywają na nią przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. W pielgrzymce udział biorą przedstawiciele rodziny błogosławionego, przez wiele lat z robotnikami modliła się tutaj mama ks. Jerzego - Marianna Popiełuszko. Bratowa ks. Jerzego, Alfreda Popiełuszko była na każdym spotkaniu Ludzi Pracy od 1985r. - Widzę, że „Solidarność” i ludzie pracy szanują ks. Jerzego, czujemy jego obecność. Osobiście proszę przez jego wstawiennictwo za swoją rodzinę, ale i za tych wszystkich, którzy proszą o modlitwę za przyczyną ks. Jerzego do Pana Boga i ludzie doznają łask. Naprawdę ks. Jerzy jak pracował, tak samo i dalej pracuje w niebie. Jego słowa „zło dobrem zwyciężaj” są aktualne i dziś. Tu i teraz waśnie ksiądz Jerzy jest potrzebny – mówiła Alfreda Popiełuszko podczas ubiegłorocznej pielgrzymki.

Dziś spotkania osób, skupionych głównie pod sztandarami „Solidarności”, są także dziękczynieniem za bł. ks. Jerzego niezłomnego kapelana robotników i prośbą o jego kanonizację.

Słowa prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato z Mszy św. beatyfikacyjnej w 2010r., ks. Jerzego Popiełuszki, przypominają, że wartości, o które walczył bohaterski kapłan, wciąż są aktualne, że „chrześcijaninowi nie może wystarczyć potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia, ale on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości”.

W Skarbcu znajduje się kielich mszalny, w którym bł. ks. Jerzy Popiełuszko celebrował Mszę św. na Jasnej Górze.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

40. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin – zapowiedź
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: #modlitwa, #zawierzenie, #rodzina, #malzeństwo

„Rodziny z serca wzięte” to hasło 40. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Dwudniowe …

22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Rekolekcje, Sympozja , tagi: #troska, #wiara, #młodzi, #uczniowie, #szkołykatolickie

O tym, że „Prawda czyni nas wolnymi” jak przekonywał św. Jan Paweł II i „Jak …

17 września - Pamiętamy
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Ojczyzna

Dziś, 17 września, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (16.09 – 22.09)
16 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #wydarzenia, #sanktuarium, #wTygodniu

W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. Forum Młodzieży Szkół Katolickich (17 IX), …