
Na Jasną Górę przybywają kolejne diecezjalne pielgrzymki maturzystów. W ostatnich dniach, 7-8 marca, przybyli młodzi z diecezji gliwickiej, z archidiecezji gdańskiej i częstochowskiej. Dla maturzystów czas zawierzenia egzaminu maturalnego i swojej przyszłości.
Maturzyści z diec. gliwickiej – nie chcą iść „drogami pozoru”
„Pielgrzymi nadziei” - pod tym hasłem na Jasną Górę pielgrzymowali maturzyści z diec. gliwickiej (piątek, 7 III). Młodzi zawierzyli Matce Bożej swoją przyszłość, prosili o właściwe rozeznanie drogi, wytrwanie w wierze, ale też o zdrowie i pokój. Modlił się z nimi biskup gliwicki Sławomir Oder.
- Nie zawsze chodziłam do kościoła, też lata pandemii nam to uniemożliwiały. Dzięki katechecie w szkole, który ciekawie przedstawiał Słowo Boże, wróciłam do Boga - mówiła Roksana z Liceum w Gliwicach. Dodała, że na Jasnej Górze jest pierwszy raz i jak przyznała, nie spodziewała się, że jest to takie wartościowe i piękne miejsce.
Jej koleżanka z klasy, Weronika przyznała, że przyjechała, aby się spotkać z Bogiem. Bo choć nie odnalazła swojego miejsca w Kościele, to czuje potrzebę bycia we wspólnocie.
- Niestety jest taki trend, że młodzi odchodzą od Kościoła, ale niektórzy naprawdę chcą w nim być, jak pokolenia Polaków. Ja chcę w nim trwać, tak zostałem wychowany – opowiadał Paweł z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Gliwicach.
Ks. Marcin Paś, duszpasterz młodzieży diecezji gliwickiej zwrócił uwagę, że najważniejsza jest nadzieja, by młodzi odkryli, że wszystkie swoje decyzje mogą przeżywać razem z Bogiem i że zawsze mogą przyjść do Matki Bożej i wracać do Niej w każdym momencie życia. Dodał, że dla młodych wiara nie jest czymś oczywistym, dlatego każdy z nich szuka „konkretów” w Kościele, poinformował, że w diec. gliwickiej powstają centra integracji dla młodych przy dworcu PKP czy przy parafii, gdzie zawsze czeka kapłan, aby zachęcić ich do poznawania Kościoła.
- Chciałbym, żeby młodzi mieli świadomość, że mają prawdziwy dom, którym jest jasnogórskie sanktuarium. Tu zawsze jesteśmy u siebie, jesteśmy przyjęci i kochani. Kiedy są radości, Maryja cieszy się z nami, kiedy są smutki pociesza nas, a kiedy będą wątpliwości podda dobrą myśl - powiedział biskup gliwicki Sławomir Oder. Życzył, aby maturzyści nie podążali „drogami pozoru”, ale by byli autentycznymi chrześcijanami i aby trwali przy Jezusie, który jest źródłem szczęścia.
Maturzyści z arch. częstochowskiej – „zawsze młodzi z Bogiem”
Z archidiecezji częstochowskiej przybyło dzisiaj (8 III) sześciuset maturzystów. Zawierzali egzamin, swoje decyzje i wybory życiowe. - Ich obecność pokazuje, że młodzi szukają wiary, szukają Boga - mówił ks. Paweł Wróbel, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. - Jesteśmy bardzo blisko Jasnej Góry, jako mieszkańcy regionu, cieszymy się wielkim przywilejem obecności Matki Bożej w tym szczególnym miejscu. To nie zawsze przekłada się na częstą obecność młodych tutaj. Pielgrzymka maturzystów to okazja dla wielu, by dłużej się tu zatrzymać bo oni chcą żyć wiarą i szukają Boga – podkreślił duszpasterz.
Maturzyści spotkanie rozpoczęli Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Pomocniczy biskup częstochowski zachęcał młodych, by byli czytelnym znakiem Chrystusa i dbali o relację z Nim.
- Człowiek jest całością, ważna jest nauka, wychowanie i formacja duchowa. Dlatego bardzo wam dziękuję za obecność i proszę, byście nie zapominali o Bogu, byście w przyszłości odnajdywali duszpasterstwa akademickie. Na uczelniach sami musicie się zatroszczyć o Boga, by wiara nie stopniała – uwrażliwiał młodych bp Przybylski. Przywołał słowa św. Ireneusza: „Bóg jest zawsze młody i jest zawsze z młodymi” i przekonywał maturzystów, że „jeżeli chcą się szybko zestarzeć, zmęczyć, wypalić, to mogą się od Boga odwrócić, ale jeżeli chcą być młodzi, mądrze młodzi to powinni być z Bogiem”.
Ania Patyk z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza z Pajęczna podkreśliła, że zabiera stąd „dobry przekaz od kapłanów”. - Spotkanie to dało mi wielką radość, spokój i dodało mi sił na przyszłość. Przyjechałam, by się pomodlić za pomyślnie zdany egzamin, ale też pamiętam tu o moich bliskich z rodziny – mówiła licealistka.
- Jestem osobą wierzącą i taki wyjazd jest dla mnie ważny. Oddaje wszystko pod opiekę Maryi, widzę, że dla moich rówieśników jest to też znaczące i to też mnie buduje - powiedział Igor, maturzysta z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego z Zawiercia.
Maturzyści z arch. gdańskiej – „to, co najważniejsze jest w nich”
Pod hasłem: „Nadzieja jest w Tobie” na Jasnej Górze modlili się dzisiaj (8 III) również młodzi z archidiecezji gdańskiej. Przybyło trzystu maturzystów.
- Częstochowa była zawsze dla mnie takim miejscem, które jest ważne w wierze, bo Maryja jest bardzo ważna dla naszego narodu. Jest to też dla mnie niesamowity widok, że widzę tylu młodych ludzi, którzy uwielbiają Boga śpiewem i modlitwą. To też piękne doświadczenie dla mnie, widok młodego Kościoła – zauważyła Julia z X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni.
Klara z II LO z Gdyni podkreśliła, że przyjechał z nadziejami na dobrze zdany egzamin, bo to ostatnia prosta do matury. Prosi jednak przede wszystkim o Maryję o pomoc w wyborze ścieżki życiowej.
Ks. Piotr Wiecki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreślił, że zauważa w młodych tęsknotę za głębią i Bogiem.
- Młodzi ludzie są często przebodźcowani na zewnątrz, a chodzi o to, by wniknęli w głąb i zobaczyli swoją wartość. Matura jest czymś ważnym, ale to zewnętrzny element. Chcemy, by dostrzegli, że to co jest najcenniejsze, to mają w sobie. Ważne jest świadectwo, miłość, świadomość, że są już kochani przez Boga. Stąd to nasze przesłanie tegorocznej pielgrzymki: „Nadzieja jest w Tobie”- podkreślił duszpasterz. Dodał, że zauważa, że młodzież odkrywa, że piękno świata nie jest w stanie ich zaspokoić. - To są ludzie, którzy szukają głębi. I to jest coś radosnego, obiecującego i dającego nadzieję – mówił duchowny.
Młodym z archidiecezji gdańskiej towarzyszył bp pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Piotr Przyborek.
Pielgrzymka maturzystów, to możliwość modlitwy, uczestnictwo w Mszy św. z zawierzeniem, czas na spowiedź, konferencje ewangelizacyjne.
Anna Przewoźnik, Maria Bareła - Gawenda