Patronka ludzkiej radości i ludzkiej boleści, z Kany i spod Krzyża swego Syna – Matka Boża Częstochowska w najbardziej wśród Polaków rozpoznawalnym Wizerunku z bliznami. Obchodzona dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. To jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych. W tym roku na święto dotarło 29 tys. pielgrzymów pieszych, 1,5 tys. rowerowych, 44 biegaczy a także 75 osób na rolkach.
Główna Msza św. odpustowa w dzisiejszą uroczystość odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy dzień później, we wtorek 27 VIII obradować będą na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego bł. kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.
Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.
Wieczorna Msza św. 26 sierpnia o godz. 19.00 to czas modlitwy wiernych arch. częstochowskiej, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest główną Patronką miasta i archidiecezji.
Święto Matki Bożej - 26 sierpnia łączy Polaków w kraju i zagranicą. Maryja Jasnogórska „dana ku obronie narodu naszego” - jak mawiał bł. Prymas Wyszyński – wciąż promieniuje na życie osobiste i społeczne Polaków.
- Intuicja wiary podpowiada wielu osobom, że dobrze jest zawierzyć Maryi w tej zawierusze, która dotyka współczesny świat, w czasie wojen, które toczą się w różnych miejscach i mogą stać się zarzewiem konfliktu globalnego, oby do tego nie doszło, wśród różnych kryzysów, które dzisiaj ludzkość przeżywa; i tych związanych z migracją, i wieloma innymi sytuacjami – powiedział przeor Jasnej Góry o Samuel Pacholski. Paulin przypomniał, że możemy zrobić to, o czym mówił Prymas Wyszyński, kiedy jeszcze przed swoim uwięzieniem widział rozgrywki władz PRL-u, by ograniczać działalność Kościoła w Polsce, że całą swoją nadzieję złożył w rękach Maryi, w Jej rękach pragnął „zabezpieczyć przyszłość Kościoła w Polsce”.
- Dlaczego idę? Bo do Mamy trzeba przychodzić, żeby Jej spojrzeć w oczy. Czuję głęboką więź z Matką Bożą Częstochowską i nie wyobrażam sobie, bym Jej nie odwiedziła. Ona mi pomogła w wielu sytuacjach – opowiadała Iwona Matuła z Łącka, która przyszła po raz 24, a z rodziną, mężem i trzema synami po raz 8.
Dla tysięcy pątników najbardziej wyczekiwany ten najbardziej wyczekiwany moment u celu wędrówki to spotkanie z Matką, spojrzenie na Nią w Jej Jasnogórskim Wizerunku i odczytanie Jej zachęty, by czynić wszystko, co powie Jej Syn. - I to dla współczesnego człowieka, nieraz poranionego i pogubionego, czytelny drogowskaz, ale też i nasze świadectwo wiary, że my chcemy żyć w Kościele, chcemy, aby religia cieszyła się wolnością, aby Ojczyzna cieszyła się pomyślnością, aby w przestrzeni naszego życia było miejsce dla krzyża, dla Chrystusa, żeby były szanowane te wartości, które stanowią naszą tożsamość i nasz fundament. I chcemy też o tym zaświadczyć, aby może ludzie, którzy w to wątpią, przekonali się, że warto Panu Bogu zaufać i odpowiedzieć na Jego zaproszenie – mówił ks. Paweł Broński, kierownik 42. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
– Dziękuję Mateczce, że jestem trzeźwy, teraz proszę w tych intencjach, które powierzyli mi bliscy i różni ludzie. Dziękuję za życie – opowiadał Piotr z Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin z Głowna w diec. łowickiej.
O ustanowienie święta Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.
Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.
W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.
Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie.
Mirosława Szymusik